Wyszukiwaniex

Proszę wpisać poszukiwane słowo lub jego fragment.

Opcja fragment pozwala wyszukać każde wystąpienie poszukiwanego wyrażenia.

Opcja początek pozwala wyszukać wszystkie tytuły i nazwiska rozpoczynające się od wyszukiwanego wyrażenia.

Opcja dokładnie wyszukuje tylko te filmy i osoby, których tytuły, imiona i/lub nazwiska są takie same jak wyszukiwane wyrażenie.

WAŻNE!
W tytułach filmów w wyszukiwarce nie uwzględniamy występujących w nich znaków przestankowych.
Proszę pamiętać, że każda osoba wpisana jest do bazy w formie „nazwisko, imię”. Wyszukując osoby w opcji początek należy wpisać jej nazwisko lub jego początkowy fragment, w opcji dokładnie należy wpisać np. Kowalski, Jan (nie Jan Kowalski). W tej opcji wpisanie przecinka i spacji JEST KONIECZNE.

Szukaj w bazie

Lena Żelichowska

Lena Żelichowska - galeria

 

  • 1910. 08. 10
    Data urodzenia
    Warszawa; ta data wyryta jest na grobie aktorki na Starych Powązkach, zachowany akt chrztu podaje datę 12 sierpnia
  • 1958. 08. 28
    Data śmierci
    San Francisco; prochy aktorki zostały sprowadzone do Polski i złożone 12 października 2012 w rodzinnym grobowcu Norblinów na Starych Powązkach w Warszawie (kwatera F/G (5/1)

Właściwie: Helena Żelichowska.
Aktorka. Jako dwuletnie dziecko została oddana na wychowanie. Już jako sześciolatka rozpoczęła naukę tańca (uczęszczała m. in. do szkoły baletowej P. Zajlicha). W latach 1926-29 tańczyła w Teatrze Wielkim, a następnie w stołecznych teatrzykach rewiowych: "Morskie Oko", "Wesoły Wieczór", "Rex", "Hollywood" i in. W roku 1934 zadebiutowała w Teatrze Nowym jako aktorka dramatyczna. Odniesiony wówczas sukces spowodował, że w następnych latach (do wybuchu wojny) dzieliła czas między występy w teatrach dramatycznych i teatrzykach rewiowych. Szybko stała się jedną z czołowych aktorek warszawskiego kabaretu. Od roku 1933 występowała też w filmach. Doskonałe warunki zewnętrzne, oryginalna uroda, temperament, talent, inteligencja sprawiły, że zaliczano ją do największych gwiazd filmu i teatru. Po wybuchu wojny przedostała się do Rumunii, potem przebywała w Indiach, wreszcie po wojnie wyjechała do USA. Imała się różnych zajęć, ostatnio pracowała jako manicurzystka. (Źródło: Maśnicki J., Stepan K.: "Pleograf". Warszawa, 1996)

Filmografia
chronologicznie ↓  ↑  | wg rodzajów | wg funkcji | zwiń

Varia
schowaj

Inne nagrody dla ważniejszych filmów
pokaż

2024.06.22 04:01:04
© 1998-2024 Państwowa Wyższa Szkoła Filmowa, Telewizyjna i Teatralna im. Leona Schillera w Łodzi.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl jest bazą danych chronioną przepisami Ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych (Dz. U. 2001 nr 128 poz. 1402). Kopiowanie treści zawartych w serwisie bez zgody redakcji zabronione. Kopiowanie i wykorzystywanie fotosów oraz materiałów audiowizualnych zamieszczonych w serwisie bezwzględnie zabronione, z zastrzeżeniem wyjątków przewidzianych przez prawo. Cytowanie fragmentów treści zawartych w serwisie wymaga zgody redakcji. W każdym przypadku konieczne jest podanie źródła w podpisie pod cytowanym fragmentem. W przypadku portali internetowych żródło musi być linkiem do serwisu filmpolski.pl.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl działa na podstawie art. 2 Ustawy z dnia 10 maja 2018 r. o ochronie danych osobowych (Dz.U. 2018 poz. 1000).
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl współpracuje z TVN w zakresie publikacji promocyjnych materiałów audiowizualnych. Administratorem danych pozyskanych w związku z emisją tych materiałów jest TVN.

Informacja o zasadach publikacji linków i danych adresowych w serwisie filmpolski.pl w ramach pakietu premium.

Ta strona używa plików cookie. Zapisywanie plików cookies można zablokować, zmieniając ustawienia przeglądarki.