Wyszukiwaniex

Proszę wpisać poszukiwane słowo lub jego fragment.

Opcja fragment pozwala wyszukać każde wystąpienie poszukiwanego wyrażenia.

Opcja początek pozwala wyszukać wszystkie tytuły i nazwiska rozpoczynające się od wyszukiwanego wyrażenia.

Opcja dokładnie wyszukuje tylko te filmy i osoby, których tytuły, imiona i/lub nazwiska są takie same jak wyszukiwane wyrażenie.

WAŻNE!
W tytułach filmów w wyszukiwarce nie uwzględniamy występujących w nich znaków przestankowych.
Proszę pamiętać, że każda osoba wpisana jest do bazy w formie „nazwisko, imię”. Wyszukując osoby w opcji początek należy wpisać jej nazwisko lub jego początkowy fragment, w opcji dokładnie należy wpisać np. Kowalski, Jan (nie Jan Kowalski). W tej opcji wpisanie przecinka i spacji JEST KONIECZNE.

Szukaj w bazie

Krystyna Ankwicz

Krystyna Ankwicz - galeria

 
zwiń

  • 1907. 04. 04
    Data urodzenia
    Lwów
  • 1929. 03. 02
    Debiut teatralny
    pod pseudonimem Ankwicz (nazwisko prababki) jako Hypatia w "Związku niedobranym" G. B. Shawa na deskach krakowskiego Teatru im. Słowackiego
  • 1985. 08. 06
    Data śmierci
    Warszawa

Właściwie: Krystyna Szyjkowska. Była córką znanego historyka literatury polskiej, profesora Uniwersytetu Jagielońskiego i Uniwersytetu Karola w Pradze. Uczęszczała do Zakładu SS. Urszulanek w Krakowie; po maturze pobierała lekcje gry scenicznej u A. Węgierki. Po udanym debiucie wyjechała do Warszawy, gdzie w l. 1929-32 występowała w teatrach: Narodowym, Nowym, Letnim, Wielkim. Następnie występowała znów w Krakowie, a później w Warszawie i Łodzi. Ostatnie przedwojenne sezony spędziła w lwowskim Teatrze Wielkim (1937-39). Pierwsze lata okupacji spędziła w Krakowie, następnie wyjechała do ojca do Pragi, a stamtąd do Wiednia i Paryża. Po wojnie przez krótki czas mieszkała w Rzymie i Mannheim, a później w Londynie, gdzie zorganizowała i przez kilka lat prowadziła objazdowy Teatr im. Osterwy. Występowała we wszystkich większych ośrodkach polonijnych w Europie, jak również na scenach zagranicznych jako Monika de Witt. Kilkakrotnie przyjeżdżała do Polski, w 1985 r. z zamiarem pozostania i kontynuacji działalności artystycznej, ale wkrótce po przybyciu zmarła. (Źródło: Maśnicki J., Stepan K."Pleograf", 1996)

Filmografia
chronologicznie ↓  ↑  | wg rodzajów | wg funkcji | zwiń

2024.06.07 01:48:45
© 1998-2024 Państwowa Wyższa Szkoła Filmowa, Telewizyjna i Teatralna im. Leona Schillera w Łodzi.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl jest bazą danych chronioną przepisami Ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych (Dz. U. 2001 nr 128 poz. 1402). Kopiowanie treści zawartych w serwisie bez zgody redakcji zabronione. Kopiowanie i wykorzystywanie fotosów oraz materiałów audiowizualnych zamieszczonych w serwisie bezwzględnie zabronione, z zastrzeżeniem wyjątków przewidzianych przez prawo. Cytowanie fragmentów treści zawartych w serwisie wymaga zgody redakcji. W każdym przypadku konieczne jest podanie źródła w podpisie pod cytowanym fragmentem. W przypadku portali internetowych żródło musi być linkiem do serwisu filmpolski.pl.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl działa na podstawie art. 2 Ustawy z dnia 10 maja 2018 r. o ochronie danych osobowych (Dz.U. 2018 poz. 1000).
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl współpracuje z TVN w zakresie publikacji promocyjnych materiałów audiowizualnych. Administratorem danych pozyskanych w związku z emisją tych materiałów jest TVN.

Informacja o zasadach publikacji linków i danych adresowych w serwisie filmpolski.pl w ramach pakietu premium.

Ta strona używa plików cookie. Zapisywanie plików cookies można zablokować, zmieniając ustawienia przeglądarki.