Wyszukiwaniex

Proszę wpisać poszukiwane słowo lub jego fragment.

Opcja fragment pozwala wyszukać każde wystąpienie poszukiwanego wyrażenia.

Opcja początek pozwala wyszukać wszystkie tytuły i nazwiska rozpoczynające się od wyszukiwanego wyrażenia.

Opcja dokładnie wyszukuje tylko te filmy i osoby, których tytuły, imiona i/lub nazwiska są takie same jak wyszukiwane wyrażenie.

WAŻNE!
W tytułach filmów w wyszukiwarce nie uwzględniamy występujących w nich znaków przestankowych.
Proszę pamiętać, że każda osoba wpisana jest do bazy w formie „nazwisko, imię”. Wyszukując osoby w opcji początek należy wpisać jej nazwisko lub jego początkowy fragment, w opcji dokładnie należy wpisać np. Kowalski, Jan (nie Jan Kowalski). W tej opcji wpisanie przecinka i spacji JEST KONIECZNE.

Szukaj w bazie

WEGE IN DER NACHT

  • Tytuł polski: DROGI POŚRÓD NOCY
  • Film fabularny - telewizyjny
  • Produkcja:
    RFN
  • Rok produkcji:
    1979
  • Barwny, 97 min

Jesienią 1943 r. na terenie Generalnej Guberni oddział niemieckich żołnierzy stacjonuje w majątku ziemskim należącym do hrabiny Elżbiety. Wśród oficerów jest m.in. kapitan Friedrich von Odenthal, wyrafinowany miłośnik sztuki i literatury. Okazuje zainteresowanie właścicielce majątku, z którą łączy go wiele wspólnego: to samo pochodzenie, umiłowanie muzyki i poezji, marzycielska, wrażliwa natura. Ale młoda kobieta odrzuca miłość Friedricha, stroni nawet od rozmowy, widząc w nim przede wszystkim najeźdźcę i okupanta. Nie pojmuje jego milczącej zgody na egzekucje dokonywane na polskich partyzantach, na dokonywane przez niemieckich żołnierzy grabieże i zniszczenia, na fakt aresztowania przez Gestapo Amadea - żydowskiego intelektualisty, uciekiniera, który schronił się we dworze i z którym kapitan nawet się zaprzyjaźnił. Być może, gdyby nie wojna, także Elżbieta zaprzyjaźniłaby się z Friedrichem, może zdołałaby odwzajemnić uczucie przystojnego oficera. W wojennej rzeczywistości Elżbieta, gorąca patriotka, postanawia wykorzystać naiwność i uczucie Friedricha i posłużyć się nim, by pomóc partyzantom, do których przyłączył się także jej mąż. Friedrich otrzymuje rozkaz wyjazdu na front wschodni. Przed wyjazdem wręcza Elżbiecie list i prosi, by otworzyła go dopiero na wieść o jego śmierci.
Krzysztof Zanussi nazwał "Drogi pośród nocy", oparte na autentycznych wydarzeniach, filmem o konformizmie. Konformistą jest Friedrich, który - choć nie ma w sobie nic z nacjonalisty i rasisty, jak jego kuzyn Hans, noszący z przekonaniem i dumą faszystowski mundur - nie potrafi przeciwstawić się okolicznościom, wchodzi w tryby wojennej machiny i przyjmuje narzucone reguły. Wojenne tło, niezbyt precyzyjnie zarysowane, stanowi zresztą tylko pretekst do rozprawienia się z konformizmem jako postawą życiową, niezależnie od okoliczności społecznych, politycznych i historycznych, w jakich się on pojawia. Również klasyczny motyw miłości niemożliwej do spełnienia z powodu przynależności kobiety i mężczyzny do dwóch przeciwnych obozów wzbogacił Zanussi o nowe elementy, tworząc bardzo złożone portrety psychologiczne Elżbiety i Friedricha, pełne sprzeczności, przesycone skrywanym masochizmem, uwikłane w splot kaleczących psychikę uwarunkowań. "Drogi pośród nocy" miały swą premierę jesienią 1979 r.w niemieckiej telewizji WDR, dla której zostały zrealizowane. [PAT]

Ekipa
pełna | skrócona | schowaj

2024.03.01 02:44:07
© 1998-2024 Państwowa Wyższa Szkoła Filmowa, Telewizyjna i Teatralna im. Leona Schillera w Łodzi.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl jest bazą danych chronioną przepisami Ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych (Dz. U. 2001 nr 128 poz. 1402). Kopiowanie treści zawartych w serwisie bez zgody redakcji zabronione. Kopiowanie i wykorzystywanie fotosów oraz materiałów audiowizualnych zamieszczonych w serwisie bezwzględnie zabronione, z zastrzeżeniem wyjątków przewidzianych przez prawo. Cytowanie fragmentów treści zawartych w serwisie wymaga zgody redakcji. W każdym przypadku konieczne jest podanie źródła w podpisie pod cytowanym fragmentem. W przypadku portali internetowych żródło musi być linkiem do serwisu filmpolski.pl.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl działa na podstawie art. 2 Ustawy z dnia 10 maja 2018 r. o ochronie danych osobowych (Dz.U. 2018 poz. 1000).
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl współpracuje z TVN w zakresie publikacji promocyjnych materiałów audiowizualnych. Administratorem danych pozyskanych w związku z emisją tych materiałów jest TVN.

Informacja o zasadach publikacji linków i danych adresowych w serwisie filmpolski.pl w ramach pakietu premium.

Ta strona używa plików cookie. Zapisywanie plików cookies można zablokować, zmieniając ustawienia przeglądarki.