Wyszukiwaniex

Proszę wpisać poszukiwane słowo lub jego fragment.

Opcja fragment pozwala wyszukać każde wystąpienie poszukiwanego wyrażenia.

Opcja początek pozwala wyszukać wszystkie tytuły i nazwiska rozpoczynające się od wyszukiwanego wyrażenia.

Opcja dokładnie wyszukuje tylko te filmy i osoby, których tytuły, imiona i/lub nazwiska są takie same jak wyszukiwane wyrażenie.

WAŻNE!
W tytułach filmów w wyszukiwarce nie uwzględniamy występujących w nich znaków przestankowych.
Proszę pamiętać, że każda osoba wpisana jest do bazy w formie „nazwisko, imię”. Wyszukując osoby w opcji początek należy wpisać jej nazwisko lub jego początkowy fragment, w opcji dokładnie należy wpisać np. Kowalski, Jan (nie Jan Kowalski). W tej opcji wpisanie przecinka i spacji JEST KONIECZNE.

Szukaj w bazie

WIEDŹMIN

  • Film fabularny
  • Produkcja:
    Polska
  • Rok produkcji:
    2001
  • Premiera:
    2001. 11. 09
  • Barwny (negatyw: Kodak), Dźwięk: Dolby Stereo.130 min

    Okres zdjęciowy: 21 lipca 2000 - 14 marca 2001.
    Lokacje: Góry Świętokrzyskie, Karkonosze, okolice Malborka, Kielc (kamieniołom Kadzielnia), Warszawy, Kazuń k. Modlina, Zamek w Gniewie, Bolków (od 13 lutego), zamek Grodziec (II połowa lutego), Czersk (zamek), Tokarnia (Park Etnograficzny), Bolechowice pow. kielecki[ (amieniołom), Zamek Ogrodzieniec.

Fenomen popularności cyklu Sapkowskiego sprawił, iż było tylko kwestią czasu, kiedy po sagę o Wiedźminie sięgnie kino. Przymiarek i "wstępnych rozmów" nie brakowało, lecz na poważnie ekranizacją Sapkowskiego zajęli się dopiero Michał Szczerbic i Marek Brodzki. Ich wyobrażenia o kształcie przyszłego filmu nie odbiegały zbytnio od wizji pisarza. Pomimo to scenariusz powstawał w ogniu licznych dyskusji i kontrowersji. W rezultacie postanowiono zaadaptować dwa pierwsze tomy opowiadań o przygodach Geralta. Odpowiedzialność za scenariusz wziął Michał Szczerbic (który na krótko przed premierą wycofał swoje nazwisko z czołówki filmu, twierdząc, że twórcy zbyt daleko odbiegli od jego tekstu), reżyserii podjął się debiutujący w tej roli w kinie Marek Brodzki. Budżet filmu sięgnął 19 mln złotych, zaangażowano aktorską śmietankę z Michałem Żebrowskim na czele, znakomitą muzykę napisał Grzegorz Ciechowski, przeprowadzono profesjonalną oraz efektowną kampanię promocyjną i... film zrobił klapę, o co zresztą w dużym stopniu obwiniano właśnie scenarzystę. "Wiedźminowi" zarzucano bowiem głównie niespójność fabuły i nieudane efekty specjalne, które dla utworu w tej konwencji mają fundamentalne znaczenie.
Dziś, gdy emocje dawno opadły, warto spojrzeć na kinową wersję "Wiedźmina" na spokojnie, docenić jej dobre strony: ścieżkę dźwiękową, malownicze plenery (Góry Świętokrzyskie i Karkonosze, okolice Malborka, Kielc, zamki w Gniewie i Grodźcu) czy imponujące sceny walk koordynowanych przez mistrza aikido, Jacka Wysockiego. Przygotowując się do roli Geralta, Michał Żebrowski przez siedem miesięcy ćwiczył sztuki walki, okazując się wyjątkowo pojętnym uczniem. I nawet przeciwni jego kandydaturze do tej roli musieli w końcu przyznać, że znakomita charakteryzacja i skupiona, oszczędna gra czyniły z niego wymarzonego wiedźmina.

Wiedźmin Geralt z Rivii, zwany również Białym Wilkiem, jak wszyscy przedstawiciele wiedźmińskiego fachu ma za zadanie zwalczać zagrażające ludziom potwory. Kiedy przez przypadek ratuje życie władczyni Cintry Calanthe i jej obdarzonej parapsychologicznymi zdolnościami córce Pavetcie, królowa z wdzięczności zabiera go na swój dwór. Geralt bierze udział w uczcie, w czasie której ma zostać postanowiony ożenek Pavetty z jednym ze szlachetnie urodzonych panów.
Uroczystość niespodziewanie zakłóca pojawienie się zakutego w stal rycerza, zwącego siebie Jeżem, który twierdzi, że ma wyłączne prawa do ręki księżniczki. Powołuje się przy tym na stare Prawo Niespodzianki, wyjaśniając, że kilkanaście lat wcześniej uratował życie ojcu Pavetty i w zamian zażądał czegoś, czego władca nie spodziewał się zastać w domu po powrocie. Król zgodził się, nie wiedząc, że jego żona oczekuje dziecka.
Gdy Jeż, dziękując Geraltowi za uratowanie życia, oferuje mu wszystko, czego ten sobie zażyczy, wiedźmin również postanawia skorzystać z Prawa Niespodzianki. Wkrótce Pavetta wyjawia, że jest brzemienna. Odtąd życie Geralta będzie już na zawsze nierozerwalnie związane z Ciri - córką Pavetty i Jeża. [PAT]

Ekipa
pełna | skrócona | schowaj

Pierwowzory
schowaj

Pierwowzór
SAGA O WIEDŹMINIE
Opowiadanie
AutorAndrzej Sapkowski
Scenariusz powstał na podstawie 2 tomów opowiadań: "Ostatnie życzenie" i "Miecz przeznaczenia".
Cały cykl składa się z wymienionych wyżej tomów oraz 5 tomów cyklu powieściowego: "Krew elfów", "Czas pogardy", "Chrzest ognia", "Wieża Jaskółki", "Pani Jeziora".
Więcej informacji o cyklu "Wiedźmin" i jego autorze można znaleźć w serwisie Sapkowski Zone.

Varia
pokaż

Nagrody
schowaj

Patrz także:
schowaj

  • 2002
    Serial fabularny / Marek Brodzki
2024.03.01 02:44:00
© 1998-2024 Państwowa Wyższa Szkoła Filmowa, Telewizyjna i Teatralna im. Leona Schillera w Łodzi.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl jest bazą danych chronioną przepisami Ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych (Dz. U. 2001 nr 128 poz. 1402). Kopiowanie treści zawartych w serwisie bez zgody redakcji zabronione. Kopiowanie i wykorzystywanie fotosów oraz materiałów audiowizualnych zamieszczonych w serwisie bezwzględnie zabronione, z zastrzeżeniem wyjątków przewidzianych przez prawo. Cytowanie fragmentów treści zawartych w serwisie wymaga zgody redakcji. W każdym przypadku konieczne jest podanie źródła w podpisie pod cytowanym fragmentem. W przypadku portali internetowych żródło musi być linkiem do serwisu filmpolski.pl.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl działa na podstawie art. 2 Ustawy z dnia 10 maja 2018 r. o ochronie danych osobowych (Dz.U. 2018 poz. 1000).
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl współpracuje z TVN w zakresie publikacji promocyjnych materiałów audiowizualnych. Administratorem danych pozyskanych w związku z emisją tych materiałów jest TVN.

Informacja o zasadach publikacji linków i danych adresowych w serwisie filmpolski.pl w ramach pakietu premium.

Ta strona używa plików cookie. Zapisywanie plików cookies można zablokować, zmieniając ustawienia przeglądarki.