Wyszukiwaniex

Proszę wpisać poszukiwane słowo lub jego fragment.

Opcja fragment pozwala wyszukać każde wystąpienie poszukiwanego wyrażenia.

Opcja początek pozwala wyszukać wszystkie tytuły i nazwiska rozpoczynające się od wyszukiwanego wyrażenia.

Opcja dokładnie wyszukuje tylko te filmy i osoby, których tytuły, imiona i/lub nazwiska są takie same jak wyszukiwane wyrażenie.

WAŻNE!
W tytułach filmów w wyszukiwarce nie uwzględniamy występujących w nich znaków przestankowych.
Proszę pamiętać, że każda osoba wpisana jest do bazy w formie „nazwisko, imię”. Wyszukując osoby w opcji początek należy wpisać jej nazwisko lub jego początkowy fragment, w opcji dokładnie należy wpisać np. Kowalski, Jan (nie Jan Kowalski). W tej opcji wpisanie przecinka i spacji JEST KONIECZNE.

Szukaj w bazie

MUZY BRONISŁAWA HOROWICZA

  • Film dokumentalny
  • Produkcja:
    Polska
  • Rok produkcji:
    1994
  • Barwny, 49 min

Film poświęcony życiu i twórczości wybitnego reżysera teatru operowego, teatrologa, aktora i autora prac teoretycznych na temat realizacji widowisk operowych. Urodzony w Łodzi, absolwent Państwowego Instytutu Sztuki Teatralnej, wychowanek Aleksandra Zelwerowicza i Leona Schillera, Bronisław Horowicz początkowo w ogóle nie interesował się operą, która go nudziła. Swoją karierę zaczął zresztą jako aktor w drobnych rolach na scenach różnych teatrów warszawskich, jako autor piosenek kabaretowych, pisanych także dla przedwojennych kabaretów "Qui pro Quo", "Stara Banda", "Cyganeria". Na krótko przed wybuchem wojny wyjechał Horowicz do Paryża, gdzie zawiodło go zainteresowanie francuską piosenką artystyczną oraz poszukiwania muzykologiczne w dziedzinie teatru muzycznego i opery. Rozmiłowany w urodzie miasta, w którym kwitło życie kulturalne, zamieszkał tam na stałe. Podczas okupacji napisał tam głośną książkę "Teatr operowy", która - wydana zaraz po wojnie - zrobiła wiele szumu w świecie muzycznym, uczyniła z autora specjalistę w tej dziedzinie i otworzyła mu drogę do praktycznej działalności reżyserskiej na rozmaitych scenach operowych, m.in. mediolańskiej La Scali i opery w Strasburgu. Ogromna erudycja decyduje również o długoletniej współpracy ze znakomitymi wydawnictwami encyklopedycznymi "Enciclopedia dello spettacolo" i "Encyclopdie de la Pliade". Spod pióra Horowicza wyszedł także tom wspomnień "Nim przeminie z wiatrem" oraz album "Paryż - przystanki sentymentalne", obie pozycje wydane w Polsce w 1974 r. Zamiłowania operowe i teatralne nie przysłaniały Horowiczowi innej sfery aktywności - radia, w którym Horowicz działał w Polsce przed 1939 r. i we Francji po 1944 r. , w sumie przez 27 lat. Radio stało się znakomitym polem do inwencji i łączenia różnych umiejętności, poczynając od scenarzysty i muzyka, na montażyście i tłumaczu kończąc. [TVP]

Ekipa
pełna | skrócona | schowaj

2024.03.01 05:13:50
© 1998-2024 Państwowa Wyższa Szkoła Filmowa, Telewizyjna i Teatralna im. Leona Schillera w Łodzi.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl jest bazą danych chronioną przepisami Ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych (Dz. U. 2001 nr 128 poz. 1402). Kopiowanie treści zawartych w serwisie bez zgody redakcji zabronione. Kopiowanie i wykorzystywanie fotosów oraz materiałów audiowizualnych zamieszczonych w serwisie bezwzględnie zabronione, z zastrzeżeniem wyjątków przewidzianych przez prawo. Cytowanie fragmentów treści zawartych w serwisie wymaga zgody redakcji. W każdym przypadku konieczne jest podanie źródła w podpisie pod cytowanym fragmentem. W przypadku portali internetowych żródło musi być linkiem do serwisu filmpolski.pl.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl działa na podstawie art. 2 Ustawy z dnia 10 maja 2018 r. o ochronie danych osobowych (Dz.U. 2018 poz. 1000).
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl współpracuje z TVN w zakresie publikacji promocyjnych materiałów audiowizualnych. Administratorem danych pozyskanych w związku z emisją tych materiałów jest TVN.

Informacja o zasadach publikacji linków i danych adresowych w serwisie filmpolski.pl w ramach pakietu premium.

Ta strona używa plików cookie. Zapisywanie plików cookies można zablokować, zmieniając ustawienia przeglądarki.