Wyszukiwaniex

Proszę wpisać poszukiwane słowo lub jego fragment.

Opcja fragment pozwala wyszukać każde wystąpienie poszukiwanego wyrażenia.

Opcja początek pozwala wyszukać wszystkie tytuły i nazwiska rozpoczynające się od wyszukiwanego wyrażenia.

Opcja dokładnie wyszukuje tylko te filmy i osoby, których tytuły, imiona i/lub nazwiska są takie same jak wyszukiwane wyrażenie.

WAŻNE!
W tytułach filmów w wyszukiwarce nie uwzględniamy występujących w nich znaków przestankowych.
Proszę pamiętać, że każda osoba wpisana jest do bazy w formie „nazwisko, imię”. Wyszukując osoby w opcji początek należy wpisać jej nazwisko lub jego początkowy fragment, w opcji dokładnie należy wpisać np. Kowalski, Jan (nie Jan Kowalski). W tej opcji wpisanie przecinka i spacji JEST KONIECZNE.

Szukaj w bazie

HISTORYJA O CHWALEBNYM ZMARTWYCHWSTANIU PAŃSKIM

  • Spektakl telewizyjny
  • Rok produkcji:
    2016
  • Premiera:
    2016. 03. 20
  • Barwny, 95 min

Historyja o chwalebnym Zmartwychwstaniu Pańskim wpisuje się w tradycję średniowiecznych misteriów rezurekcyjnych, które powstawały i były „sprawowane” niezależnie od głównej tradycji teatralnej wyrosłej z tragedii antycznej. Podejmując temat Zmartwychwstania - temat istoty wiary chrystusowej - w formie ludowego przedstawienia, łączy ona pozornie nieprzystające do siebie sfery - sacrum i profanum, mieszając tajemniczość, podniosłość i powagę ze śmiechem, żartem oraz potocznością.
Ten najcenniejszy zabytek dramaturgii staropolskiej zachował się w całości, i to w kilku wariantach, w dodatku ze szczegółowymi wskazówkami reżyserskimi. Dzięki temu przez stulecia cieszył się niesłabnącą popularnością. Do końca XIX wieku była to najczęściej grana sztuka teatru ludowego w Polsce. W XX w. kilkakrotnie inscenizowana w profesjonalnych teatrach, m.in. w Teatrze Reduta w reżyserii Leona Schillera w 1923 i przez Kazimierza Dejmka w 1961, 1962 i 1976.
Historyja w wierszalińskim wydaniu, zbliżając się do intencji Mikołaja z Wilkowiecka, opowiada święte wydarzenia „tak jak jest na świecie”. Odpowiednikiem Prologusa, objaśniającego widzom porządek i charakter widowiska jest wikary z podlaskiej wsi, który postanawia wystawić misterium wraz ze swoimi parafianami, wykorzystując realia dnia codziennego oraz podobieństwa ich charakterów do odtwarzanych postaci.

Ekipa
pełna | skrócona | schowaj

Pierwowzory
schowaj

Pierwowzór
HISTORYJA O CHWALEBNYM ZMARTWYCHWSTANIU PAŃSKIM
AutorMikołaj z Wilkowiecka

Nagrody
schowaj

  • 2016
    Sopot (Festiwal Teatru Polskiego Radia i Teatru Telewizji Polskiej "Dwa Teatry")-Nagroda za scenografię

Patrz także:
schowaj

2024.03.01 04:24:15
© 1998-2024 Państwowa Wyższa Szkoła Filmowa, Telewizyjna i Teatralna im. Leona Schillera w Łodzi.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl jest bazą danych chronioną przepisami Ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych (Dz. U. 2001 nr 128 poz. 1402). Kopiowanie treści zawartych w serwisie bez zgody redakcji zabronione. Kopiowanie i wykorzystywanie fotosów oraz materiałów audiowizualnych zamieszczonych w serwisie bezwzględnie zabronione, z zastrzeżeniem wyjątków przewidzianych przez prawo. Cytowanie fragmentów treści zawartych w serwisie wymaga zgody redakcji. W każdym przypadku konieczne jest podanie źródła w podpisie pod cytowanym fragmentem. W przypadku portali internetowych żródło musi być linkiem do serwisu filmpolski.pl.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl działa na podstawie art. 2 Ustawy z dnia 10 maja 2018 r. o ochronie danych osobowych (Dz.U. 2018 poz. 1000).
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl współpracuje z TVN w zakresie publikacji promocyjnych materiałów audiowizualnych. Administratorem danych pozyskanych w związku z emisją tych materiałów jest TVN.

Informacja o zasadach publikacji linków i danych adresowych w serwisie filmpolski.pl w ramach pakietu premium.

Ta strona używa plików cookie. Zapisywanie plików cookies można zablokować, zmieniając ustawienia przeglądarki.