Wyszukiwaniex

Proszę wpisać poszukiwane słowo lub jego fragment.

Opcja fragment pozwala wyszukać każde wystąpienie poszukiwanego wyrażenia.

Opcja początek pozwala wyszukać wszystkie tytuły i nazwiska rozpoczynające się od wyszukiwanego wyrażenia.

Opcja dokładnie wyszukuje tylko te filmy i osoby, których tytuły, imiona i/lub nazwiska są takie same jak wyszukiwane wyrażenie.

WAŻNE!
W tytułach filmów w wyszukiwarce nie uwzględniamy występujących w nich znaków przestankowych.
Proszę pamiętać, że każda osoba wpisana jest do bazy w formie „nazwisko, imię”. Wyszukując osoby w opcji początek należy wpisać jej nazwisko lub jego początkowy fragment, w opcji dokładnie należy wpisać np. Kowalski, Jan (nie Jan Kowalski). W tej opcji wpisanie przecinka i spacji JEST KONIECZNE.

Szukaj w bazie

SŁONA RÓŻA

  • Film fabularny
  • Produkcja:
    Polska, Czechosłowacja
  • Rok produkcji:
    1982
  • Premiera:
    1983. 05. 09
  • Gatunek:
    Melodramat
  • Język:
    czeski
  • Barwny, 2460 m, 86 min

    Lokacje: Czechy (Praga, Karlowe Wary).

Jeden z mniej znanych filmów Janusza Majewskiego, twórcy m.in. "Zaklętych rewirów", "Lekcji martwego języka", "Zazdrości i medycyny" oraz "C.K. Dezerterów". Scenariusz "Słonej róży" na motywach prozy Ryszarda Frelka napisał Pavel Hajny - pisarz stale współpracujący z wytwórnią w Barrandovie.
Jesień 1938 roku, Karlove Vary. Marek Wolski - młody Polak, członek Brygad Międzynarodowych, walczących w Hiszpanii - przebywa w miejscowym uzdrowisku, lecząc odniesione rany. Mieszka konspiracyjnie u krawca Maliny. Pewnego dnia przypadkiem znajduje bilet na koncert żydowskiej skrzypaczki Idy Fischer. Idzie na występ, lecz na miejscu okazuje się, że razem z nim na sali jest tylko trzech słuchaczy. To skutek bezpardonowych działań bojówek nazistowskich. Marek i Ida zawierają znajomość. Spotykają się coraz częściej. Kiedy Ida zostaje wyrzucona z hotelu, oboje jadą na wieś do znajomego malarza Hrusy. Zostają kochankami, ale idylla nie trwa długo.
"Słona róża" to klasyczny melodramat, zrealizowany z wielkim wyczuciem psychologicznym i opatrzony szczęśliwym zakończeniem. Wyrafinowany reżyser, jakim przecież jest Majewski, pozwolił tu sobie na odrobinę nieco kiczowatego, lecz nie rażącego sentymentalizmu, widocznego choćby w tytule. Wszak zatopiona w solance róża, kluczowy rekwizyt filmu, to symbol pięknych i wzniosłych uczuć, zdolnych przetrwać nawet największe dziejowe zawieruchy. Niewątpliwą zaletą utworu jest też dobra rola Jana Piechocińskiego oraz - rzadka u Majewskiego - ciepła, optymistyczna tonacja, która sprawia, że "Słoną różę" ogląda się z niewymuszoną sympatią. [TVP]

Ekipa
pełna | skrócona | schowaj

Pierwowzory
schowaj

Pierwowzór
SŁONA RÓŻA
Opowiadanie
AutorRyszard Frelek
Pierwodruk: Warszawa: Czytelnik 1979.

Varia
pokaż

2024.03.07 00:26:57
© 1998-2024 Państwowa Wyższa Szkoła Filmowa, Telewizyjna i Teatralna im. Leona Schillera w Łodzi.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl jest bazą danych chronioną przepisami Ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych (Dz. U. 2001 nr 128 poz. 1402). Kopiowanie treści zawartych w serwisie bez zgody redakcji zabronione. Kopiowanie i wykorzystywanie fotosów oraz materiałów audiowizualnych zamieszczonych w serwisie bezwzględnie zabronione, z zastrzeżeniem wyjątków przewidzianych przez prawo. Cytowanie fragmentów treści zawartych w serwisie wymaga zgody redakcji. W każdym przypadku konieczne jest podanie źródła w podpisie pod cytowanym fragmentem. W przypadku portali internetowych żródło musi być linkiem do serwisu filmpolski.pl.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl działa na podstawie art. 2 Ustawy z dnia 10 maja 2018 r. o ochronie danych osobowych (Dz.U. 2018 poz. 1000).
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl współpracuje z TVN w zakresie publikacji promocyjnych materiałów audiowizualnych. Administratorem danych pozyskanych w związku z emisją tych materiałów jest TVN.

Informacja o zasadach publikacji linków i danych adresowych w serwisie filmpolski.pl w ramach pakietu premium.

Ta strona używa plików cookie. Zapisywanie plików cookies można zablokować, zmieniając ustawienia przeglądarki.