Wyszukiwaniex

Proszę wpisać poszukiwane słowo lub jego fragment.

Opcja fragment pozwala wyszukać każde wystąpienie poszukiwanego wyrażenia.

Opcja początek pozwala wyszukać wszystkie tytuły i nazwiska rozpoczynające się od wyszukiwanego wyrażenia.

Opcja dokładnie wyszukuje tylko te filmy i osoby, których tytuły, imiona i/lub nazwiska są takie same jak wyszukiwane wyrażenie.

WAŻNE!
W tytułach filmów w wyszukiwarce nie uwzględniamy występujących w nich znaków przestankowych.
Proszę pamiętać, że każda osoba wpisana jest do bazy w formie „nazwisko, imię”. Wyszukując osoby w opcji początek należy wpisać jej nazwisko lub jego początkowy fragment, w opcji dokładnie należy wpisać np. Kowalski, Jan (nie Jan Kowalski). W tej opcji wpisanie przecinka i spacji JEST KONIECZNE.

Szukaj w bazie

CZERWONE I BIAŁE

  • Film fabularny
  • Produkcja:
    Polska
  • Rok produkcji:
    1975
  • Premiera:
    1975. 09. 16
  • Gatunek:
    Film obyczajowy
  • Barwny, 2400 m, 88 min
    Lokacje: Poświętne (klasztor, kościół św. Józefa, cmentarz), prom w Mysiakowcu gm. Poświętne.

Rafał Naziemiec jest już stary, żyje samotnie, pochłonięty rozpamiętywaniem swego powikłanego życia. Do wspomnień tych zmusza go natrętna, choć bierna obecność innego starca, mieszkającego w tym samym domu, ślepca który po wieloletnim pobycie w więzieniu zjawił się tu niedawno, jakby w nadziei uzyskania przebaczenia.
Rok 1914: armia pruska wkracza na tereny zaboru rosyjskiego. Osiemnastoletni Rafał godzi się przewieźć trzy rosyjskie szlachcianki do Olkusza, gdzie stacjonuje jeszcze carskie wojsko. Zbłądziwszy, padają w drodze ofiarą rzekomych przewoźników. Bród okazuje się pułapką: w głębokim stawie tonie bryczka z pasażerkami i ich dobytkiem, tylko Rafałowi udaje się ujść z życiem.
Uratowany (przez Żyda - sklepikarza) zgłasza się do carskiego wojska. Wkrótce niedawny opiekun oskarża go o utopienie Rosjanek w celach rabunkowych; Rafał skazany zostaje na powieszenie. Podczas egzekucji do miasteczka wkraczają Austriacy, w zamieszaniu Kozak pilnujący skazańca uwalnia go ze sznura...
Rafał trafia do Legionów. W bitwie darowuje życie niedawnemu wybawcy; oskarżony o zdradę stanąć ma przed polskim sądem wojennym. Eskortuje go frontowy przyjaciel, Edward Ocieski. W drodze zostają ciężko ranni w potyczce z patrolem kozackim. Rafałowi udaje się uratować kolegę; znajdują opiekę w dworku w Radwanówce. Między Rafałem a opiekującą się nim kuzynką Ocieskiego, Naścią, rodzi się miłość. Pod wpływem szoku spowodowanego atakiem epilepsji, na którą cierpi Naścią, Rafał ucieka z Radwanówki i wraca na Śląsk, do kopalni. Podczas strajku staje na czele delegacji, żądającej wydania rodzinie ciała górnika zastrzelonego przez policję. Komendantem policji jest kapitan Ocieski, zaciekły antykomunista. Mimo próśb Rafała, Ocieski ponawia rozkaz strzelania do demonstrantów. Usiłujący go powstrzymać Rafał zostaje postrzelony w plecy przez jednego z policjantów.
Po wyzdrowieniu Rafał pracuje z siostrą Jadwigą w wesołym miasteczku, którego właścicielem jest ich przyrodni brat, Karol Krauze, wychowany przez ojca - Niemca - w nienawiści do Polaków. Krauze jest szpiclem i prowokatorem. Po kłótni z Rafałem denuncjuje współpracujących z nim komunistów, Rafała zaś oczernia wobec towarzyszy, kłamliwie zeznając, że ich zdradził. Aresztowany Naziemiec usiłuje w więzieniu popełnić samobójstwo.
Rok 1929. Jadwiga wyjednuje u Ocieskiego, będącego już generałem, zwolnienie brata z więzienia. Rafał wraca do Radwanówki, odżywa uczucie do Naści, przeżywają krótki okres szczęścia. Po paru miesiącach do Radwanówki przybywa na wypoczynek generał Ocieski, już minister policji. Dawni przyjaciele stoją teraz na zdecydowanie przeciwnych pozycjach, ale wspomnienia chronią ich od ostrzejszych konfliktów. Któregoś dnia Ocieski zostaje zastrzelony; podejrzenie pada na Rafała, który znów trafia do więzienia skazany - mimo braku dowodów - na dożywocie. Dręczony bezustannymi przesłuchaniami, torturowany fizycznie i moralnie, demonstracyjnie dokonuje samookaleczenia...
Rok 1939: podczas nalotu Rafałowi udaje się zbiec z więzienia na świętym Krzyżu i wrócić do Radwanówki. Jego dom ma być punktem kontaktowym dla komunistów, ale nadal uchodząc za mordercę Ocieskiego Rafał jest ofiarą napadu oddziału "Bystrego"; podczas strzelaniny ginie Naścia...
Rafał sprawia jej samotny pogrzeb i podpala dom. Mieszka w ziemiance usiłując nieść pomoc ludziom w trudnej sytuacji. Trafia do niego radziecki spadochroniarz, a także ranny "Bystry". Znów na drodze Rafała staje Karol Krauze - na czele patrolu hitlerowskich żandarmów. Dzięki pomocy radzieckiego żołnierza Rafał ucieka raz jeszcze i wstępuje do polskiego wojska...
Rok 1946: niewidomy Krauze staje przed polskim sądem wojskowym, Rafał i Jadwiga są świadkami na rozprawie.
Po latach, u kresu życia, raz jeszcze Krauze staje przed Rafałem, który nie czuje już nienawiści, pozostała tylko obojętność i pogarda...

Ekipa
pełna | skrócona | schowaj

Pierwowzory
schowaj

Pierwowzór
KRZAK GOREJĄCY
Powieść
AutorJan Pierzchała
2024.03.01 02:05:37
© 1998-2024 Państwowa Wyższa Szkoła Filmowa, Telewizyjna i Teatralna im. Leona Schillera w Łodzi.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl jest bazą danych chronioną przepisami Ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych (Dz. U. 2001 nr 128 poz. 1402). Kopiowanie treści zawartych w serwisie bez zgody redakcji zabronione. Kopiowanie i wykorzystywanie fotosów oraz materiałów audiowizualnych zamieszczonych w serwisie bezwzględnie zabronione, z zastrzeżeniem wyjątków przewidzianych przez prawo. Cytowanie fragmentów treści zawartych w serwisie wymaga zgody redakcji. W każdym przypadku konieczne jest podanie źródła w podpisie pod cytowanym fragmentem. W przypadku portali internetowych żródło musi być linkiem do serwisu filmpolski.pl.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl działa na podstawie art. 2 Ustawy z dnia 10 maja 2018 r. o ochronie danych osobowych (Dz.U. 2018 poz. 1000).
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl współpracuje z TVN w zakresie publikacji promocyjnych materiałów audiowizualnych. Administratorem danych pozyskanych w związku z emisją tych materiałów jest TVN.

Informacja o zasadach publikacji linków i danych adresowych w serwisie filmpolski.pl w ramach pakietu premium.

Ta strona używa plików cookie. Zapisywanie plików cookies można zablokować, zmieniając ustawienia przeglądarki.