Wyszukiwaniex

Proszę wpisać poszukiwane słowo lub jego fragment.

Opcja fragment pozwala wyszukać każde wystąpienie poszukiwanego wyrażenia.

Opcja początek pozwala wyszukać wszystkie tytuły i nazwiska rozpoczynające się od wyszukiwanego wyrażenia.

Opcja dokładnie wyszukuje tylko te filmy i osoby, których tytuły, imiona i/lub nazwiska są takie same jak wyszukiwane wyrażenie.

WAŻNE!
W tytułach filmów w wyszukiwarce nie uwzględniamy występujących w nich znaków przestankowych.
Proszę pamiętać, że każda osoba wpisana jest do bazy w formie „nazwisko, imię”. Wyszukując osoby w opcji początek należy wpisać jej nazwisko lub jego początkowy fragment, w opcji dokładnie należy wpisać np. Kowalski, Jan (nie Jan Kowalski). W tej opcji wpisanie przecinka i spacji JEST KONIECZNE.

Szukaj w bazie

ZACZAROWANE PODWÓRKO

  • Film fabularny
  • Produkcja:
    Polska
  • Rok produkcji:
    1974
  • Premiera:
    1974. 05. 24
  • Gatunek:
    Film muzyczny, Film kostiumowy, Film dla dzieci (młodzieży)
  • Barwny, 2800 m, 98 min

    Lokacje: Warszawa (Łazienki Królewskie).

Dzieci z warszawskiego osiedla na Mokotowie spędzają lato w mieście. Przywódcą podwórkowej kompanii jest "Mundek", a codzienną atrakcją - "Ambrozja", kolorowy samochód Pana Docenta, nazywanego w osiedlu "Zegarynką": jego niebywała punktualność wyznacza rytm życia całego domu. Kiedy deszcz nie pozwala kontynuować zabawy, Mundek z niedowierzaniem słucha opowieści babci o "Płanetnikach" opadających z deszczem na ziemię. Na podwórku zjawia się niespodziewanie nowa dziewczynka Mania Lazurek, nazwana przez dzieci "deszczową dziewczynką". Z jej pojawieniem się znika Cyferblat, ulubiony kot pani Róży, u której Mania spędza wakacje. Mundek organizuje poszukiwania, ale dzieci wolą bawić się z Manią... W trakcie jednej z zabaw wymyka im się piłka, leci gdzieś wysoko i wpada... prosto w ręce zdumionej Anny Jagiellonki. Młody królewicz Zygmunt podejmuje zabawę, na co pobłażliwie zezwala opiekun... Mania przynosi na podwórko pęk baloników i dzieci wzlatują ponad miasto. W powietrzu spotykają francuskiego pioniera aeronautyki Jean Pierre Blancharda, który w towarzystwie energicznej małżonki podróżuje balonem. Wspólnie podziwiają Warszawę, zatrzymując się dłużej nad Łazienkami. Przed Pałacem król Stanisław August rozmawia z poetami i malarzami. Jest czwartek, a pora przedobiednia... Dzieci trafiają na dziedziniec Uniwersytetu, zaglądają przez okno do jednego z budynków: obserwując lekcję w Szkole Rycerskiej, wśród uczniów rozpoznają małego Tadeusza Kościuszkę... Wieczorem w mieszkaniu pani Róży Mania czyta dzieciom "Dziadka do orzechów". Wtem na starym zegarze, gdzie zwykle wylegiwał się Cyferblat, zjawia się sędzia Drosselmajer - konstruktor mechanicznych zabawek z tej bajki - i cofnąwszy czas zabiera dzieci w odwiedziny do autora książki, E. T. A. Hoffmana... W bloku awaria: na drugim piętrze zapchała się wanna i woda cieknie przez sufity. Wezwany na pomoc hydraulik Traszka prowadzi dzieci do starego, drewnianego wodociągu, by rozmówić się ze Złotą Kaczką - to jej jajko zatkało przewód kanalizacyjny... Mundek czuje, że traci pozycję "szefa" i coraz niechętniej patrzy na Manię, ale oto dziewczynka popiera jego projekt wznowienia poszukiwań Cyferblata i prowadzi dzieci przed Pałac Radziwiłłów na Krakowskim Przedmieściu. Dzieci spotykają księcia Karola Stanisława Radziwiłła "Panie Kochanku", który organizuje zabawę w "bitwę o Gibraltar": na scenie Teatru na wyspie w Łazienkach toczy się baśniowa wojna hiszpańsko-angielska, którą dzieci rozstrzygają zwycięsko. Przez scenę przewijają się niemal wszystkie poznane uprzednio postacie, a Mundek zaczyna rozumieć, że w życiu potrzebna jest także szczypta fantazji.. Kończą się wakacje. Mundek ze smutkiem żegna się z Manią. Dziewczynka znika równie nagle, jak się pojawiła. Nie wiadomo, czy przyjechała na wakacje, czy spłynęła z deszczem jak "Płanetniczka"...

Ekipa
pełna | skrócona | schowaj

Pierwowzory
schowaj

Pierwowzór
MANIA LAZUREK
Powieść
AutorHanna Januszewska

Varia
pokaż

2024.06.06 02:14:55
© 1998-2024 Państwowa Wyższa Szkoła Filmowa, Telewizyjna i Teatralna im. Leona Schillera w Łodzi.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl jest bazą danych chronioną przepisami Ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych (Dz. U. 2001 nr 128 poz. 1402). Kopiowanie treści zawartych w serwisie bez zgody redakcji zabronione. Kopiowanie i wykorzystywanie fotosów oraz materiałów audiowizualnych zamieszczonych w serwisie bezwzględnie zabronione, z zastrzeżeniem wyjątków przewidzianych przez prawo. Cytowanie fragmentów treści zawartych w serwisie wymaga zgody redakcji. W każdym przypadku konieczne jest podanie źródła w podpisie pod cytowanym fragmentem. W przypadku portali internetowych żródło musi być linkiem do serwisu filmpolski.pl.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl działa na podstawie art. 2 Ustawy z dnia 10 maja 2018 r. o ochronie danych osobowych (Dz.U. 2018 poz. 1000).
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl współpracuje z TVN w zakresie publikacji promocyjnych materiałów audiowizualnych. Administratorem danych pozyskanych w związku z emisją tych materiałów jest TVN.

Informacja o zasadach publikacji linków i danych adresowych w serwisie filmpolski.pl w ramach pakietu premium.

Ta strona używa plików cookie. Zapisywanie plików cookies można zablokować, zmieniając ustawienia przeglądarki.