Wyszukiwaniex

Proszę wpisać poszukiwane słowo lub jego fragment.

Opcja fragment pozwala wyszukać każde wystąpienie poszukiwanego wyrażenia.

Opcja początek pozwala wyszukać wszystkie tytuły i nazwiska rozpoczynające się od wyszukiwanego wyrażenia.

Opcja dokładnie wyszukuje tylko te filmy i osoby, których tytuły, imiona i/lub nazwiska są takie same jak wyszukiwane wyrażenie.

WAŻNE!
W tytułach filmów w wyszukiwarce nie uwzględniamy występujących w nich znaków przestankowych.
Proszę pamiętać, że każda osoba wpisana jest do bazy w formie „nazwisko, imię”. Wyszukując osoby w opcji początek należy wpisać jej nazwisko lub jego początkowy fragment, w opcji dokładnie należy wpisać np. Kowalski, Jan (nie Jan Kowalski). W tej opcji wpisanie przecinka i spacji JEST KONIECZNE.

Szukaj w bazie

ILUMINACJA

  • Film fabularny
  • Produkcja:
    Polska
  • Rok produkcji:
    1972
  • Premiera:
    1973. 11. 23
  • Gatunek:
    Film psychologiczny
  • Barwny, 2512 m, 87 min

    Lokacje: Pułtusk, Warszawa (Uniwersytet, Pałac Kultury i Nauki, ZOO, Łazienki), Kraków (most Piłsudskiego, klasztor Kamedułów), Tatry.

    W filmie pojawiają się także wypowiedzi profesorów: Władysława Tatarkiewicza, Iwo Biruli-Białynickiego, Jerzego Mycielskiego, Sylwestra Porowskiego, Mariana Kupczyńskiego oraz studentów fizyki: M. Sawickiego, K. Wódkiewicza, W. Rozmusa, S. Wojciechowskiego.

Iluminacja to w filozofii taki stan umysłu, w którym człowiek zbliża się do poznania prawdy o świecie, o sobie, o sensie ludzkiej egzystencji. I takiej właśnie prawdy poszukuje bohater filmu, Franciszek Retman. Ten poszukiwawczy, otwarty charakter "Iluminacji" podkreślony został przez reżysera nietypową konstrukcją filmu. Obok głównego wątku pojawiają się zrealizowane metodą paradokumentalną dysputy i wypowiedzi autentycznych naukowych sław - prof. Władysława Tatarkiewicza, fizyka Iwa Biruli-Białynieckiego, astronoma Włodzimierza Zonna. Bohater filmu na pozór jest osobą bardzo przeciętną, sporo wysiłku kosztowało go dostanie się na studia - wybrał Wydział Fizyki, gdyż według niego właśnie fizyka jest nauką, która daje jasne, konkretne i pewne odpowiedzi na pytania. Z czasem jednak kolejne życiowe doświadczenia zachwieją tą pewność. Głęboko przeżywa śmierć kolegi w Tatrach. W górach poznaje też Małgosię. Szybko rodzi się między nimi uczucie. Kiedy dziewczyna spodziewa się dziecka, Franciszek decyduje się na ślub. Aby zapewnić rodzinie środki do życia, musi jednak przerwać ukochane studia. Rozpoczyna pracę w fabryce kineskopów, w wytwórni sprzętu medycznego, bierze nawet udział w płatnych doświadczeniach w klinice psychiatrycznej. Przez cały czas poszukuje odpowiedzi na dręczące go pytania egzystencjalne, w tym celu trafia nawet do klasztoru kamedułów. Wraca jednak do domu, podejmuje przerwane studia, otrzymuje nowe mieszkanie, ale wtedy daje znać o sobie nadwyrężone serce.

Ekipa
pełna | skrócona | schowaj

Nagrody
schowaj

  • 1974
    Łagów (Lubuskie Lato Filmowe)-Nagroda Koordynacyjnej Rady Artystycznej Kin Studyjnych
  • 1976
    Łagów (Lubuskie Lato Filmowe)-Złote Grono
    za przenikliwość obserwacji w przeobrażającym się społeczeństwie polskim
  • 1974
    Syrenka Warszawska (nagroda Klubu Krytyki Filmowej SDP)-w kategorii filmu fabularnego
    przyznana podczas VI Lubuskiego Lata Filmowego w Łagowie
  • 1974
    Gdańsk (Festiwal Polskich Filmów Fabularnych)-Nagroda Specjalna Jury
  • 1975
    Figueira da Foz (MFF)-Złoty Medal
  • 1973
    Locarno (Międzynarodowy Festiwal Filmowy)-Grand Prix
  • 1973
    Locarno (Międzynarodowy Festiwal Filmowy)-nagroda FIPRESCI
  • 1973
    Locarno (Międzynarodowy Festiwal Filmowy)-nagroda jury ekumenicznego
  • 1973
    Koszalin (Koszaliński Festiwal Debiutów Filmowych "Młodzi i Film")-Wielki Jantar za pełnometrażowy debiut fabularny
    za walory humanistyczne i intelektualne oraz nowoczesny kształt wypowiedzi; nazwa festiwalu: I Międzynarodowe Spotkania Filmowe "Młodzież na ekranie"
  • 1973
    Rawenna (MFF)-Grand Prix
  • 1973
    Mannheim (MTF)-wyróżnienie
  • 1973
    Nagroda im. Włodzimierza Pietrzaka
2024.03.01 02:05:17
© 1998-2024 Państwowa Wyższa Szkoła Filmowa, Telewizyjna i Teatralna im. Leona Schillera w Łodzi.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl jest bazą danych chronioną przepisami Ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych (Dz. U. 2001 nr 128 poz. 1402). Kopiowanie treści zawartych w serwisie bez zgody redakcji zabronione. Kopiowanie i wykorzystywanie fotosów oraz materiałów audiowizualnych zamieszczonych w serwisie bezwzględnie zabronione, z zastrzeżeniem wyjątków przewidzianych przez prawo. Cytowanie fragmentów treści zawartych w serwisie wymaga zgody redakcji. W każdym przypadku konieczne jest podanie źródła w podpisie pod cytowanym fragmentem. W przypadku portali internetowych żródło musi być linkiem do serwisu filmpolski.pl.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl działa na podstawie art. 2 Ustawy z dnia 10 maja 2018 r. o ochronie danych osobowych (Dz.U. 2018 poz. 1000).
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl współpracuje z TVN w zakresie publikacji promocyjnych materiałów audiowizualnych. Administratorem danych pozyskanych w związku z emisją tych materiałów jest TVN.

Informacja o zasadach publikacji linków i danych adresowych w serwisie filmpolski.pl w ramach pakietu premium.

Ta strona używa plików cookie. Zapisywanie plików cookies można zablokować, zmieniając ustawienia przeglądarki.