1991
Łagów (Lubuskie Lato Filmowe) Srebrne Grono, nagrodę otrzymał/a
Sławomir Kryński
1989
Nagroda Szefa Kinematografii (Przewodniczącego Komitetu Kinematografii) za twórczość filmową w dziedzinie filmu fabularnego, nagrodę otrzymał/a
Robert Gliński
1989
Nagroda Szefa Kinematografii (Przewodniczącego Komitetu Kinematografii) za twórczość filmową w dziedzinie filmu fabularnego, nagrodę otrzymał/a
Bolesław Michałek
1988
Gdańsk - Gdynia (Festiwal Polskich Filmów Fabularnych) Nagroda Fundacji Kultury Polskiej, nagrodę otrzymał/a
Jan Peszek
1988
Gdańsk - Gdynia (Festiwal Polskich Filmów Fabularnych) Nagroda Główna "Srebrne Lwy Gdańskie"
za reżyserię, nagrodę otrzymał/a
Robert Gliński
1985
Moskwa (MFF) Nagroda Jury Dziecięcego
1985
Moskwa (MFF) nagroda specjalna jury
1985
Chicago (Międzynarodowy Festiwal Filmów dla Dzieci) Nagroda Specjalna Jury
1984
Syrenka Warszawska (nagroda Klubu Krytyki Filmowej SDP) w kategorii filmu fabularnego wyróżnienie w kategorii filmu fabularnego
1984
Poznań (Międzynarodowy Festiwal Filmów Młodego Widza "Ale Kino!") Nagroda Jury Dziecięcego "Marcinek"
1984
Poznań (Międzynarodowy Festiwal Filmów Młodego Widza "Ale Kino!") Poznańskie Koziołki dla najlepszego filmu aktorskiego Złote; 8 Ogólnopolski Festiwal Filmów dla Dzieci i Młodzieży (5-8.08)
1984
Porto (Międzynarodowy Festiwal Filmów Fantastycznych "Fantasporto") Wyróżnienie Specjalne Krytyki Filmowej, nagrodę otrzymał/a
Piotr Andrejew
1984
Nagroda Prezesa Rady Ministrów za twórczość dla dzieci, nagrodę otrzymał/a
Jerzy Skrzepiński
1984
1984
Nagroda Prezesa Rady Ministrów za twórczość dla dzieci, nagrodę otrzymał/a
Zygmunt Samosiuk
1984
Nagroda Prezesa Rady Ministrów za twórczość dla dzieci, nagrodę otrzymał/a
Piotr Fronczewski
1984
Karlovy Vary (Międzynarodowy Festiwal Filmowy) Wielka Nagroda Specjalna Jury
1984
Gdańsk (Festiwal Polskich Filmów Fabularnych) Nagroda Przedsiębiorstwa Dystrybucji Filmów (w l. 1984, 1986 OPRF "Polkino") za najbardziej frekwencyjny film sezonu
1984
Gdańsk (Festiwal Polskich Filmów Fabularnych) Nagroda za dźwięk, nagrodę otrzymał/a
Jerzy Blaszyński
1984
Gdańsk (Festiwal Polskich Filmów Fabularnych) Wielka Nagroda Festiwalu "Złote Lwy Gdańskie"
1984
Bańska Bystrzyca (FF Czeskich i Słowackich) Nagroda Specjalna
1983
Madryt (MFF Fantastycznych) Nagroda Krytyki Filmowej, nagrodę otrzymał/a
Piotr Andrejew
1980
Oscar (Nagroda Amerykańskiej Akademii Sztuki Filmowej) w kategorii: najlepszy film zagraniczny
1979
Linz (MFF) wyróżnienie
1979
Kadyks (MFF) I Nagroda
1979
Cannes (Międzynarodowy Festiwal Filmowy) Złota Palma
1978
Syrenka Warszawska (nagroda Klubu Krytyki Filmowej SDP) w kategorii filmu fabularnego przyznana podczas X Lubuskiego Lata Filmowego w Łagowie
1978
Samowar, Nagroda Entuzjastów Kina (przyznawana przez DKF w Świebodzinie) za rok 1977; za "osobliwe zjawisko polskiej kultury filmowej roku 1977, będące hołdem sześćdziesięcioleciu niepodległości"
1978
Festiwal Filmowy Ludzi Pracy (Czechosłowacja) Nagroda Specjalna
za reżyserię, nagrodę otrzymał/a
Jerzy Kawalerowicz
1978
Cordoba (MFF Historycznych) Nagroda Krytyki
1978
Berlin (Międzynarodowy Festiwal Filmowy) Srebrny Niedźwiedź za reżyserię, nagrodę otrzymał/a
Jerzy Kawalerowicz
1977
Nagroda "Dziennika Wieczornego" (Bydgoszcz) plebiscyt czytelników
1977
Nagroda Ministra Kultury i Sztuki
I stopnia, nagrodę otrzymał/a
Jan Łomnicki
1977
Moskwa (Międzynarodowy Festiwal Filmowy) Nagroda Komitetu Obrońców Pokoju
1977
Gdańsk (Festiwal Polskich Filmów Fabularnych) Nagroda Specjalna Jury
1977
Gdańsk (Festiwal Polskich Filmów Fabularnych) Nagroda za dźwięk, nagrodę otrzymał/a
Jerzy Blaszyński
1976
Teheran (MFF dla Dzieci) dyplom irańskiego Radia i Telewizji
1976
Teheran (MFF dla Dzieci) wyróżnienie irańskiego Ministerstwa Kultury i Sztuki
1976
Teheran (MFF dla Dzieci) Złota Statuetka
1976
San Remo (MFF Autorskich) wyróżnienie, nagrodę otrzymał/a
Feliks Falk
1976
Nagroda Ministra Obrony Narodowej
I stopnia, nagrodę otrzymał/a
Jan Łomnicki
1976
Gdańsk (Festiwal Polskich Filmów Fabularnych) Nagroda Główna "Srebrne Lwy Gdańskie"
1975
Poznań (Międzynarodowy Festiwal Filmów Młodego Widza "Ale Kino!") Nagroda Główna Kwatery ZHP, nagrodę otrzymał/a
Janusz Domagalik
1975
Poznań (Międzynarodowy Festiwal Filmów Młodego Widza "Ale Kino!") Poznańskie Koziołki dla najlepszego filmu aktorskiego Srebrne; 4 Ogólnopolski Festiwal Filmów dla Dzieci i Młodzieży (3-6.04)
1975
Moskwa (MFF) nagroda jury dziecięcego
1975
Moskwa (MFF) nagroda Ministra Oświaty ZSRR
1974
Triest (MFF Fantastycznych) Złoty Asteroid
1974
Gdańsk (Festiwal Polskich Filmów Fabularnych) Nagroda za scenografię, nagrodę otrzymał/a
Jerzy Skarżyński
1974
Gdańsk (Festiwal Polskich Filmów Fabularnych) Nagroda za scenografię, nagrodę otrzymał/a
Andrzej Płocki
1973
Nagroda Przewodniczącego Komitetu d/s Radia i Telewizji, nagrodę otrzymał/a
Stanisław Jędryka
1973
Nagroda Przewodniczącego Komitetu d/s Radia i Telewizji, nagrodę otrzymał/a
Adam Bahdaj
1973
Cannes (Międzynarodowy Festiwal Filmowy) Nagroda Jury
1971
Poznań (Międzynarodowy Festiwal Filmów Młodego Widza "Ale Kino!") Nagroda Jury Dziecięcego "Marcinek" I nagroda; 2 Ogólnopolski Festiwal Filmów dla Dzieci i Młodzieży (25-28.02)
1971
Poznań (Międzynarodowy Festiwal Filmów Młodego Widza "Ale Kino!") Poznańskie Koziołki dla najlepszego filmu aktorskiego Srebrne; 2 Ogólnopolski Festiwal Filmów dla Dzieci i Młodzieży (25-28.02)
1969
Nagroda Przewodniczącego Komitetu d/s Radia i Telewizji, nagrodę otrzymał/a
Paweł Komorowski