Wyszukiwaniex

Proszę wpisać poszukiwane słowo lub jego fragment.

Opcja fragment pozwala wyszukać każde wystąpienie poszukiwanego wyrażenia.

Opcja początek pozwala wyszukać wszystkie tytuły i nazwiska rozpoczynające się od wyszukiwanego wyrażenia.

Opcja dokładnie wyszukuje tylko te filmy i osoby, których tytuły, imiona i/lub nazwiska są takie same jak wyszukiwane wyrażenie.

WAŻNE!
W tytułach filmów w wyszukiwarce nie uwzględniamy występujących w nich znaków przestankowych.
Proszę pamiętać, że każda osoba wpisana jest do bazy w formie „nazwisko, imię”. Wyszukując osoby w opcji początek należy wpisać jej nazwisko lub jego początkowy fragment, w opcji dokładnie należy wpisać np. Kowalski, Jan (nie Jan Kowalski). W tej opcji wpisanie przecinka i spacji JEST KONIECZNE.

Szukaj w bazie

Tadeusz Szczepański

Tadeusz Szczepański

 
zwiń

  • 1947. 06. 16
    Data urodzenia
    Pleszew
  • 1993
    Nagroda
    Nagroda Przewodniczącego Komitetu Kinematografii "Laterna Magica" za wybitne zasługi dla kultury filmowej
  • 1999
    Nagroda
    Nagroda Polskiej Akademii Nauk w dziedzinie historii sztuki (za lata 1998-1999) za książkę "Zwierciadło Bergmana"
  • 1999
    Nagroda
    Nagroda Miasta Gdańska w dziedzinie kultury za książkę "Zwierciadło Bergmana"
  • 1999
    Nagroda
    Nagroda im. Bolesława Michałka za książkę "Zwierciadło Bergmana"
  • 2003
    Odznaczenie
    Złoty Krzyż Zasługi
  • 2022
    Nagroda
    Nagroda ZAiKS-u im. Krzysztofa T. Toeplitza w dziedzinie piśmiennictwa filmowego

Filmoznawca i tłumacz. Studiował na UAM w Poznaniu filologię polską, którą ukończył w 1971 na Uniwersytecie Łódzkim pracą dyplomową z zakresu filmoznawstwa. W latach 70. pracował w Katedrze Teorii Literatury, Teatru i Filmu Uniwersytetu Łódzkiego, a później (do 2004 roku) w Instytucie Filologii Polskiej Uniwersytetu Gdańskiego oraz w Instytucie Filologii Polskiej UMK w Toruniu (1998-2008). Profesor Uniwersytetu Wrocławskiego i PWSFTviT w Łodzi.
W swojej działalności naukowej zajmuje się kinem europejskim, zwłaszcza skandynawskim ("Zwierciadło Bergmana" (3 wydania: 1997, 1999, 2007) i przekłady dramaturgii Ingmara Bergmana, "Jan Troell" (2009), "Od Ibsena do Aho. Filmowe adaptacje literatury skandynawskiej" (2015), "Kino nordyckie" (2020)) i rosyjskim (m.in. "Eisenstein. U źródeł twórczości" (1986), "Cudowny Kinemo. Rosyjska myśl filmowa" (współred.; 2001)). W 1980 roku był redaktorem naczelnym Wytwórni Filmów Oświatowych w Łodzi, a w latach 1991-94 "Filmu na Świecie". Od roku 2012 przewodniczący Rady Muzeum Kinematografii w Łodzi.

Ojciec operatora i reżysera Piotra Szczepańskiego.

Filmografia
chronologicznie ↓  ↑  | wg rodzajów | wg funkcji | zwiń

    Obsada aktorska
    schowaj

  • 2007
    Film fabularny
    Obsada aktorska (przechodzień)
2022.10.25 01:49:32
© 1998-2024 Państwowa Wyższa Szkoła Filmowa, Telewizyjna i Teatralna im. Leona Schillera w Łodzi.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl jest bazą danych chronioną przepisami Ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych (Dz. U. 2001 nr 128 poz. 1402). Kopiowanie treści zawartych w serwisie bez zgody redakcji zabronione. Kopiowanie i wykorzystywanie fotosów oraz materiałów audiowizualnych zamieszczonych w serwisie bezwzględnie zabronione, z zastrzeżeniem wyjątków przewidzianych przez prawo. Cytowanie fragmentów treści zawartych w serwisie wymaga zgody redakcji. W każdym przypadku konieczne jest podanie źródła w podpisie pod cytowanym fragmentem. W przypadku portali internetowych żródło musi być linkiem do serwisu filmpolski.pl.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl działa na podstawie art. 2 Ustawy z dnia 10 maja 2018 r. o ochronie danych osobowych (Dz.U. 2018 poz. 1000).
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl współpracuje z TVN w zakresie publikacji promocyjnych materiałów audiowizualnych. Administratorem danych pozyskanych w związku z emisją tych materiałów jest TVN.

Informacja o zasadach publikacji linków i danych adresowych w serwisie filmpolski.pl w ramach pakietu premium.

Ta strona używa plików cookie. Zapisywanie plików cookies można zablokować, zmieniając ustawienia przeglądarki.