Wyszukiwaniex

Proszę wpisać poszukiwane słowo lub jego fragment.

Opcja fragment pozwala wyszukać każde wystąpienie poszukiwanego wyrażenia.

Opcja początek pozwala wyszukać wszystkie tytuły i nazwiska rozpoczynające się od wyszukiwanego wyrażenia.

Opcja dokładnie wyszukuje tylko te filmy i osoby, których tytuły, imiona i/lub nazwiska są takie same jak wyszukiwane wyrażenie.

WAŻNE!
W tytułach filmów w wyszukiwarce nie uwzględniamy występujących w nich znaków przestankowych.
Proszę pamiętać, że każda osoba wpisana jest do bazy w formie „nazwisko, imię”. Wyszukując osoby w opcji początek należy wpisać jej nazwisko lub jego początkowy fragment, w opcji dokładnie należy wpisać np. Kowalski, Jan (nie Jan Kowalski). W tej opcji wpisanie przecinka i spacji JEST KONIECZNE.

Szukaj w bazie

Przywrócone arcydzieła w Krakowie: "Dług" i "Krótki film o zabijaniu"

13 września 2024

Po wakacyjnej przerwie zapraszamy na kolejne spotkania w Małopolskim Ogrodzie Sztuki (Kraków, ul. Rajska 12) w ramach cyklu "Przywrócone arcydzieła". Jest to autorski program krytyka Łukasza Maciejewskiego przypominającego najlepsze filmy polskie i ich twórców.



16 września o godzinie 19.00 Łukasz Maciejewski zaprasza na seans filmu "Dług" w reżyserii Krzysztofa Krauzego. Po seansie gospodarz spotkania będzie rozmawiał z występującymi w filmie aktorami: Andrzejem Chyrą, Robertem Gonerą, Jackiem Borcuchem i Agnieszką Warchulską.

Od Łukasza Maciejewskiego:
Zapraszam na film, który poza wyjątkowym znaczeniem (ułaskawienie prezydenckie) pokazał, że jest u nas także miejsce na kino społeczne, które nie tracąc niczego z walorów artystycznych (reżyseria, aktorstwo, scenariusz, muzyka Urbaniaka) staje się potężnym głosem w ważnej sprawie.
To były moje dziennikarskie początki, już jednak studenckie czasy (Krzysztofa Krauze poznałem w liceum jeszcze, kiedy przyjechał z "Grami ulicznymi" do rodzinnego Tarnowa). Od razu, od pierwszego pokazu na festiwalu w Gdyni, czuło się, jak czuje się zapewne w wyjątkowych sytuacjach, że dzieło jest unikatowe.
Mówiło się wtedy i pisało, jak zawsze mówi się i pisze, że kino polskie nie potrafi opowiedzieć o rzeczywistości społecznej tak jak potrafią to robić Anglicy, czy (wówczas potrafili) Czesi. Dzisiaj mamy ten sam kłopot.
Krauze udowodnił, jak dziewięć lat wcześniej Wojciech Marczewski w "Ucieczce z kina Wolność", że opowiadanie o historii najnowszej, opowiadanie z socjologicznym pazurem czy nawet z brawurą, ma sens.
To film, który upomina się o człowieka odtrąconego, o sprawę z gruntu przegraną.
Filmowiec widzi szerzej, powinien widzieć. Krauze widział. Widział i czuł.



Kolejne spotkanie odbędzie się 7 października. Tego dnia Łukasz Maciejewski zaprezentuje "Krótki film o zabijaniu" w reżyserii Krzysztofa Kieślowskiego i będzie o filmie rozmawiał z Krzysztofem Piesiewiczem i Krzysztofem Globiszem.

Od Łukasza Maciejewskiego:
Filmy Krzysztofa Kieślowskiego pokazywane w ramach "Przywróconych arcydzieł" są zawsze świętem: od "Spokoju" i rozmowę z Jerzym Trelą, po niedawne spotkanie z Marią Pakulnis (trzeci odcinek "Dekalogu").
Mijają lata, a Kieślowski wciąż pozostaje najważniejszym punktem odniesienia dla polskiej kinematografii na świecie.
Tym bardziej cieszę się, że już 7 października pokażemy bodaj najsławniejszy obraz Kieślowskiego - legendarny "Krótki film o zabijaniu" z 1988 roku, gośćmi spotkania będą Krzysztof Piesiewicz, scenarzysta filmu i Krzysztof Globisz, odtwórca roli adwokata.
Festiwal w Cannes: Wielka Nagroda Jury, Nagroda FIPRESCI; Gdańsk - "Złote Lwy Gdańskie", Europejska Nagroda Filmowa - Film Roku. To były czasy!
Przede wszystkim jednak, mroczne arcydzieło Kieślowskiego stało się, po latach zwłaszcza, mocnym manifestem wiary w humanizm kina, w prawo artysty do zmiany świata. Nie było w kinie mocniejszego głosu przeciwko karze śmierci i chyba nie będzie.
Scenariusz - Krzysztofa Piesiewicza i Krzysztofa Kieślowskiego, zdjęcia Sławomira Idziaka, reżyseria Kieślowskiego, kreacje Mirosława Baki i Krzysztofa Globisza oraz film, dla którego żaden czas nie jest groźny.
"Krótki film o zabijaniu", zawsze aktualny, wstrząsający, prawdziwy.

© 1998-2024 Państwowa Wyższa Szkoła Filmowa, Telewizyjna i Teatralna im. Leona Schillera w Łodzi.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl jest bazą danych chronioną przepisami Ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych (Dz. U. 2001 nr 128 poz. 1402). Kopiowanie treści zawartych w serwisie bez zgody redakcji zabronione. Kopiowanie i wykorzystywanie fotosów oraz materiałów audiowizualnych zamieszczonych w serwisie bezwzględnie zabronione, z zastrzeżeniem wyjątków przewidzianych przez prawo. Cytowanie fragmentów treści zawartych w serwisie wymaga zgody redakcji. W każdym przypadku konieczne jest podanie źródła w podpisie pod cytowanym fragmentem. W przypadku portali internetowych żródło musi być linkiem do serwisu filmpolski.pl.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl działa na podstawie art. 2 Ustawy z dnia 10 maja 2018 r. o ochronie danych osobowych (Dz.U. 2018 poz. 1000).
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl współpracuje z TVN w zakresie publikacji promocyjnych materiałów audiowizualnych. Administratorem danych pozyskanych w związku z emisją tych materiałów jest TVN.

Informacja o zasadach publikacji linków i danych adresowych w serwisie filmpolski.pl w ramach pakietu premium.

Ta strona używa plików cookie. Zapisywanie plików cookies można zablokować, zmieniając ustawienia przeglądarki.