Wyszukiwaniex

Proszę wpisać poszukiwane słowo lub jego fragment.

Opcja fragment pozwala wyszukać każde wystąpienie poszukiwanego wyrażenia.

Opcja początek pozwala wyszukać wszystkie tytuły i nazwiska rozpoczynające się od wyszukiwanego wyrażenia.

Opcja dokładnie wyszukuje tylko te filmy i osoby, których tytuły, imiona i/lub nazwiska są takie same jak wyszukiwane wyrażenie.

WAŻNE! Proszę pamiętać, że każda osoba wpisana jest do bazy w formie „nazwisko, imię”. Wyszukując osoby w opcji początek należy wpisać jej nazwisko lub jego początkowy fragment, w opcji dokładnie należy wpisać np. Kowalski, Jan (nie Jan Kowalski). W tej opcji wpisanie przecinka i spacji JEST KONIECZNE.

Szukaj w bazie

STEFAN POGONOWSKI

 • Film dokumentalny
 • Produkcja:
  Polska
 • Rok produkcji:
  2002
 • Gatunek:
  Film biograficzny
 • Barwny, 47 min

Kapitan Stefan Pogonowski należy do wielkich bohaterów wojny polsko-bolszewickiej 1920 r. Był dowódcą I batalionu 28 Pułku Strzelców Kaniowskich, zwanego "Dziećmi Łodzi". Dwukrotny kawaler Krzyża Srebrnego Virtuti Militari, czterokrotnie Krzyża Walecznych oraz Krzyża Niepodległości. Jego imię i nazwisko uwieczniły liczne kroniki wojenne, dzieła historyczne i literackie W okresie międzywojennym był postacią znaną i szanowaną. Czczono pamięć o nim, a miejsce wiecznego spoczynku otaczano opieką i należytymi honorami. Czas jednak zatarł postać wybitnego oficera w pamięci wielu pokoleń Polaków. Nawet dzisiejsi mieszkańcy Łodzi przechodzą obojętnie obok jego mogiły na cmentarzu katolickim przy ul. Ogrodowej. Niewiele osób zwraca uwagę na piękny pomnik rycerza zakutego w zbroję.
Z kronik wojennych wiemy: "Uderzenie było tak brawurowe i niespodziane, że rozproszyło "żelazny" 242 pułk stojący w Mostkach Wólczańskich. Z rozpędu batalion zaatakował Wólkę Radzymińską, gdzie stał sztab 27 dywizji sowieckiej. Rosjanie wpadli w panikę, zostawili kilkuset zabitych, materiały wojenne:.
Był to przełom w działaniach wojennych.
Inicjator tego ataku w Wolce Radzymińskiej, kapitan Stefan Pogonowski, poległ bohaterską śmiercią.
W filmie przedstawiona jest droga kariery wojskowej, poprzez podoficerską Szkołę Piechoty armii carskiej w Wilnie, 177 Izbowski Pułk Dowbor-Muśnickiego sformowany w Bobrujsku, poprzez 4 Dywizję Strzelców gen. Lucjana Żeligowskiego, po 28 Pułk Strzelców Kaniowskich.
Celem filmu jest przywrócenie pamięci o jednym z bohaterów Bitwy Warszawskiej - "osiemnastej bitwy decydującej o losach świata". Nigdy dotąd nie powstał film o Stefanie Pogonowskim. W tym filmie ujrzały światło dzienne odszukane unikalne dokumenty, fotografie i pamiątki. Wystąpiła także jedyna żyjąca krewna - siostrzenica Stefana Pogonowskiego. Liczne zdjęcia plenerowe, a także szkice sytuacyjne, urozmaicają obraz filmowy i merytoryczną treść filmu.

Ekipa
pełna | skrócona | schowaj

2022.05.21 06:24:50
© 1998-2022 Państwowa Wyższa Szkoła Filmowa, Telewizyjna i Teatralna im. Leona Schillera w Łodzi.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl jest bazą danych chronioną przepisami Ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych (Dz. U. 2001 nr 128 poz. 1402). Kopiowanie treści zawartych w serwisie bez zgody redakcji zabronione. Kopiowanie i wykorzystywanie fotosów oraz materiałów audiowizualnych zamieszczonych w serwisie bezwzględnie zabronione, z zastrzeżeniem wyjątków przewidzianych przez prawo. Cytowanie fragmentów treści zawartych w serwisie wymaga zgody redakcji. W każdym przypadku konieczne jest podanie źródła w podpisie pod cytowanym fragmentem. W przypadku portali internetowych żródło musi być linkiem do serwisu filmpolski.pl.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl działa na podstawie art. 2 Ustawy z dnia 10 maja 2018 r. o ochronie danych osobowych (Dz.U. 2018 poz. 1000).
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl współpracuje z TVN w zakresie publikacji promocyjnych materiałów audiowizualnych. Administratorem danych pozyskanych w związku z emisją tych materiałów jest TVN.
Ta strona używa plików cookie. Zapisywanie plików cookies można zablokować, zmieniając ustawienia przeglądarki.
Krzysztof WiktorGlinka Agencye-teatr.plInstytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego