Wyszukiwaniex

Proszę wpisać poszukiwane słowo lub jego fragment.

Opcja fragment pozwala wyszukać każde wystąpienie poszukiwanego wyrażenia.

Opcja początek pozwala wyszukać wszystkie tytuły i nazwiska rozpoczynające się od wyszukiwanego wyrażenia.

Opcja dokładnie wyszukuje tylko te filmy i osoby, których tytuły, imiona i/lub nazwiska są takie same jak wyszukiwane wyrażenie.

WAŻNE! Proszę pamiętać, że każda osoba wpisana jest do bazy w formie „nazwisko, imię”. Wyszukując osoby w opcji początek należy wpisać jej nazwisko lub jego początkowy fragment, w opcji dokładnie należy wpisać np. Kowalski, Jan (nie Jan Kowalski). W tej opcji wpisanie przecinka i spacji JEST KONIECZNE.

Szukaj w bazie

AKWARELE

 • Film fabularny
 • Produkcja:
  Polska
 • Rok produkcji:
  1978
 • Premiera:
  1978. 09. 02
 • Gatunek:
  Film psychologiczny, Film dla dzieci (młodzieży), Melodramat
 • Barwny, 2200 m, 76 min

  Lokacje: Warszawa.

Osiemnastoletnia Anka przygotowuje się do końcowych egzaminów w szkole baletowej, która swój jubileusz czci wystawieniem "Jeziora łabędziego". Anka marzy o roli Odetty w tym popisie dyplomowym, rywalizując z równie utalentowaną i niezwykle ambitną Katarzyną. Zatańczyć Odettę to życiowa szansa, czego jednak zdaje się nie rozumieć chłopak Anki, Marek, absorbując dziewczynę swoimi sprawami. Sam nie dostał się na studia i dysponując teraz dużą ilością wolnego czasu, praktycznie nie kontrolowany przez rodziców, szuka łatwych, doraźnych sukcesów. Imponuje mu zwłaszcza Damian, roztaczający przed naiwnym chłopcem miraże dochodowego "biznesu" rozrywkowego: zamierzają zorganizować własny zespół estradowy i "ruszyć w Polskę". Anka nie dostrzega jednak wad Marka i mimo przestróg przyjaciółki Zyty nie potrafi zdobyć się wobec niego na krytycyzm. Stara się wprawdzie wyperswadować mu mrzonki o interesie i wielkich zyskach, ale czyni to niezbyt przekonująco i sama z wolna ulega wpływowi Marka i jego kompana. Damian zresztą dostrzega w niej ewentualną kandydatkę do przyszłego zespołu, lekceważąco traktując artystyczne aspiracje dziewczyny.
Coraz trudniej jest Ance skupić się w pracy nad rolą. Zbyt często przebywa w towarzystwie Marka i jego kompanów, wraz z nimi wplątuje się w awanturę w nocnym lokalu, o czym milicja powiadamia szkołę. Babcia i matka Anki wierzą, że dziewczyna cały czas poświęca nauce, nie zdają sobie sprawy z jej sytuacji (ojciec przebywa od dłuższego czasu za granicą). Tymczasem szansę Anki na rolę Odetty maleją. Zaabsorbowana chłopcem nie potrafi skoncentrować się na tańcu, myśli o czymś innym. Pewnej niedzieli przed jedną z ostatnich prób, na której profesor ogłosić ma ostateczną decyzję obsadzenia roli Odetty, Anka daje się namówić na wyjazd pod Warszawę. Z Markiem, Damianem i, ich kolegą, który korzystając z nieobecności ojca dysponuje samochodem, wybierają się na rekonesans w sprawie nabycia wozu dla organizatora zespołu. Na stacji benzynowej Marek z Damianem uciekają koledze, brawurowa jazda kończy się jednak tragicznie: Marek uderza w rowerzystę, chłopcy podejrzewają, że go zabili. Przerażeni uciekają z miejsca wypadku, by przede wszystkim ratować własną skórę, zwłaszcza że jak się okazuje Marek w ogóle nie posiada prawa jazdy...
Następnego dnia Anka dowiaduje się, że przegrała z Katarzyną - dotkliwą gorycz porażki uświadamia sobie najpełniej, gdy z szeregu tancerek obserwuje tańczącą solo rywalkę. Nie potrafi znieść tej klęski, ucieka z teatru. Spotyka przed gmachem Marka, który bagatelizuje zajście, usiłując wybielić się w oczach dziewczyny. Ale Anka nie potrafi się już cieszyć, że mu się udało, że nikt nie wie o wypadku - teraz dopiero potrafi spojrzeć na Marka z dystansu, zda sobie sprawę, jak źle ulokowała swe uczucia...

Ekipa
pełna | skrócona | schowaj

Varia
pokaż

2020.01.27 00:22:39
© 1998-2021 Państwowa Wyższa Szkoła Filmowa, Telewizyjna i Teatralna im. Leona Schillera w Łodzi.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl jest bazą danych chronioną przepisami Ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych (Dz. U. 2001 nr 128 poz. 1402). Kopiowanie treści zawartych w serwisie bez zgody redakcji zabronione. Kopiowanie i wykorzystywanie fotosów oraz materiałów audiowizualnych zamieszczonych w serwisie bezwzględnie zabronione, z zastrzeżeniem wyjątków przewidzianych przez prawo. Cytowanie fragmentów treści zawartych w serwisie wymaga zgody redakcji. W każdym przypadku konieczne jest podanie źródła w podpisie pod cytowanym fragmentem. W przypadku portali internetowych żródło musi być linkiem do serwisu filmpolski.pl.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl działa na podstawie art. 2 Ustawy z dnia 10 maja 2018 r. o ochronie danych osobowych (Dz.U. 2018 poz. 1000).
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl współpracuje z TVN w zakresie publikacji promocyjnych materiałów audiowizualnych. Administratorem danych pozyskanych w związku z emisją tych materiałów jest TVN.
Ta strona używa plików cookie. Zapisywanie plików cookies można zablokować, zmieniając ustawienia przeglądarki.
Krzysztof WiktorGlinka Agencye-teatr.plInstytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego