Wyszukiwaniex

Proszę wpisać poszukiwane słowo lub jego fragment.

Opcja fragment pozwala wyszukać każde wystąpienie poszukiwanego wyrażenia.

Opcja początek pozwala wyszukać wszystkie tytuły i nazwiska rozpoczynające się od wyszukiwanego wyrażenia.

Opcja dokładnie wyszukuje tylko te filmy i osoby, których tytuły, imiona i/lub nazwiska są takie same jak wyszukiwane wyrażenie.

WAŻNE! Proszę pamiętać, że każda osoba wpisana jest do bazy w formie „nazwisko, imię”. Wyszukując osoby w opcji początek należy wpisać jej nazwisko lub jego początkowy fragment, w opcji dokładnie należy wpisać np. Kowalski, Jan (nie Jan Kowalski). W tej opcji wpisanie przecinka i spacji JEST KONIECZNE.

Szukaj w bazie

Zmarł Krzysztof Kowalewski

6 lutego 2021

6 lutego zmarł w wieku 83 lat Krzysztof Kowalewski, jeden z najznakomitszych i najpopularniejszych aktorów polskich.

Absolwent warszawskiej PWST, całe zawodowe życie związany był z teatrami warszawskimi, najdłużej (od roku 1977) z Teatrem Współczenym.

Na ekranie zadebiutował w roku 1960, epizodem w "Krzyżakach". Łącznie w czasie swojej długiej kariery zagrał bez mała 300 ról filmowych i telewizyjnych, wśród nich bardzo dużo głównych i pierwszoplanowych. Nie sposób wymienić wszystkich, dość wspomnieć o Rochu Kowalskim w "Potopie", Michale Romanie w "Brunecie wieczorową porą", tacie Leśniewskim w "Rodzinie Leśniewskich", Tadeuszu Krzakoskim w "Co mi zrobisz jak mnie złapiesz", Hochwanderze w "Misiu", Maksymilianie Jackowskim w "Najdłuższej wojnie nowoczesnej Europy", Zygmuncie Molibdenie w "Rozmowach kontrolowanych", Janie Onufrym Zagłobie w "Ogniem i mieczem".

Był też wybitnym aktorem kabaretowych i radiowym, do historii przeszła kreowana przez niego rola Pana Sułka w cyklicznym słuchowisku "Kocham pana, panie Sułku" w radiowej Trójce.

© 1998-2021 Państwowa Wyższa Szkoła Filmowa, Telewizyjna i Teatralna im. Leona Schillera w Łodzi.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl jest bazą danych chronioną przepisami Ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych (Dz. U. 2001 nr 128 poz. 1402). Kopiowanie treści zawartych w serwisie bez zgody redakcji zabronione. Kopiowanie i wykorzystywanie fotosów oraz materiałów audiowizualnych zamieszczonych w serwisie bezwzględnie zabronione, z zastrzeżeniem wyjątków przewidzianych przez prawo. Cytowanie fragmentów treści zawartych w serwisie wymaga zgody redakcji. W każdym przypadku konieczne jest podanie źródła w podpisie pod cytowanym fragmentem. W przypadku portali internetowych żródło musi być linkiem do serwisu filmpolski.pl.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl działa na podstawie art. 2 Ustawy z dnia 10 maja 2018 r. o ochronie danych osobowych (Dz.U. 2018 poz. 1000).
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl współpracuje z TVN w zakresie publikacji promocyjnych materiałów audiowizualnych. Administratorem danych pozyskanych w związku z emisją tych materiałów jest TVN.
Ta strona używa plików cookie. Zapisywanie plików cookies można zablokować, zmieniając ustawienia przeglądarki.
Muzeum KinematografiiMakuFly Marcin MakowskiKrzysztof WellmanKrzysztof Wiktor