Laureaci 53. edycji Lubuskiego Lata Filmowego
1 lipca 2024W Łagowie zakończyła się 53. edycja festiwalu Lubuskie Lato Filmowe. Złote Grono przyznane zostało filmowi Zielona granica w reżyserii Agnieszki Holland za niezbędne, poruszające i głęboko uniwersalne kino o znakomitej strukturze i dramaturgii, które stawia humanizm na pierwszym miejscu.
W Konkursie Filmów Dokumentalnych Złote Grono otrzymał film W zawieszeniu w reżyserii Aliny Maksimenko za ukazanie grozy wojny poprzez osobisty dramat rodziny.
Konkurs Krótkich Filmów Fabularnych wygrała etiuda Przez ciebie, po tobie Jędrzeja Górskiego za przedstawienie za pomocą prostych środków wzruszającej aczkolwiek skomplikowanej relacji między ojcem a synem.
Pozostałe nagrody:
KONKURS GŁÓWNY:
- Srebrne Grono dla filmu Uśmiech losu w reżyserii Andrzeja Jakimowskiego za opowiedzenie z czułością i ciepłem historii o życiowych przypadkach, przeciwnościach i zrządzeniach losu, której pozorna prostota i medytacyjny minimalizm formy skrywają najistotniejsze kwestie człowieczeństwa.
- Brązowe Grono dla filmu Kos w reżyserii Pawła Maślony za nieszablonowe potraktowanie historii Polski i inteligentny mariaż oryginalnej formy z kinem gatunkowym.
- Nagroda Organizatorów im. Juliusza Burskiego dla filmu Tyle co nic w reżyserii Grzegorza Dębowskiego za debiut wyrazisty i gniewny, który w umiejętny sposób łączy wiarygodną opowieść o polskiej wsi z refleksją nad tożsamością człowieka.
- Wyróżnienie dla filmu Lęk w reżyserii Sławomira Fabickiego za konsekwencję reżyserską i doskonałe kreacje aktorskie.
- Wyróżnienie dla filmu Imago w reżyserii Olgi Chajdas za hipnotyczną i bezkompromisową wizję tego, co znaczyło być artystką w czasach transformacji, która stanowi jedną z najoryginalniejszych formalnie propozycji w polskim kinie od lat.
KONKURS FILMÓW DOKUMENTALNYCH:
- Srebrne Grono dla filmu Twarze Agaty w reżyserii Małgorzaty Kozery za znakomite ukazanie walki o siebie i przekucie jej w sztukę.
- Brązowe Grono dla filmu Koka w reżyserii Aliaksandra Tsymbaliuka za świadomość formy, która buduje surową i prawdziwą opowieść o relacji.
- Wyróżnienie dla filmu Przynoszę ci dzikość w reżyserii Dyby Lach za porywającą jak rzeka podróż w świat dźwięków zagrożonego świata.
KONKURS KRÓTKICH FILMÓW FABULARNYCH:
- Srebrne Grono dla filmu Grajdło Leny Jaworskiej za precyzyjną reżyserię, czułość w portretowaniu dojrzewania w świecie z pogranicza realizmu i magii.
- Wyróżnienie dla filmu Pierwszy taniec w chmurach w reżyserii Michała Mieszczyka za wiarygodny portret naturalistycznego świata z promykiem nadziei.
- Wyróżnienie dla filmu Metaliczny posmak w reżyserii Ivana Krupenikova za wykreowanie fizycznego wręcz poczucia strachu, izolacji, lęku i przejmujący obraz wojny bez wojny.