Zmarli, żyją w naszej pamięci (listopad 2021 - październik 2022)
30 października 2022W tych dniach wspominamy filmowców, aktorów, ludzi teatru i telewizji, których już między nami nie ma, a którzy przez
lata sprawiali, że odrywaliśmy się od codzienności, którzy nas - dzięki swojej twórczości - bawili, wzruszali, zmuszali do
zastanowienia nad sobą i otaczającym nas światem. Za wszystkie te przeżycia dziękujemy.
Przypominamy nazwiska Tych, którzy odeszli w ciągu ostatnich dwunastu miesięcy.
- Teresa Aksinowicz - aktorka (6 stycznia)
- Ewa Ampulska - aktorka (23 września)
- Ryszard Badowski - reżyser filmów dokumentalnych (8 listopada)
- Zofia Bajuk - aktorka (4 września)
- Sebastian Banaszczyk - aktor (2 lutego)
- Władysław Barański - kaskader (14 marca)
- Aleksander Berlin - reżyser teatralny (8 stycznia)
- Helena Białecka - II reżyser (2 października)
- Stanisław Białek - oświetleniowiec (15 lutego)
- Wojciech Biedroń - reżyser (9 lipca)
- Jerzy Blaszyński - operator dźwięku (19 maja)
- Ligia Borowczyk - aktorka (6 września)
- Tadeusz Borowski - aktor (4 marca)
- Tadeusz Bradecki - aktor, reżyser teatralny (24 stycznia)
- Joanna Bruzdowicz - kompozytorka (3 listopada)
- Jan Budkiewicz - reżyser (2 sierpnia)
- Sylwester Chęciński - reżyser (8 grudnia)
- Grzegorz Czorny - aktor (28 sierpnia)
- Józef Ćwiertnia - reżyser filmów animowanych (16 października)
- Henryka Dancygier - montażystka (24 maja)
- Edward Dobrzański - aktor (1 października)
- Barbara Domaradzka - operator dźwięku (19 października)
- Piotr Dudziński - scenograf (21 lipca)
- Krystian Dulewicz - operator (19 grudnia)
- Kamil Durczok - dziennikarz (16 listopada)
- Justyna Durmaj - specjalista pr (30 kwietnia)
- Ireneusz Gajda - rekwizytor teatralny (grudzień)
- Mieczysław Gajda - aktor (październik)
- Urszula Gałecka - aktorka (listopad)
- Przemysław Gąsiorowicz - aktor (8 stycznia)
- Antonina Girycz - aktorka (19 stycznia)
- Marcin Giżycki - historyk filmu, reżyser (20 października)
- Ignacy Gogolewski - aktor, reżyser (15 maja)
- Zofia Gołubiew - historyczka sztuki (9 marca)
- Aleksandra Goral - asystent kierownika produkcji (23 stycznia)
- Andrzej Górny - pisarz (6 listopada)
- Henryk Górski - dyrygent (21 lutego)
- Henryk Górski - działacz jazzowy, współtwórca filmów dokumentalnych (14 czerwca)
- Paweł Grabarczyk - kostiumograf (8 marca)
- Sławomir Grabowski - scenarzysta filmów animowanych (2 sierpnia)
- Anna Grzeszczak - aktorka (16 czerwca)
- Irena Grzonka-Wardejn - aktorka (13 listopada)
- Dariusz Grzywacz - oświetleniowiec (8 lipca)
- Antoni Gucwiński - dyrektor Ogrodu Zoologicznego we Wrocławiu, realizator filmów przyrodniczych (8 grudnia)
- Marcin Gugler - budowniczy dekoracji (grudzień)
- Benon Hardy - muzyk (19 września)
- Jan Hesse - operator (26 października)
- Tadeusz Hołówko - artysta plastyk, scenograf teatralny (12 kwietnia)
- Rafał Hołubczuk - kierownik produkcji w organizacji KSW promującej walki MMA (9 grudnia)
- Jan Hryniak - reżyser (19 lutego)
- Edward Hulewicz - piosenkarz (4 września)
- Jarmo Jääskeläinen - reżyser filmów dokumentalnych (2 stycznia)
- Liliana Jankowska - scenograf teatralna (10 października)
- Zbigniew Jaremko - muzyk (2 marca)
- Włodzimierz Jarmołowicz - kompozytor (14 sierpnia)
- Ryszard Jaśniewicz - aktor (4 listopada)
- Zygmunt Józefczak - aktor (24 lipca)
- Michał Jóźwiak - reżyser (14 listopada)
- Marek Kaczorek - operayor telewizyjny (6 kwietnia)
- Wojciech Kalwat - aktor (14 lutego)
- Danuta Kępczyńska - reżyserka filmów dokumentalnych (6 kwietnia)
- Janusz Kępski - kompozytor (20 czerwca)
- Sławomir Klejzerowicz - oświetleniowiec (21 grudnia)
- Witold Kopeć - aktor (3 stycznia)
- Żora Korolyov - tancerz, aktor (21 grudnia)
- Andrzej Korzyński - kompozytor (18 kwietnia)
- Maciej Kossowski - muzyk (30 października)
- Paweł Kościński - aktor (27 stycznia)
- Magdalena Kowalska-Kania - kostiumograf (8 sierpnia)
- Barbara Krafftówna - aktorka (23 stycznia)
- Krystyna Królówna - aktorka (6 lipca)
- Krzysztof Kubiński - epizodysta (8 lutego)
- Stefan Kurzyp - operator (17 grudnia)
- Maria Kuszyńska - aktorka (30 lipca)
- Ilona Kuśmierska - aktorka (18 września)
- Paweł Kwiek - artysta, operator (13 marca)
- Andrzej Leśniewski - (28 czerwca)
- Ludwik Lewin - dziennikarz (9 maja)
- Lesław Lic - kompozytor, muzyk (27 grudnia)
- Jolanta Lothe - aktorka (1 kwietnia)
- Konrad Łatacha - aktor (26 czerwca)
- Andrzej Łągwa - aktor (2 marca)
- Janusz Łęski - reżyser (1 stycznia)
- Adam Łowicki - reżyser filmów animowanych (16 października)
- Krystyna Maciejewska-Zapasiewicz - aktorka (styczeń)
- Krzysztof Maj - II reżyser (1 października)
- Franciszek Majkowski - operator (22 czerwca)
- Katarzyna Marchewa - kierowniczka produkcji (20 marca)
- Piotr Marczewski - kompozytor (19 września)
- Barbara Martynowicz - aktorka (23 lipca)
- Stanisław Matuszewski - oświetleniowiec (13 lipca)
- Jan Mayzel - aktor (28 grudnia)
- Kazimierz Mazur - aktor (6 września)
- Krystyna Meissner - reżyserka teatralna (20 lutego)
- Janusz Mendel - operator dźwięku (23 grudnia)
- Stanisław Michno - aktor (30 listopada)
- Rafał Mickiewicz - aktor (10 stycznia)
- Sabina Mielczarek - aktorka (10 października)
- Maryna Miklaszewska - pisarka, scenarzystka (11 maja)
- Rena Mirecka - aktorka (27 sierpnia)
- Grzegorz Młudzik - aktor (25 lutego)
- Irena Morawska - reportażystka, reżyserka filmó dokumentalnych (22 sierpnia)
- Ryszard Moskaluk - aktor (10 marca)
- Janusz Mrozowski - reżyser filmów dokumentalnych (2 lipca)
- Jagoda Murczyńska - kulturoznawczyni, współorganizatorka Azjatyckiego Festiwalu Filmowego "Pięć Smaków" w Warszawie (12 lutego)
- Zbigniew Namysłowski - muzyk, kompozytor (7 lutego)
- Kazimiera Nogajówna - aktorka (7 sierpnia)
- Andrzej Nowak - kompozytor, muzyk (4 stycznia)
- Włodzimierz Nowak - aktor (16 marca)
- Maria Nurowska - pisarka, scenarzystka (3 lutego)
- Witold Odrobina - dziennikarz (23 listopada)
- Ludomir Olszewski - aktor (21 grudnia)
- Witold Orzechowski - reżyser (22 kwietnia)
- Katarzyna Orzeszek-Pęczalska - aktorka (17 września)
- Zbigniew Osiński - montażysta (9 czerwca)
- Dawid Ozdoba - tancerz, aktor niezawodowy (3 października)
- Waldemar Ozdowy - rekwizytor (marzec)
- Giovanni Pampiglione - reżyser teatralny (15 listopada)
- Ryszard Parol - epizodysta (11 września)
- Daniel Passent - dziennikarz (14 lutego)
- Witold Paszt - piosenkarz (18 lutego)
- Wojciech Piątkowski - kierowca (7 października)
- Franciszek Pieczka - aktor (23 września)
- Elżbieta Pietrzak - charakteryzatorka (19 stycznia)
- Jan Pilch - muzyk (2 kwietnia)
- Artur Piotrowski - reżyser, producent (12 listopada)
- Jan Plewa - aktor lalkarz (czerwiec)
- Henryk Pollak - operator filmów animowanych (6 lutego)
- Zofia Posmysz - pisarka, scenarzystka (8 sierpnia)
- Robert Pożarski - śpiewak (29 listopada)
- Michał S. Pruski - scenarzysta (29 kwietnia)
- Kazimierz Pustelak - śpiewak (11 grudnia)
- Paulos Raptis - śpiewak (21 listopada)
- Miłogost Reczek - aktor (14 grudnia)
- Tadeusz Ross - aktor, piosenkarz, satyryk (14 grudnia)
- Aleksander Rowiński - dziennikarz (20 listopada)
- Andrzej Różycki - reżyser (12 grudnia)
- Jarosław Marek Rymkiewicz - poeta (3 lutego)
- Jacek Rzehak - producent (15 marca)
- Eugeniusz Sąsiadek - śpiewak (1 sierpnia)
- Wiesław Schreyer - aktor (8 grudnia)
- Elżbieta Skrzydło - montażystka (30 marca)
- Mirosław Skrzypczak - operator filmów dokumentalnych (13 maja)
- Zdzisław Słowiński - aktor (7 sierpnia)
- Krzysztof Sowiński - reżyser (25 stycznia)
- Robert Stando - reżyser filmów dokumentalnych (12 stycznia)
- Janusz Styczeń - poeta (3 kwietnia)
- Krzysztof Sułek - kierownik produkcji (3 sierpnia)
- Jacek Szczęk - reżyser teatralny (4 listopada)
- Ryszard Szetela - aktor-lalkarz (3 stycznia)
- Piotr Szmigiel - montażysta (15 grudnia)
- Jerzy Szperkowicz - dziennikarz (20 lutego)
- Janusz Sztyber - aktor (13 listopada)
- Stefan Szwakopf - reżyser filmów animowanych (31 października)
- Jacek Szymkiewicz - muzyk, kompozytor (12 kwietnia)
- Tadeusz Talar - montażysta (6 stycznia)
- Krzysztof Talczewski - reżyser filmów dokumentalnych (20 października)
- Zdzisław Tobiasz - aktor (17 października)
- Witold Tokarski - aktor (19 marca)
- Andrzej Tomecki - aktor (2 czerwca)
- Janina Traczykówa - aktorka (22 stycznia)
- Jerzy Trela - aktor (15 maja)
- Jerzy Urban - dziennikarz (3 października)
- Andrzej Wat - historyk sztuki (10 grudnia)
- Jadwiga Wiechowska-Kikolska - montażystka (30 maja)
- Romuald Wierzbicki - reżyser (15 września)
- Wanda Wieszczycka - aktorka (11 października)
- Beata Wilk - redaktor TVP (8 lipca)
- Lesław Wilk - II reżyser (27 sierpnia)
- Halina Winiarska - aktorka (16 kwietnia)
- Anna Wiśniewska - asystentka reżysera (30 maja)
- Tadeusz Wiśniewski - aktor dziecięcy (lipiec)
- Tadeusz Wiśniewski - choreograf (22 września)
- Zbigniew Witkowski - aktor (2 maja)
- Maria Wituska - reżyserka i operatorka filmów dokumentalnych (14 lutego)
- Irena Włodarczyk - kostiumograf (9 maja)
- Adam Wolańczyk - aktor (3 czerwca)
- Hanna Wolicka - aktorka (26 grudnia)
- Tomasz Wołek - dziennikarz (21 września)
- Maciej Zabielski - aktor (6 grudnia)
- Roman Zarzycki - asystent kostiumografa (27 września)
- Jerzy Zass - aktor (19 maja)
- Wiktor Zatwarski - aktor (31 sierpnia)
- Wiesław Zięba - reżyser filmów animowanych (12 września)
- Andrzej Zygmuntowicz - kierowca (7 września)
- Krzysztof Żurek - aktor, lektor (22 czerwca)