Wyszukiwaniex

Proszę wpisać poszukiwane słowo lub jego fragment.

Opcja fragment pozwala wyszukać każde wystąpienie poszukiwanego wyrażenia.

Opcja początek pozwala wyszukać wszystkie tytuły i nazwiska rozpoczynające się od wyszukiwanego wyrażenia.

Opcja dokładnie wyszukuje tylko te filmy i osoby, których tytuły, imiona i/lub nazwiska są takie same jak wyszukiwane wyrażenie.

WAŻNE!
W tytułach filmów w wyszukiwarce nie uwzględniamy występujących w nich znaków przestankowych.
Proszę pamiętać, że każda osoba wpisana jest do bazy w formie „nazwisko, imię”. Wyszukując osoby w opcji początek należy wpisać jej nazwisko lub jego początkowy fragment, w opcji dokładnie należy wpisać np. Kowalski, Jan (nie Jan Kowalski). W tej opcji wpisanie przecinka i spacji JEST KONIECZNE.

Szukaj w bazie

Polscy laureaci 61. Krakowskiego Festiwalu Filmowego

5 czerwca 2021

Prezentujemy pełną listę polskich laureatów 61. edycji Krakowskiego Festiwalu Filmowego.

Konurs Polski:

  • Złoty Lajkonik dla reżysera najlepszego filmu: Tomasz Wysokiński za film "Spacer z aniołami" za "rzetelne przeprowadzenie przez jądro ciemności, profesjonalizm w opowiadaniu, świadomą narrację po bezwzględnym, odległym świecie oraz film, o którym trudno przestać myśleć"
  • Srebrny Lajkonik dla reżysera najlepszego filmu dokumentalnego powyżej 30 minut: Tomasz Wolski za film "1970" za "wynalezienie nowego filmowego języka, właściwego tej jedynie opowiadanej historii, za idealne połączenie dokumentalnych zdjęć, archiwów dźwiękowych i animacji, pozwalające doświadczyć okrutnych wydarzeń przeszłości i ujrzeć w nich paralelę do współczesności"
  • Srebrny Lajkonik dla reżysera najlepszego filmu dokumentalnego poniżej 30 minut: Andrzej Cichocki za film "Trochę raju" za "krótki film o nieskończoności, z cienia marginesu, ubóstwa i degradacji wydobywający niepojętą świetlistość życia"
  • Srebrny Lajkonik dla reżysera najlepszego filmu animowanego: Michalina Musialik za film "Psie pole" za "stworzenie wielowymiarowej i metaforycznej opowieści o ludzkich postawach oraz adekwatny dobór środków wyrazu
  • Srebrny Lajkonik dla reżysera najlepszego krótkometrażowego filmu fabularnego: Nastazja Gonera za film "Pierwsze lato końca świata" za "przewrotne spojrzenie na sprawy ludzi i zwierząt oraz niejednoznaczną, konsekwentnie prowadzoną narrację"
  • Wyróżnienia:
    - "Lata świetlne" w reżyserii Moniki Proby za "film wyjątkowo światłoczuły, tyleż subtelnie co odważnie współ-czujący z szaleństwem miłości"
    - "Antybohater" w reżyserii Michała Kaweckiego za "ogromną wrażliwość i wnikliwość psychologiczną, stworzenie atrakcyjnego wizualnie i narracyjnie dokumentu, który zaciera granice gatunków i staje się czystym kinem"
    - "Polański Horowitz. Hometown" w reżyserii Mateusza Kudły i Anny Kokoszki-Romer za "pomysł wspólnego spotkania przyjaciół z czasów Zagłady, dar przekonywania oraz dziennikarską dociekliwość w poszukiwaniu śladów przeszłości"
    - "Zieleń" w reżyserii Karoliny Kajetanowicz za "stworzenie sugestywnego zmysłowego wrażenia minimalistycznymi środkami filmu animowanego oraz za badanie granicy końca antropocenu"
    - Paweł Mykietyn za muzykę do filmu "Spacer z aniołami" za "muzykę do filmu, która zadaje pytania o konieczność istnienia zła i buduje dodatkowy wymiar w mroku nieludzkiej przemocy"
  • Nagroda Prezesa Stowarzyszenia Filmowców Polskich za montaż: Zbigniew Czapla za film "On Time" za "błyskotliwy montaż animacji, uwypuklający pęd współczesności, w której olśnienie trwa tyle, ile znikający widok z okna pędzącego metra"
  • Nagroda im. Macieja Szumowskiego za szczególną wrażliwość na sprawy społeczne: Marek Gajczak za film "Nature Is My Homeland" za "poszerzenie pola wrażliwości społecznej o głębokie współistnienie z naturą oraz wydobycie znaczenia poezji i sztuki w budowaniu nowoczesnej świadomości ekologicznej"
  • Nagroda dla najlepszego producenta polskich filmów krótkometrażowych i dokumentalnych: Piotr Kobus i Agnieszka Drewno ze studia Manana za film "Spacer z aniołami" za "odwagę wyprodukowania filmu, który konfrontuje nas z prawdziwym piekłem"
  • Nagroda za najlepsze zdjęcia: Andrzej Cichocki za film "Trochę raju" za "myślącą kamerę, empatyczne użycie obrazu, autentyzm i bardzo udaną próbę oddania dziecięcego świata"


Nagrodę Publiczności zdobył film "Polański Horowitz. Hometown".

© 1998-2024 Państwowa Wyższa Szkoła Filmowa, Telewizyjna i Teatralna im. Leona Schillera w Łodzi.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl jest bazą danych chronioną przepisami Ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych (Dz. U. 2001 nr 128 poz. 1402). Kopiowanie treści zawartych w serwisie bez zgody redakcji zabronione. Kopiowanie i wykorzystywanie fotosów oraz materiałów audiowizualnych zamieszczonych w serwisie bezwzględnie zabronione, z zastrzeżeniem wyjątków przewidzianych przez prawo. Cytowanie fragmentów treści zawartych w serwisie wymaga zgody redakcji. W każdym przypadku konieczne jest podanie źródła w podpisie pod cytowanym fragmentem. W przypadku portali internetowych żródło musi być linkiem do serwisu filmpolski.pl.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl działa na podstawie art. 2 Ustawy z dnia 10 maja 2018 r. o ochronie danych osobowych (Dz.U. 2018 poz. 1000).
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl współpracuje z TVN w zakresie publikacji promocyjnych materiałów audiowizualnych. Administratorem danych pozyskanych w związku z emisją tych materiałów jest TVN.

Informacja o zasadach publikacji linków i danych adresowych w serwisie filmpolski.pl w ramach pakietu premium.

Ta strona używa plików cookie. Zapisywanie plików cookies można zablokować, zmieniając ustawienia przeglądarki.