Wyszukiwaniex

Proszę wpisać poszukiwane słowo lub jego fragment.

Opcja fragment pozwala wyszukać każde wystąpienie poszukiwanego wyrażenia.

Opcja początek pozwala wyszukać wszystkie tytuły i nazwiska rozpoczynające się od wyszukiwanego wyrażenia.

Opcja dokładnie wyszukuje tylko te filmy i osoby, których tytuły, imiona i/lub nazwiska są takie same jak wyszukiwane wyrażenie.

WAŻNE! Proszę pamiętać, że każda osoba wpisana jest do bazy w formie „nazwisko, imię”. Wyszukując osoby w opcji początek należy wpisać jej nazwisko lub jego początkowy fragment, w opcji dokładnie należy wpisać np. Kowalski, Jan (nie Jan Kowalski). W tej opcji wpisanie przecinka i spacji JEST KONIECZNE.

Szukaj w bazie

Orły 2021: rozpoczęło się głosowanie!

7 kwietnia 2021

Trwa głosowanie nad nominacjami w tegorocznej edycji Polskich Nagród Filmowych - Orłów. Wyniki głosowania Polskiej Akademii Filmowej zostaną ogłoszone 22 kwietnia. Ceremonia Orłów 2021 jest planowana na przełom maja i czerwca.

Ponad 130 produkcji - a dokładnie 31 filmów fabularnych, 83 dokumenty i 19 seriali - znalazło się na tegorocznej liście produkcji kandydujących do Polskich Nagród Filmowych, Orłów. Polska Akademia Filmowa z powodu pandemii wydłużyła okres kwalifikowania produkcji o dwa miesiące (do 28 lutego 2021). Ponadto po raz pierwszy w ponad dwudziestoletniej historii Orłów, do konkursu dopuszczono filmy, które planowały dystrybucję w kinach, ale ze względu na ich zamknięcie swoją premierę oraz co najmniej 7-dniowe rozpowszechnianie miały na platformach VOD dostępnych w Polsce w okresie zamknięcia kin. O Orła w kategorii Najlepszy Film walczy łącznie 40 produkcji - poza filmami fabularnymi, regulamin w tej kategorii spełnia także osiem dokumentów. Pełna lista tytułów kandydujących do Orłów dostępna jest na stronie Nagród.

22 marca do członkiń i członków Akademii trafiły karty do głosowania. W trwającym do 18 kwietnia głosowaniu, w każdej z dziewiętnastu kategorii, wybranych zostanie po pięć nominacji. Nominowani w tegorocznej edycji Orłów zostaną ogłoszeni 22 kwietnia podczas transmisji online dostępnej w Internecie. Następnie rozpocznie się wybór laureatów. Ten etap głosowania ruszy 26 kwietnia.

20 maja ogłoszony zostanie Laureat lub Laureatka za Osiągnięcia Życia. Dotychczas w tej kategorii nagrodzeni byli m.in. Witold Sobociński, Tadeusz Chmielewski, Janusz Majewski, Danuta Szaflarska, Janusz Gajos, Jerzy Stuhr i Maja Komorowska. Również w połowie maja odbędzie się coroczne spotkanie z nominowanymi - w tym roku w nowej formule spełniającej wszystkie zasady bezpieczeństwa oraz reżimu sanitarnego.

23. gala Polskich Nagród Filmowych Orły 2021 została zaplanowana na przełom maja i czerwca. Po raz kolejny transmisję z Gali będzie można oglądać na antenie CANAL+, który od pięciu lat jest nadawcą telewizyjnym Orłów. Nad prawidłowością głosowania i zgodnością z regulaminem, a także poufnością całego procesu czuwa firma PwC, partner Polskiej Akademii Filmowej. Warto podkreślić, że podobnie jak w przypadku Oscarów, nominowanych oraz laureatów Orłów poznajemy w chwili publicznego otwarcia kopert.

Ostatni rok był pełen wyzwań dla wszystkich, także dla branży filmowej. Tym bardziej cieszy fakt, że tak wiele wspaniałych produkcji ma szansę zdobyć nagrody w tegorocznej edycji Orłów. Jesteśmy partnerem tego niesamowitego projektu od początku jego istnienia i - jak co roku - trzymamy mocno kciuki za sukces polskiej kinematografii – mówi Piotr Wyszogrodzki, partner PwC, który wraz z Katarzyną Podgórną osobiście odpowiada za proces głosowania.

Pandemia spowodowała również przeniesienie do Internetu tradycyjnego już przeglądu filmów kandydujących, czyli Festiwalu Orłów. W ramach współpracy ze stacją CANAL+ Festiwal Orłów odbywa się w serwisie PREMIERY CANAL+. W dniach 18 marca - 18 kwietnia widzowie mogą oglądać wybrane produkcje w ofercie filmów na życzenie, które można wypożyczyć z sekcji PREMIERY CANAL+ dostępnej na stronie dedykowanej Orłom. Oferta ta jest skierowana do wszystkich zainteresowanych widzów, nie tylko do subskrybentów pakietów CANAL+.

Wśród prezentowanych w ramach festiwalu tytułów znalazł się między innymi obsypany czeskimi Lwami "Szarlatan" Agnieszki Holland, głośny debiut Jana Holoubka "25 lat niewinności", a także świetnie przyjęte przez widzów i krytyków najnowsze filmy "Jak najdalej stąd" Piotra Domalewskiego i "Sala samobójców. Hejter" Jana Komasy - pierwszy polski film, który zwyciężył prestiżowy amerykański Festiwal Filmowy Tribeca. Na liście znalazły się również filmy Lecha Majewskiego, Małgorzaty Imielskiej czy Władysława Pasikowskiego.


Polska Nagroda Filmowa Orzeł, przyznawana od 1999 roku przez Polską Akademię Filmową, jest powszechnie uważana za najważniejsze wyróżnienie rodzimej branży. Nominowani, a potem laureaci, są wyłaniani w dwuetapowym głosowaniu – za prawidłowość jego przeprowadzenia odpowiada globalna firma PwC. Nominacje, a w dalszej kolejności nazwiska laureatów, są tajne aż do chwili publicznego otwarcia kopert. Oprócz nagród dla najlepszego filmu fabularnego, dokumentalnego oraz serialu, nagradzani są także aktorzy, aktorki, twórczynie oraz twórcy filmowi w aż dziewiętnastu kategoriach.

© 1998-2021 Państwowa Wyższa Szkoła Filmowa, Telewizyjna i Teatralna im. Leona Schillera w Łodzi.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl jest bazą danych chronioną przepisami Ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych (Dz. U. 2001 nr 128 poz. 1402). Kopiowanie treści zawartych w serwisie bez zgody redakcji zabronione. Kopiowanie i wykorzystywanie fotosów oraz materiałów audiowizualnych zamieszczonych w serwisie bezwzględnie zabronione, z zastrzeżeniem wyjątków przewidzianych przez prawo. Cytowanie fragmentów treści zawartych w serwisie wymaga zgody redakcji. W każdym przypadku konieczne jest podanie źródła w podpisie pod cytowanym fragmentem. W przypadku portali internetowych żródło musi być linkiem do serwisu filmpolski.pl.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl działa na podstawie art. 2 Ustawy z dnia 10 maja 2018 r. o ochronie danych osobowych (Dz.U. 2018 poz. 1000).
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl współpracuje z TVN w zakresie publikacji promocyjnych materiałów audiowizualnych. Administratorem danych pozyskanych w związku z emisją tych materiałów jest TVN.
Ta strona używa plików cookie. Zapisywanie plików cookies można zablokować, zmieniając ustawienia przeglądarki.
Fotos-Art Robert PakaPiotr LitwicMuzeum KinematografiiMakuFly Marcin Makowski