Wyszukiwaniex

Proszę wpisać poszukiwane słowo lub jego fragment.

Opcja fragment pozwala wyszukać każde wystąpienie poszukiwanego wyrażenia.

Opcja początek pozwala wyszukać wszystkie tytuły i nazwiska rozpoczynające się od wyszukiwanego wyrażenia.

Opcja dokładnie wyszukuje tylko te filmy i osoby, których tytuły, imiona i/lub nazwiska są takie same jak wyszukiwane wyrażenie.

WAŻNE!
W tytułach filmów w wyszukiwarce nie uwzględniamy występujących w nich znaków przestankowych.
Proszę pamiętać, że każda osoba wpisana jest do bazy w formie „nazwisko, imię”. Wyszukując osoby w opcji początek należy wpisać jej nazwisko lub jego początkowy fragment, w opcji dokładnie należy wpisać np. Kowalski, Jan (nie Jan Kowalski). W tej opcji wpisanie przecinka i spacji JEST KONIECZNE.

Szukaj w bazie

DES HENKERS BRUDER

  • Tytuł polski: BRAT KATA
  • Film fabularny
  • Produkcja:
    NRD
  • Rok produkcji:
    1978
  • Język:
    niemiecki
  • Barwny, 2307 m, 88 min

Wracających do domu 14-letniego Krzysztofa i jego ojca zabierają ma swój wóz przypadkowo poznani mężczyźni. W leśnym wąwozie zostają napadnięci przez rycerzy-rozbójników, czatujących na kupiecką karawanę. Wywiązuje się walka, napadnięci biorą jeńca, w którym rozpoznają panicza z panującego w tej okolicy rodu Tobiasza Scharfensteina. Jeńca pilnuje Krzysztof, zatrzymuje jego miecz, chociaż nie umie się nim posługiwać. Pasażerowie wozu w za-mian za życie Tobiasza zostają przepuszczeni przez wąwóz, jednak ludzie Scharfensteina rozpoznają ojca Krzysztofa. W odwecie palą jego dom i mordują całą rodzinę. Ocalał tylko Krzysztof. Rozpaczającego i przysięgającego zemstę chłopca postanawiają zabrać ze sobą ci, którzy podwozili go z ojcem do domu. Mają tylko jedną wątpliwość - brat Krzysztofa pełni funkcję kata. Po krótkim pobycie w domu Jossa, Krzysztof odkrywa, że jego opiekun i przyjaciel jest przywódcą Związku, przygotowującego zbrojne powstanie chłopów i rzemieślników, żądających zniesienia poddaństwa i niewoli ludu. Chłopak wciąż myśli o zemście na mordercach swej rodziny. Najważniejsze wydaje mu się opanowanie walki na miecze. Jego nauczycielem jest Hieronim i kiedy chłopcu udaje się go pokonać, prosi Jossa o przyjęcie do Związku. Joss jednak twierdzi, że umiejętność walki wręcz to nie wszystko, aby służyć sprawie, trzeba zdobyć wiedzę. Krzysztof postanawia więc opanować trudną sztukę pisania i czytania. Zbliża się czas powstania. Hieronim wyrusza w gó-ry, aby od swojej narzeczonej Maris, zbiegłej poddanej Scharfensteina, odebrać sztandar Związku. Niestety, Hieronim ścigany przez prześladowców, zostaje wtrącony do więzienia. Jego misję wypełnia Krzysztof. Gdy wraca z ukrytym za pazuchą sztandarem, spotyka Tobiasza, który rozpoznaje w nim strażnika z wąwozu. Nie przypuszczając, że chłopski syn umie walczyć na miecze - Tobiasz wyzywa Krzysztofa na pojedynek, obiecując mu, że jeśli zwycięży - odzyska wolność. Krzysztof pokonuje Tobiasza, ale jego dworzanie nie dopełniają zobowiązania i wtrącają go do lochu. Tam Krzysztof spotyka się z katem Jakubem - swoim bratem, którego groźbami zmusza by wypuścił go na wolność. Rozpoczyna się powstanie. Na czele uzbrojonego tłumu ze sztandarem kroczy Krzysztof...

Ekipa
pełna | skrócona | schowaj

  • Reżyseria
    Walter Beck
     
  • Scenariusz
    Brigitte Kirsten
     
    Gudrun Deubener
    na podstawie powieści Hanny-Heide Kraze
  • Zdjęcia
    Gunter Heimann
     
  • Scenografia
    Erich Krullke
     
  • Muzyka
    Gunther Fischer
     
  • Obsada aktorska
    Frank Grunwald
    Krzysztof
    Gunter Friedrich
    Joss
    Thomas Wolff
    Hieronim
    Rita Feldmeier
    Maris
    kupiec Barner
2017.02.11 06:52:15
© 1998-2024 Państwowa Wyższa Szkoła Filmowa, Telewizyjna i Teatralna im. Leona Schillera w Łodzi.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl jest bazą danych chronioną przepisami Ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych (Dz. U. 2001 nr 128 poz. 1402). Kopiowanie treści zawartych w serwisie bez zgody redakcji zabronione. Kopiowanie i wykorzystywanie fotosów oraz materiałów audiowizualnych zamieszczonych w serwisie bezwzględnie zabronione, z zastrzeżeniem wyjątków przewidzianych przez prawo. Cytowanie fragmentów treści zawartych w serwisie wymaga zgody redakcji. W każdym przypadku konieczne jest podanie źródła w podpisie pod cytowanym fragmentem. W przypadku portali internetowych żródło musi być linkiem do serwisu filmpolski.pl.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl działa na podstawie art. 2 Ustawy z dnia 10 maja 2018 r. o ochronie danych osobowych (Dz.U. 2018 poz. 1000).
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl współpracuje z TVN w zakresie publikacji promocyjnych materiałów audiowizualnych. Administratorem danych pozyskanych w związku z emisją tych materiałów jest TVN.

Informacja o zasadach publikacji linków i danych adresowych w serwisie filmpolski.pl w ramach pakietu premium.

Ta strona używa plików cookie. Zapisywanie plików cookies można zablokować, zmieniając ustawienia przeglądarki.