Wyszukiwaniex

Proszę wpisać poszukiwane słowo lub jego fragment.

Opcja fragment pozwala wyszukać każde wystąpienie poszukiwanego wyrażenia.

Opcja początek pozwala wyszukać wszystkie tytuły i nazwiska rozpoczynające się od wyszukiwanego wyrażenia.

Opcja dokładnie wyszukuje tylko te filmy i osoby, których tytuły, imiona i/lub nazwiska są takie same jak wyszukiwane wyrażenie.

WAŻNE! Proszę pamiętać, że każda osoba wpisana jest do bazy w formie „nazwisko, imię”. Wyszukując osoby w opcji początek należy wpisać jej nazwisko lub jego początkowy fragment, w opcji dokładnie należy wpisać np. Kowalski, Jan (nie Jan Kowalski). W tej opcji wpisanie przecinka i spacji JEST KONIECZNE.

Szukaj w bazie

Elżbieta Dziewońska

Elżbieta Dziewońska

 

 • 1903. 04. 01
  Data urodzenia
  Moskwa
 • 1977. 09. 01
  Data śmierci
  Chicago

Aktorka, reżyser teatralny. Ukończyła Kursy Wokalno-Dramatyczne J. Hryniewieckiej i została zaangażowana do warszawskiego Teatru Rozmaitości. Następnie grała w Łodzi, uczestniczyła w objazdach po kraju, zorganizowanych przez K. Adwentowicza i S. Jaracza. W l. 1928-30 brała udział w pracach artystycznych "Reduty". W l. 1932-37 występowała w T. Miejskich we Lwowie. Odnosiła sukcesy w rolach komediowych amantek. W 1937 grała znów w Warszawie, w T. Ateneum, a także gościnnie w Wilnie i Grodnie (1939). Po wybuchu II wojny światowej, z grupą polskich aktorów znalazła się w Bukareszcie, gdzie grała w "Przepióreczce" S. Żeromskiego, w zespole aktorów warszawskich. Z tym przedstawieniem wyjechała do Paryża i na prowincję Francji. Przez Lizbonę wyjechała do Kanady i prowadziła tam objazdowy zespół pod nazwą "Teatr Polski w Kanadzie" (1941-43). Od listopada 1944 roku występowała w Polskim Teatrze Artystów w Nowym Jorku. Od grudnia 1944 do kwietnia 1945, wraz z mężem i A. Cwojdzińskim prowadziła zespół objazdowy, który w ośrodkach polonijnych wystawiał program o Powstaniu Warszawskim "Warszawa w ogniu". Jesienią 1945 r. przeniosła się z mężem do Chicago i występowała w miejscowym teatrze objazdowym. Zasłużyła się dla rozwoju kultury teatralnej Polonii w USA. W 1965 r. zorganizowano uroczysty wieczór poświęcony jej działalności, a w 1969 roku została uhonorowana za pracę artystyczno-społeczną tytułem Kobiety Roku 1969 przez Polsko-Amerykański Fundusz Stypendialny. Była też publicystką w emigracyjnej prasie polonijnej, przez wiele lat prowadziła dział kobiecy w "Dzienniku Chicagowskim".

Siostra aktora Janusza Dziewońskiego, ciotka aktora Edwarda Dziewońskiego.

Filmografia
chronologicznie ↓  ↑  | wg rodzajów | wg funkcji | zwiń

  Obsada aktorska
  schowaj

 • 1938
  Film fabularny
  Obsada aktorska (Joanna, sekretarka profesora Wilczura; nie występuje w napisach)
 • 1938
  Film fabularny
  Obsada aktorska (opiekunka Krysi; nie występuje w napisach)
2018.04.20 08:31:39
© 1998-2019 Państwowa Wyższa Szkoła Filmowa, Telewizyjna i Teatralna im. Leona Schillera w Łodzi.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl jest bazą danych chronioną przepisami Ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych (Dz. U. 2001 nr 128 poz. 1402). Kopiowanie treści zawartych w serwisie bez zgody redakcji zabronione. Kopiowanie i wykorzystywanie fotosów oraz materiałów audiowizualnych zamieszczonych w serwisie bezwzględnie zabronione, z zastrzeżeniem wyjątków przewidzianych przez prawo. Cytowanie fragmentów treści zawartych w serwisie wymaga zgody redakcji. W każdym przypadku konieczne jest podanie źródła w podpisie pod cytowanym fragmentem. W przypadku portali internetowych żródło musi być linkiem do serwisu filmpolski.pl.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl działa na podstawie art. 2 Ustawy z dnia 10 maja 2018 r. o ochronie danych osobowych (Dz.U. 2018 poz. 1000).
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl współpracuje z TVN w zakresie publikacji promocyjnych materiałów audiowizualnych. Administratorem danych pozyskanych w związku z emisją tych materiałów jest TVN.
Ta strona używa plików cookie. Zapisywanie plików cookies można zablokować, zmieniając ustawienia przeglądarki.
MakuFly Marcin MakowskiKrzysztof WellmanKrzysztof WiktorGlinka Agency