Wyszukiwaniex

Proszę wpisać poszukiwane słowo lub jego fragment.

Opcja fragment pozwala wyszukać każde wystąpienie poszukiwanego wyrażenia.

Opcja początek pozwala wyszukać wszystkie tytuły i nazwiska rozpoczynające się od wyszukiwanego wyrażenia.

Opcja dokładnie wyszukuje tylko te filmy i osoby, których tytuły, imiona i/lub nazwiska są takie same jak wyszukiwane wyrażenie.

WAŻNE! Proszę pamiętać, że każda osoba wpisana jest do bazy w formie „nazwisko, imię”. Wyszukując osoby w opcji początek należy wpisać jej nazwisko lub jego początkowy fragment, w opcji dokładnie należy wpisać np. Kowalski, Jan (nie Jan Kowalski). W tej opcji wpisanie przecinka i spacji JEST KONIECZNE.

Szukaj w bazie

Henryk Domański

Henryk Domański

 

  • 1887. 11. 14
    Data urodzenia
    Warszawa
  • 1972. 06. 25
    Data śmierci
    Warszawa

Był subiektem w sklepie z wyrobami rymarskimi. Dorabiał sobie grą na harmonijce ustnej. Do warszawskiego kabaretu artystyczno-literackiego "Momus" zaangażował go A. Szyfman. Debiutował tu anonimowo w 1909 r., anonsowany jako "Antek z Powiśla". Następnie występował w kabarecie Chochlik, a później znów w Momusie. Podczas I wojny światowej dostał się do niewoli niemieckiej. Po zakończeniu wojny wrócił do Warszawy. Od 1919 r. występował w kabarecie Argus i Czarny Kot. Przez cały okres międzywojenny występował w na wielu scenach warszawskich, w rewiach, kabaretach, a także w kinach, w tzw. nadprogramach. Bardzo często wyjeżdżał z grupą artsytów estradowych na występy do innych miast, np. wielokrotnie na Górny Śląsk. W l. 1923-25 był na tournee artystycznym w USA. Po powrocie dalej grał w stolicy, m.in. w rewii "Henio Domański przyjechał!". Podczas II wojny światowej mieszkał w Warszawie; podczas Powstania na Starówce występował z koncertami w schronach i szpitalach powstańczych, później był w obozie w Oranienburgu. Po zakończeniu wojny znalazł się w Szwecji, gdzie zorganizował półamatorski teatr i wystawił "Krakowskie wesele". W 1946 r. powrócił do Polski. Występował do połowy lat sześćdziesiątych. Ostatnie lata życia spędził w warszawskim Domu Rencisty, gdzie wystepowal jeszcze w organizowanych tam koncertach. Był świetnym aktorem charakterystycznym i wirtuozem gry na harmonijce ustnej. Był ulubieńcem publiczności warszawskiej. Wniósł na estradę prawdziwy, niestylizowany folklor przedmieść i stworzył typ warszawskiego "andrusa".

Filmografia
chronologicznie ↓  ↑  | wg rodzajów | wg funkcji | zwiń

2018.04.20 08:06:22
© 1998-2019 Państwowa Wyższa Szkoła Filmowa, Telewizyjna i Teatralna im. Leona Schillera w Łodzi.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl jest bazą danych chronioną przepisami Ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych (Dz. U. 2001 nr 128 poz. 1402). Kopiowanie treści zawartych w serwisie bez zgody redakcji zabronione. Kopiowanie i wykorzystywanie fotosów oraz materiałów audiowizualnych zamieszczonych w serwisie bezwzględnie zabronione, z zastrzeżeniem wyjątków przewidzianych przez prawo. Cytowanie fragmentów treści zawartych w serwisie wymaga zgody redakcji. W każdym przypadku konieczne jest podanie źródła w podpisie pod cytowanym fragmentem. W przypadku portali internetowych żródło musi być linkiem do serwisu filmpolski.pl.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl działa na podstawie art. 2 Ustawy z dnia 10 maja 2018 r. o ochronie danych osobowych (Dz.U. 2018 poz. 1000).
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl współpracuje z TVN w zakresie publikacji promocyjnych materiałów audiowizualnych. Administratorem danych pozyskanych w związku z emisją tych materiałów jest TVN.
Ta strona używa plików cookie. Zapisywanie plików cookies można zablokować, zmieniając ustawienia przeglądarki.
e-teatr.plAnna GostkowskaInstytut Teatralny im. Zbigniewa RaszewskiegoStowarzyszenie Autorw Zdj Filmowych