Wyszukiwaniex

Proszę wpisać poszukiwane słowo lub jego fragment.

Opcja fragment pozwala wyszukać każde wystąpienie poszukiwanego wyrażenia.

Opcja początek pozwala wyszukać wszystkie tytuły i nazwiska rozpoczynające się od wyszukiwanego wyrażenia.

Opcja dokładnie wyszukuje tylko te filmy i osoby, których tytuły, imiona i/lub nazwiska są takie same jak wyszukiwane wyrażenie.

WAŻNE! Proszę pamiętać, że każda osoba wpisana jest do bazy w formie „nazwisko, imię”. Wyszukując osoby w opcji początek należy wpisać jej nazwisko lub jego początkowy fragment, w opcji dokładnie należy wpisać np. Kowalski, Jan (nie Jan Kowalski). W tej opcji wpisanie przecinka i spacji JEST KONIECZNE.

Szukaj w bazie

Anna Daszyńska

 

  • 1908. 01. 05
    Data urodzenia
    Kraków
  • 1953
    Data śmierci
    Londyn

Córka Ignacego Daszyńskiego, pierwszego premiera II Rzeczypospolitej. Uczyła się w domu i maturę zdała jako eksternistka. Do występów na scenie przygotowywała ją matka. Od sezonu 1930/31 należała do zespołu Teatru Ateneum w Warszawie. Dobre warunki sceniczne i niebanalny wdzięk sprawiły, że grywała przeważnie role amantek, często w repertuarze komediowym. W sez. 1932/33 - 1933/34 występowała w Teatrze im. Słowackiego w Krakowie. Następnie znów wróciła do Warszawy, gdzie grała na scenach TKKT oraz w Tetarze Narodowym. Przed wybuchem II wojny światowej poślubiła majora Wojska Polskiego, Mieczysława Borkowskiego i wraz z nim na początku wojny opuściła Warszawę. Mieszkała najpierw w Paryżu, następnie w Anglii. W Londynie była sekretarką T. Arciszewskiego, premiera Rządu RP na emigracji (1944-45).

Filmografia
chronologicznie ↓  ↑  | wg rodzajów | wg funkcji | zwiń

2018.04.20 07:45:19
© 1998-2019 Państwowa Wyższa Szkoła Filmowa, Telewizyjna i Teatralna im. Leona Schillera w Łodzi.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl jest bazą danych chronioną przepisami Ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych (Dz. U. 2001 nr 128 poz. 1402). Kopiowanie treści zawartych w serwisie bez zgody redakcji zabronione. Kopiowanie i wykorzystywanie fotosów oraz materiałów audiowizualnych zamieszczonych w serwisie bezwzględnie zabronione, z zastrzeżeniem wyjątków przewidzianych przez prawo. Cytowanie fragmentów treści zawartych w serwisie wymaga zgody redakcji. W każdym przypadku konieczne jest podanie źródła w podpisie pod cytowanym fragmentem. W przypadku portali internetowych żródło musi być linkiem do serwisu filmpolski.pl.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl działa na podstawie art. 2 Ustawy z dnia 10 maja 2018 r. o ochronie danych osobowych (Dz.U. 2018 poz. 1000).
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl współpracuje z TVN w zakresie publikacji promocyjnych materiałów audiowizualnych. Administratorem danych pozyskanych w związku z emisją tych materiałów jest TVN.
Ta strona używa plików cookie. Zapisywanie plików cookies można zablokować, zmieniając ustawienia przeglądarki.
Glinka Agencye-teatr.plAnna GostkowskaInstytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego