Wyszukiwaniex

Proszę wpisać poszukiwane słowo lub jego fragment.

Opcja fragment pozwala wyszukać każde wystąpienie poszukiwanego wyrażenia.

Opcja początek pozwala wyszukać wszystkie tytuły i nazwiska rozpoczynające się od wyszukiwanego wyrażenia.

Opcja dokładnie wyszukuje tylko te filmy i osoby, których tytuły, imiona i/lub nazwiska są takie same jak wyszukiwane wyrażenie.

WAŻNE! Proszę pamiętać, że każda osoba wpisana jest do bazy w formie „nazwisko, imię”. Wyszukując osoby w opcji początek należy wpisać jej nazwisko lub jego początkowy fragment, w opcji dokładnie należy wpisać np. Kowalski, Jan (nie Jan Kowalski). W tej opcji wpisanie przecinka i spacji JEST KONIECZNE.

Szukaj w bazie

Roman Ordeński

Roman Ordeński

 
zwiń

 • 1906. 01. 22
  Data urodzenia
  Warszawa
 • 1956
  Egzamin eksternistyczny
  dla aktorów-lalkarzy; Kraków (12.09)
 • 1969. 11. 15
  Data śmierci
  Warszawa

Właściwie: Wincenty Jaździk. Śpiewak, aktor, lalkarz. Po ukończeniu gimnazjum uczył się śpiewu. Od 1926 występował na estradzie jako śpiewak (tenor), a czasem aktor w teatrach stałych i imprezach objazdowych w różnych miastach Polski. W latach 1935-39 śpiewał w kinach po projekcjach filmowych, sporadycznie występował w rewiach. Podczas okupacji ukrywał się, w 1944 został aresztowany i osadzony w obozie koncentracyjnym w Stutthofie. W 1945 zorganizował w Warszawie na Pradze teatr estradowy Zrzeszenia Aktorów pod nazwą Teatr Ludowy, w którym był kierownikiem artystycznym i reżyserem do 1946. W latach 1946-47 kierował Objazdowym Teatrem Popularnym. W latach 1947-49 występował jako aktor w Teatrze Zrzeszenia Aktorów w Warszawie, potem w Zrzeszeniu Artystów Estradowych (imprezy objazdowe i koncerty na terenie całego kraju). W latach 1949-53 był kierownikiem świetlic w różnych zakładach przemysłowych oraz instruktorem amatorskich zespołów teatralnych. W Warszawie grał w Teatrze Lalki i Aktora Guliwer (1953-55) i w Teatrze Lalek Baj (1955-57). W latach 1958-60 był kierownikiem zespołów i organizatorem imprez w różnych instytucjach. Od 1960 aż do śmierci występował ponownie w zespole teatru Guliwer.

Filmografia
chronologicznie ↓  ↑  | wg rodzajów | wg funkcji | zwiń

  Obsada aktorska
  schowaj

 • 1958
  Film fabularny
  Obsada aktorska (żołnierz niemiecki, kierowca zarekwirowanego samochodu)
2019.12.27 00:26:49
© 1998-2019 Państwowa Wyższa Szkoła Filmowa, Telewizyjna i Teatralna im. Leona Schillera w Łodzi.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl jest bazą danych chronioną przepisami Ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych (Dz. U. 2001 nr 128 poz. 1402). Kopiowanie treści zawartych w serwisie bez zgody redakcji zabronione. Kopiowanie i wykorzystywanie fotosów oraz materiałów audiowizualnych zamieszczonych w serwisie bezwzględnie zabronione, z zastrzeżeniem wyjątków przewidzianych przez prawo. Cytowanie fragmentów treści zawartych w serwisie wymaga zgody redakcji. W każdym przypadku konieczne jest podanie źródła w podpisie pod cytowanym fragmentem. W przypadku portali internetowych żródło musi być linkiem do serwisu filmpolski.pl.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl działa na podstawie art. 2 Ustawy z dnia 10 maja 2018 r. o ochronie danych osobowych (Dz.U. 2018 poz. 1000).
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl współpracuje z TVN w zakresie publikacji promocyjnych materiałów audiowizualnych. Administratorem danych pozyskanych w związku z emisją tych materiałów jest TVN.
Ta strona używa plików cookie. Zapisywanie plików cookies można zablokować, zmieniając ustawienia przeglądarki.
Glinka Agencye-teatr.plInstytut Teatralny im. Zbigniewa RaszewskiegoStowarzyszenie Autorw Zdj Filmowych