Wyszukiwaniex

Proszę wpisać poszukiwane słowo lub jego fragment.

Opcja fragment pozwala wyszukać każde wystąpienie poszukiwanego wyrażenia.

Opcja początek pozwala wyszukać wszystkie tytuły i nazwiska rozpoczynające się od wyszukiwanego wyrażenia.

Opcja dokładnie wyszukuje tylko te filmy i osoby, których tytuły, imiona i/lub nazwiska są takie same jak wyszukiwane wyrażenie.

WAŻNE! Proszę pamiętać, że każda osoba wpisana jest do bazy w formie „nazwisko, imię”. Wyszukując osoby w opcji początek należy wpisać jej nazwisko lub jego początkowy fragment, w opcji dokładnie należy wpisać np. Kowalski, Jan (nie Jan Kowalski). W tej opcji wpisanie przecinka i spacji JEST KONIECZNE.

Szukaj w bazie

Zbigniew Nowosad

Zbigniew Nowosad
Fot. Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego w Warszawie

 
zwiń

 • 1907. 05. 31
  Data urodzenia
  Bełz, pow. Sokal
 • 1929
  Egzamin eksternistyczny
  aktorski
 • 1936
  Egzamin eksternistyczny
  reżyserski PIST
 • 1964. 12. 30
  Data śmierci
  Wrocław

Aktor, reżyser teatralny, kierownik literacki. Absolwent polonistyki na Uniwersytecie Jana Kazimierza we Lwowie (1929). Aktorstwa uczył się we lwowskiej szkole dramatycznej, był uczniem Wandy Siemaszkowej. W latach 1931-33 był nauczycielem języka polskiego w Jarosławiu. Na scenie występował m. in. w Poznaniu i Lwowie. W sezonie 1935/36 był aktorem i kierownikiem literackim w Teatrze Ziemi Pomorskiej w Toruniu. W latach 1936-37 w Rzeszowie uczył języka polskiego w gimnazjum. W sezonie 1937/38 był aktorem, reżyserem i współkierownikiem literackim w Reducie Osterwy w Warszawie. W sezonie 1938/39 występował w Wilnie. Okres okupacji spędził we Lwowie biorąc udział w walce z okupantem jako żołnierz Narodowej Organizacji Wojskowej i AK. W 1946 został aresztowany za przynależność do organizacji "Komitet Ziem Wschodnich". Zwolniony z więzienia w 1956, podjął pracę jako bibliotekarz na Politechnice Wrocławskiej. W tym samym roku został aktorem Teatrów Dramatycznych we Wrocławiu, w których występował do śmierci. W latach 1957-59 był kierownikiem i wykładowcą w Studio Dramatycznym przy Teatrach Dramatycznych we Wrocławiu. Organizował wieczory recytatorskie, współpracował z radiem jako autor słuchowisk. Brał czynny udział w pracach związkowych wrocławskiego oddziału SPATiF-u.

Filmografia
chronologicznie ↓  ↑  | wg rodzajów | wg funkcji | zwiń

  Obsada aktorska
  schowaj

 • 1961
  Film fabularny
  Obsada aktorska (urzędnik Urzędu Stanu Cywilnego)
 • 1958
  Film fabularny
  Obsada aktorska
  odcinki:
  WDOWA
 • 1958
  Film fabularny
  Obsada aktorska (nie występuje w napisach)
2018.12.13 07:49:11
© 1998-2019 Państwowa Wyższa Szkoła Filmowa, Telewizyjna i Teatralna im. Leona Schillera w Łodzi.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl jest bazą danych chronioną przepisami Ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych (Dz. U. 2001 nr 128 poz. 1402). Kopiowanie treści zawartych w serwisie bez zgody redakcji zabronione. Kopiowanie i wykorzystywanie fotosów oraz materiałów audiowizualnych zamieszczonych w serwisie bezwzględnie zabronione, z zastrzeżeniem wyjątków przewidzianych przez prawo. Cytowanie fragmentów treści zawartych w serwisie wymaga zgody redakcji. W każdym przypadku konieczne jest podanie źródła w podpisie pod cytowanym fragmentem. W przypadku portali internetowych żródło musi być linkiem do serwisu filmpolski.pl.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl działa na podstawie art. 2 Ustawy z dnia 10 maja 2018 r. o ochronie danych osobowych (Dz.U. 2018 poz. 1000).
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl współpracuje z TVN w zakresie publikacji promocyjnych materiałów audiowizualnych. Administratorem danych pozyskanych w związku z emisją tych materiałów jest TVN.
Ta strona używa plików cookie. Zapisywanie plików cookies można zablokować, zmieniając ustawienia przeglądarki.
MakuFly Marcin MakowskiKrzysztof WellmanKrzysztof WiktorGlinka Agency