Wyszukiwaniex

Proszę wpisać poszukiwane słowo lub jego fragment.

Opcja fragment pozwala wyszukać każde wystąpienie poszukiwanego wyrażenia.

Opcja początek pozwala wyszukać wszystkie tytuły i nazwiska rozpoczynające się od wyszukiwanego wyrażenia.

Opcja dokładnie wyszukuje tylko te filmy i osoby, których tytuły, imiona i/lub nazwiska są takie same jak wyszukiwane wyrażenie.

WAŻNE! Proszę pamiętać, że każda osoba wpisana jest do bazy w formie „nazwisko, imię”. Wyszukując osoby w opcji początek należy wpisać jej nazwisko lub jego początkowy fragment, w opcji dokładnie należy wpisać np. Kowalski, Jan (nie Jan Kowalski). W tej opcji wpisanie przecinka i spacji JEST KONIECZNE.

Szukaj w bazie

Bronisław Romaniszyn

 

  • 1880. 07. 21
    Data urodzenia
    Baligród lub Bochnia
  • 1963. 01. 19
    Data śmierci
    Kraków

Był synem Michała i Róży z Gajewskich. Po dwóch latach studiów na Uniwersytecie Jagiellońskim, w 1902 r. pojechał do Wiednia, gdzie uczył się gry na skrzypcach i śpiewu. Ok. 1910 r. zaczął występować na scenach paryskich i niemieckich. Śpiewał m. in. w Norymberdze, Monachium, Karlsruhe. W 1914 r. śpiewał w Teatrze Wielkim w Warszawie. Później ustąpił ze sceny i służył w wojsku do 1918 r. W l. 1919-27 był członkiem komisji wojskowej w Paryżu, potem komisji do rokowań granicznych z Czechosłowacją. W l. 1929-1939 był profesorem śpiewu solowego w konserwatorium w Katowicach. Okres II wojny światowej spędził w Krakowie; następnie został mianowany profesorem i dziekanem wydziału wokalnego PWSM w Karkowie i na tym stanowisku pozostał do 1961 r. Był cenionym pedagogiem, ogłosił wiele artykułów na temat nauczania śpiewu. Był znanym działaczem turystycznym i wędkarskim i ogłaszał artykuły i broszury z tego zakresu.

Filmografia
chronologicznie ↓  ↑  | wg rodzajów | wg funkcji | zwiń

2018.05.04 18:09:00
© 1998-2019 Państwowa Wyższa Szkoła Filmowa, Telewizyjna i Teatralna im. Leona Schillera w Łodzi.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl jest bazą danych chronioną przepisami Ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych (Dz. U. 2001 nr 128 poz. 1402). Kopiowanie treści zawartych w serwisie bez zgody redakcji zabronione. Kopiowanie i wykorzystywanie fotosów oraz materiałów audiowizualnych zamieszczonych w serwisie bezwzględnie zabronione, z zastrzeżeniem wyjątków przewidzianych przez prawo. Cytowanie fragmentów treści zawartych w serwisie wymaga zgody redakcji. W każdym przypadku konieczne jest podanie źródła w podpisie pod cytowanym fragmentem. W przypadku portali internetowych żródło musi być linkiem do serwisu filmpolski.pl.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl działa na podstawie art. 2 Ustawy z dnia 10 maja 2018 r. o ochronie danych osobowych (Dz.U. 2018 poz. 1000).
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl współpracuje z TVN w zakresie publikacji promocyjnych materiałów audiowizualnych. Administratorem danych pozyskanych w związku z emisją tych materiałów jest TVN.
Ta strona używa plików cookie. Zapisywanie plików cookies można zablokować, zmieniając ustawienia przeglądarki.
Muzeum KinematografiiMakuFly Marcin MakowskiKrzysztof WellmanKrzysztof Wiktor