Wyszukiwaniex

Proszę wpisać poszukiwane słowo lub jego fragment.

Opcja fragment pozwala wyszukać każde wystąpienie poszukiwanego wyrażenia.

Opcja początek pozwala wyszukać wszystkie tytuły i nazwiska rozpoczynające się od wyszukiwanego wyrażenia.

Opcja dokładnie wyszukuje tylko te filmy i osoby, których tytuły, imiona i/lub nazwiska są takie same jak wyszukiwane wyrażenie.

WAŻNE!
W tytułach filmów w wyszukiwarce nie uwzględniamy występujących w nich znaków przestankowych.
Proszę pamiętać, że każda osoba wpisana jest do bazy w formie „nazwisko, imię”. Wyszukując osoby w opcji początek należy wpisać jej nazwisko lub jego początkowy fragment, w opcji dokładnie należy wpisać np. Kowalski, Jan (nie Jan Kowalski). W tej opcji wpisanie przecinka i spacji JEST KONIECZNE.

Szukaj w bazie

Janusz Strachocki

Janusz Strachocki - galeria

 
zwiń

  • 1892. 02. 08
    Data urodzenia
    Warszawa
  • 1914. 07
    Debiut teatralny
    w Teatrze Letnim w Warszawie w epizodycznej roli dróżnika-idioty w farsie o nieustalonym tytule
  • 1936
    Nagroda
    Srebrny Wawrzyn PAL za dorobek reżyserski
  • 1967. 12. 29
    Data śmierci
    Warszawa; pochowany na Cmentarzu Wojskowym na Powązkach, kwatera C2-I-3

Aktor, reżyser teatralny, pedagog, dyrektor teatru. W latach 1912-13 odbywał studia wokalne w konserwatorium w Berlinie, ale utrata głosu, na skutek porażenia mięśni gardła po przebytym dyfterycie, uniemożliwiła mu karierę śpiewaka. W 1913 statystował w warszawskim Teatrze Rozmaitości i uczył się gry na skrzypcach. W roku 1914 ukończył kurs w Szkole Aplikacyjnej przy Warszawskich Teatrach Rządowych. W 1915 występował w Teatrze Powszechnym Aleksandra Zelwerowicza. Po wybuchu I wojny światowej został ewakuowany z rodziną do Rosji, gdzie występował w teatrach polskich w Moskwie i Kijowie. Do Polski powrócił w 1918 i występował w Poznaniu, Warszawie (m.in. w Teatrze Polskim Arnolda Szyfmana, Teatrze Narodowym oraz Teatrze im. Bogusławskiego Leona Schillera) i Lwowie. Zajmował się także reżyserią, współpracował z Leonem Schillerem. Okupację spędził w Warszawie, zajmował się m.in. handlem, był robotnikiem w fabryce zup, kelnerem. Należał do AK, pracował w kontrwywiadzie Komendy Głównej AK. Brał udział w konspiracyjnych koncertach poetyckich. W 1944 związał się z Teatrem Miasta Stołecznego Warszawy, 23 listopada tego roku odbyła się pierwsza powojenna premiera w Warszawie (na wyzwolonej Pradze), grano "Majstra i czeladnika" w reżyserii Strachockiego. W teatrze tym występował do 1946. W styczniu 1945 założył Miejską szkołę Dramatyczną, której był dyrektorem do likwidacji w roku 1947. W sezonie 1946/47 grał w Teatrze Polskim w Warszawie. W sezonie 1947/48 objął dyrekcję Teatru im. Jaracza w Olsztynie. W 1948 wrócił do Warszawy i w sezonie 1948/49 występował w Teatrze Syrena, a w latach 1949-50 był kierownikiem artystycznym Ludowego Teatru Muzycznego. Następnie pracował w przedsiębiorstwie "Film Polski", szkolił spikerów radiowych, grał dorywczo w Teatrze Narodowym. W latach 1951-55 występował w Teatrze Nowej Warszawy, w latach 1955-57 w Teatrze Młodej Warszawy, od roku 1957 do końca życia w Teatrze Narodowym. W filmie debiutował w roku 1916. Często występował w słuchowiskach Polskiego Radia. Był czynnym działaczem ZASP-u, wielokrotnym członkiem jego Zarządu Głównego, od roku 1959 członkiem zasłużonym.
W biogramie Strachockiego opublikowanym w 44. tomie Polskiego Słownika Biograficznego znalazła się informacja, jakoby aktor miał zadebiutować na ekranie w roku 1916 w rosyjskim filmie "Otmut" w reżyserii Władimira Gardina, według "Wirów" Henryka Sienkiewicza. Nie udało się jednak znaleźć potwierdzenia, że film taki rzeczywiście powstał.

Filmografia
chronologicznie ↓  ↑  | wg rodzajów | wg funkcji | zwiń

Nagrody indywidualne
schowaj

Inne nagrody dla ważniejszych filmów
pokaż

2023.10.08 01:13:33
© 1998-2024 Państwowa Wyższa Szkoła Filmowa, Telewizyjna i Teatralna im. Leona Schillera w Łodzi.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl jest bazą danych chronioną przepisami Ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych (Dz. U. 2001 nr 128 poz. 1402). Kopiowanie treści zawartych w serwisie bez zgody redakcji zabronione. Kopiowanie i wykorzystywanie fotosów oraz materiałów audiowizualnych zamieszczonych w serwisie bezwzględnie zabronione, z zastrzeżeniem wyjątków przewidzianych przez prawo. Cytowanie fragmentów treści zawartych w serwisie wymaga zgody redakcji. W każdym przypadku konieczne jest podanie źródła w podpisie pod cytowanym fragmentem. W przypadku portali internetowych żródło musi być linkiem do serwisu filmpolski.pl.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl działa na podstawie art. 2 Ustawy z dnia 10 maja 2018 r. o ochronie danych osobowych (Dz.U. 2018 poz. 1000).
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl współpracuje z TVN w zakresie publikacji promocyjnych materiałów audiowizualnych. Administratorem danych pozyskanych w związku z emisją tych materiałów jest TVN.

Informacja o zasadach publikacji linków i danych adresowych w serwisie filmpolski.pl w ramach pakietu premium.

Ta strona używa plików cookie. Zapisywanie plików cookies można zablokować, zmieniając ustawienia przeglądarki.