Wyszukiwaniex

Proszę wpisać poszukiwane słowo lub jego fragment.

Opcja fragment pozwala wyszukać każde wystąpienie poszukiwanego wyrażenia.

Opcja początek pozwala wyszukać wszystkie tytuły i nazwiska rozpoczynające się od wyszukiwanego wyrażenia.

Opcja dokładnie wyszukuje tylko te filmy i osoby, których tytuły, imiona i/lub nazwiska są takie same jak wyszukiwane wyrażenie.

WAŻNE! Proszę pamiętać, że każda osoba wpisana jest do bazy w formie „nazwisko, imię”. Wyszukując osoby w opcji początek należy wpisać jej nazwisko lub jego początkowy fragment, w opcji dokładnie należy wpisać np. Kowalski, Jan (nie Jan Kowalski). W tej opcji wpisanie przecinka i spacji JEST KONIECZNE.

Szukaj w bazie

Mieczysław Pianowski

 

  • 1891
    Data urodzenia
  • 1967. 03. 30
    Data śmierci
    Amarillio, Teksas, USA

Ukończył warszawską szkołę baletową. Jako uczeń wykonywał tańce dziecięce w baletach: "Ewa" (1903), "Po balu" (1903). W l. 1905-15 należał do zespołu baletu WTR. Wyjeżdżał na krótkie, gościnne wystęy za granicę do zespołu A. Pawłowej. Ok. 1910 został koryfejem. Jako solista debiutował w balecie "Chopiniana" (1914). W l. 1915-17 występował w balecie S. Diagilewa. W l. 1917-18 był baletmistrzem we własnym zespole operowym występującym w Ameryce Południowej. W l. 1918-31 był solistą i asystentem choreografa w zespole A. Pawłowej. W 1931 r. został choreografem opery i baletu w Rydze. W 1934 wrócił do Polski i do 1936 r. był choreografem w Teatrze Wielkim w Warszawie i również dyrektorem warszawskiej szkole baletowej. W 1935 r. współpracował z teatrem rewiowym Hollywood. Opracował choreografię do wielu baletów. Po II wojnie światowej przebywał w USA. W 1952 r. prowadził własne studio baletowe w Bostonie, potem, do końca życia, był nauczycielem Musical Arts Conservatory w Amarillo w stanie Teksas.

Filmografia
chronologicznie ↓  ↑  | wg rodzajów | wg funkcji | zwiń

2018.05.01 06:36:15
© 1998-2019 Państwowa Wyższa Szkoła Filmowa, Telewizyjna i Teatralna im. Leona Schillera w Łodzi.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl jest bazą danych chronioną przepisami Ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych (Dz. U. 2001 nr 128 poz. 1402). Kopiowanie treści zawartych w serwisie bez zgody redakcji zabronione. Kopiowanie i wykorzystywanie fotosów oraz materiałów audiowizualnych zamieszczonych w serwisie bezwzględnie zabronione, z zastrzeżeniem wyjątków przewidzianych przez prawo. Cytowanie fragmentów treści zawartych w serwisie wymaga zgody redakcji. W każdym przypadku konieczne jest podanie źródła w podpisie pod cytowanym fragmentem. W przypadku portali internetowych żródło musi być linkiem do serwisu filmpolski.pl.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl działa na podstawie art. 2 Ustawy z dnia 10 maja 2018 r. o ochronie danych osobowych (Dz.U. 2018 poz. 1000).
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl współpracuje z TVN w zakresie publikacji promocyjnych materiałów audiowizualnych. Administratorem danych pozyskanych w związku z emisją tych materiałów jest TVN.
Ta strona używa plików cookie. Zapisywanie plików cookies można zablokować, zmieniając ustawienia przeglądarki.
MakuFly Marcin MakowskiKrzysztof WellmanKrzysztof WiktorGlinka Agency