Wyszukiwaniex

Proszę wpisać poszukiwane słowo lub jego fragment.

Opcja fragment pozwala wyszukać każde wystąpienie poszukiwanego wyrażenia.

Opcja początek pozwala wyszukać wszystkie tytuły i nazwiska rozpoczynające się od wyszukiwanego wyrażenia.

Opcja dokładnie wyszukuje tylko te filmy i osoby, których tytuły, imiona i/lub nazwiska są takie same jak wyszukiwane wyrażenie.

WAŻNE!
W tytułach filmów w wyszukiwarce nie uwzględniamy występujących w nich znaków przestankowych.
Proszę pamiętać, że każda osoba wpisana jest do bazy w formie „nazwisko, imię”. Wyszukując osoby w opcji początek należy wpisać jej nazwisko lub jego początkowy fragment, w opcji dokładnie należy wpisać np. Kowalski, Jan (nie Jan Kowalski). W tej opcji wpisanie przecinka i spacji JEST KONIECZNE.

Szukaj w bazie

HIPNOZA

  • Spektakl telewizyjny
  • Rok produkcji:
    1987
  • Barwny, 70 min

Stworzył własny, specyficzny rodzaj komedii popularnonaukowej. Przed wojną należał do autorów hołubionych przez dyrektorów teatrów. Antoni Cwojdziński (1896 - 1972) był fizykiem, asystentem na Uniwersytecie Warszawskim, uczył tego przedmiotu w gimnazjum. Zafascynowany teatrem, postanowił wykorzystać scenę jako jedyną w swoim rodzaju katedrę. "Jestem pośrednikiem między wielkimi uczonymi a szerokim kręgiem odbiorców" - twierdził. Podszedł do tego zadania z rzetelnością naukowca. Studiował w Państwowym Instytucie Sztuki Teatralnej, potem zdał egzamin aktorski, ukończył Wydział Reżyserii. Pod pseudonimem Antoni Wojdan występował w zespole "Reduty". Dopiero po dziesięciu latach terminowania w teatrze napisał pierwszą sztukę, "Teorię Einsteina" (1934), którą wystawił w "Reducie" Juliusz Osterwa. Później powstały "Epoka tempa" (1935) i "Freuda teoria snów" (1937). Mieszkając od 1941 roku w Stanach Zjednoczonych, śledził najnowsze osiągnięcia naukowe za granicą i czerpał pomysły do nowych sztuk - "Sny i", "Obrona genów", "Hipnoza", "Sprzężenie zwrotne". Po wojnie polskie teatry wystawiły prawie wszystkie jego komedie. W latach sześćdziesiątych cieszyły się one nawet sporym wzięciem.
Autor, który ostatnie lata życia spędził w Londynie, przyjechał w 1964 roku do Warszawy i pod jego kierunkiem Teatr Współczesny przygotował "Hipnozę", z Zofią Mrozowską i Kazimierzem Rudzkim. Oboje wystąpili też w spektaklu telewizyjnym w 1967 roku. Joanna Żółkowska, odtwórczymi roli Reny, wyznała, że w nowej inscenizacji oboje z Piotrem Fronczewskim bardzo starali się, aby sztuka napisana w 1947 roku nie zabrzmiała po latach jak pastisz. Chcieli, by znalazł się w niej klimat tamtych lat, a jednocześnie - coś współczesnego. Niewątpliwie takim akcentem jest uczucie, które łączy parę bohaterów. Wojenne losy rzuciły ich do Nowego Jorku. Rena jest aktorką, uskarża się na dziwne bóle gardła i zgłasza się do lekarza na seanse hipnotyczne w nadziei, że to ją uleczy. Medycy, których wcześniej odwiedziła, w tym także prowadzący pacjentkę doktor Zachara, nie dopatrzyli się u niej żadnych dolegliwości. Doktor Jan, na którym urok pięknej i sławnej damy od dawna wywierał wielkie wrażenie, przeprowadza szczegółowy wywiad lekarski, wypytuje kiedy i jak objawiła się dolegliwość. Seans hipnotyczny przynosi pacjentce wyraźną poprawę. "Służbowa" znajomość lekarza i pacjentki w trakcie kolejnych wizyt przeradza się w przyjaźń, która załamuje się nagle, gdy Jan dowiaduje się, że Rena jest zaręczona z Zacharem. Cierpiący męki zazdrości doktor nie wie jednak, że aktorka ma wobec niego pewne ukryte zamiary. [PAT]

Ekipa
pełna | skrócona | schowaj

Pierwowzory
schowaj

Pierwowzór
HIPNOZA
AutorAntoni Cwojdziński

Patrz także:
schowaj

  • 1966
    Spektakl telewizyjny / Antoni Cwojdziński / Antoni Cwojdziński
2024.03.01 00:48:44
© 1998-2024 Państwowa Wyższa Szkoła Filmowa, Telewizyjna i Teatralna im. Leona Schillera w Łodzi.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl jest bazą danych chronioną przepisami Ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych (Dz. U. 2001 nr 128 poz. 1402). Kopiowanie treści zawartych w serwisie bez zgody redakcji zabronione. Kopiowanie i wykorzystywanie fotosów oraz materiałów audiowizualnych zamieszczonych w serwisie bezwzględnie zabronione, z zastrzeżeniem wyjątków przewidzianych przez prawo. Cytowanie fragmentów treści zawartych w serwisie wymaga zgody redakcji. W każdym przypadku konieczne jest podanie źródła w podpisie pod cytowanym fragmentem. W przypadku portali internetowych żródło musi być linkiem do serwisu filmpolski.pl.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl działa na podstawie art. 2 Ustawy z dnia 10 maja 2018 r. o ochronie danych osobowych (Dz.U. 2018 poz. 1000).
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl współpracuje z TVN w zakresie publikacji promocyjnych materiałów audiowizualnych. Administratorem danych pozyskanych w związku z emisją tych materiałów jest TVN.

Informacja o zasadach publikacji linków i danych adresowych w serwisie filmpolski.pl w ramach pakietu premium.

Ta strona używa plików cookie. Zapisywanie plików cookies można zablokować, zmieniając ustawienia przeglądarki.