Wyszukiwaniex

Proszę wpisać poszukiwane słowo lub jego fragment.

Opcja fragment pozwala wyszukać każde wystąpienie poszukiwanego wyrażenia.

Opcja początek pozwala wyszukać wszystkie tytuły i nazwiska rozpoczynające się od wyszukiwanego wyrażenia.

Opcja dokładnie wyszukuje tylko te filmy i osoby, których tytuły, imiona i/lub nazwiska są takie same jak wyszukiwane wyrażenie.

WAŻNE! Proszę pamiętać, że każda osoba wpisana jest do bazy w formie „nazwisko, imię”. Wyszukując osoby w opcji początek należy wpisać jej nazwisko lub jego początkowy fragment, w opcji dokładnie należy wpisać np. Kowalski, Jan (nie Jan Kowalski). W tej opcji wpisanie przecinka i spacji JEST KONIECZNE.

Szukaj w bazie

PRAWDZIWY ZACHÓD

  • Spektakl telewizyjny
  • Rok produkcji:
    1992
  • Premiera:
    1995. 08. 30
  • 79 min

Sam Shepard (ur. 1943), jeden z czołowych współczesnych dramaturgów amerykańskich, pisać zaczął bardzo wcześnie. Debiutował jednoaktówkami, na tyle jednak interesującymi, że wkrótce uznano go za nadzieję dramatu amerykańskiego. Znalazł się w elitarnej grupie "młodych, obiecujących", razem z Langfordem Wilsonem i Davidem Mametem, i nie zawiódł oczekiwań. Do 1980 roku napisał kilkadziesiąt sztuk, z których większość weszła na stałe do repertuaru teatrów w Stanach Zjednoczonych i Anglii. W latach osiemdziesiątych Shepard częściowo zarzucił pisanie dla aktorstwa. Jego dramaturgia oscyluje wokół typowo amerykańskich tematów, zwłaszcza właściwych temu krajowi mitów i pojęć - symboli, takich jak "amerykański sen", "sukces".
Głównymi bohaterami "Prawdziwego Zachodu" (1974) są dwaj bracia, którzy spotkali się po latach w opustoszałym domu swej matki. Austin jest znanym pisarzem. Ma żonę, dzieci, piękny dom i samochód. Za życiową stabilizację i brak trosk materialnych płaci jednak rosnącym poczuciem wewnętrznej pustki i jałowości. Lee to jego przeciwieństwo - lump, drobny złodziej, wieczny tułacz bez stałego zajęcia. Jego życie to nieustanna przygoda. Pewnego dnia Austina odwiedza Kimmer, producent filmowy zainteresowany jego scenariuszem. Przypadkowo przebieg spotkania zakłóca Lee, który opowiada gościowi "western" własnego pomysłu. Kimmer z uwagą słucha tej historii. Zdziwienie i niedowierzanie pisarza zamienia się w gniew, gdy okazuje się, że amatorski "scenariusz" westernu chce kupić kilka wytwórni. [PAT]

Ekipa
pełna | skrócona | schowaj

Pierwowzory
schowaj

Pierwowzór
PRAWDZIWY ZACHÓD
AutorSam Shepard
PrzekładJacek Gąsiorowski
2017.02.11 01:37:44
© 1998-2019 Państwowa Wyższa Szkoła Filmowa, Telewizyjna i Teatralna im. Leona Schillera w Łodzi.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl jest bazą danych chronioną przepisami Ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych (Dz. U. 2001 nr 128 poz. 1402). Kopiowanie treści zawartych w serwisie bez zgody redakcji zabronione. Kopiowanie i wykorzystywanie fotosów oraz materiałów audiowizualnych zamieszczonych w serwisie bezwzględnie zabronione, z zastrzeżeniem wyjątków przewidzianych przez prawo. Cytowanie fragmentów treści zawartych w serwisie wymaga zgody redakcji. W każdym przypadku konieczne jest podanie źródła w podpisie pod cytowanym fragmentem. W przypadku portali internetowych żródło musi być linkiem do serwisu filmpolski.pl.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl działa na podstawie art. 2 Ustawy z dnia 10 maja 2018 r. o ochronie danych osobowych (Dz.U. 2018 poz. 1000).
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl współpracuje z TVN w zakresie publikacji promocyjnych materiałów audiowizualnych. Administratorem danych pozyskanych w związku z emisją tych materiałów jest TVN.
Ta strona używa plików cookie. Zapisywanie plików cookies można zablokować, zmieniając ustawienia przeglądarki.
Piotr LitwicMuzeum KinematografiiMakuFly Marcin MakowskiKrzysztof Wellman