Wyszukiwaniex

Proszę wpisać poszukiwane słowo lub jego fragment.

Opcja fragment pozwala wyszukać każde wystąpienie poszukiwanego wyrażenia.

Opcja początek pozwala wyszukać wszystkie tytuły i nazwiska rozpoczynające się od wyszukiwanego wyrażenia.

Opcja dokładnie wyszukuje tylko te filmy i osoby, których tytuły, imiona i/lub nazwiska są takie same jak wyszukiwane wyrażenie.

WAŻNE!
W tytułach filmów w wyszukiwarce nie uwzględniamy występujących w nich znaków przestankowych.
Proszę pamiętać, że każda osoba wpisana jest do bazy w formie „nazwisko, imię”. Wyszukując osoby w opcji początek należy wpisać jej nazwisko lub jego początkowy fragment, w opcji dokładnie należy wpisać np. Kowalski, Jan (nie Jan Kowalski). W tej opcji wpisanie przecinka i spacji JEST KONIECZNE.

Szukaj w bazie

RAJSKI OGRÓDEK - SZKICE Z RÓŻEWICZA

  • Spektakl telewizyjny
  • Rok produkcji:
    2003
  • Premiera:
    2003. 06. 15
  • Barwny, 70 min

Od debiutu Tadeusza Różewicza minęło pięć i pół dekady. A nawet sześć i pół, jeżeli wziąć pod uwagę jego pierwszą publikację w prasie młodzieżowej z 1938 roku. Ale dopiero ogłoszeniem zbioru wierszy "Niepokój" w roku 1947 młody artysta przebojem wdarł się na poetycki Olimp. Co więcej, wkrótce zdetronizował zasiadające tam bóstwa. Nie dlatego, że pisał ładniej - ale dlatego, że czynił to inaczej. Stworzył nową formę wypowiedzi lirycznej: prostą, ascetyczną, wyzbytą wszelkich metafor, bliską chropawemu językowi potocznemu. Kolejne dzieła - tomy wierszy: "Czerwona rękawiczka", "Rozmowa z księciem", "Regio", dramaty "Kartoteka", "Stara kobieta wysiaduje", "Do piachu", a także utwory prozatorskie "Śmierć w starych dekoracjach", czy "Przygotowanie do wieczoru autorskiego" potwierdzały najwyższy kunszt burzyciela, prekursora, wreszcie - mistrza.
"Na drodze życia, którą szedłem - mówi swój wiersz Poeta - leciałem, gubiąc po drodze prawdę, której szukałem w miejscach ciemnych, czasem na tej drodze spotykałem dzieci moich przyjaciół, moje dzieci. Widziałem, jak uczą się chodzić, słyszałem jak uczą się mówić. W ich oczach były pytania. Tajemnicze dzieci z obrazów Wojtkiewicza, ukryte po kątach, słuchały naszych rozmów o poezji, malarstwie, muzyce. Czasem piszczały, uśmiechały się, milczały. Traciliśmy pewność siebie. No i czemu się tak patrzysz? Byliśmy bardzo zajęci. I nagle zobaczyliśmy, że nasze dzieci mają dzieci, że mają klęski i sukcesy, że siwieją. Pytają nas: no i czemu się tak patrzysz? A my milczymy, kryjemy się po kątach." Dzieci już nadchodzą. Wpadają głośno i tłumnie do pustego, martwego mieszkania, ożywiają go gwarem, zapełniają meblami. Młodzieńcy dźwigają stoły i krzesła, dziewczęta niosą lżejsze sprzęty domowe. Jest telewizor! Można wreszcie rozsiąść się na kanapie przed szklanym ekranem, założyć nogę na nogę i zażywać rozkoszy naszej małej stabilizacji...
Właśnie fragmenty sztuki Tadeusza Różewicza "Świadkowie albo nasza mała stabilizacja" oraz utworów "Grupa Laokoona", "Wyszedł z domu", "Dzidzibobo, czyli miłość romantyczna czeka już pod drzwiami", "Rajski ogródek", a także wiersz "Na drodze mojego życia" stanowią tworzywo telewizyjnej wersji dyplomowego spektaklu z r. 2001 studentów czwartego roku Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej im. Ludwika Solskiego w Krakowie. Doskonała adaptacja sztuk scenicznych znakomitego dramaturga, poety i prozaika, sprawna reżyseria Pawła Miśkiewicza, brawurowe aktorstwo młodych wykonawców, a także świetnie współbrzmiące z tekstami autora piosenki Wandy Warskiej sprawiły, że "Szkice z Różewicza" zostały zgodnie uznane przez krytykę i publiczność za najlepsze przedstawienie tamtego sezonu teatralnego. [TVP]

Ekipa
pełna | skrócona | schowaj

Pierwowzory
schowaj

Pierwowzór
Utwory Tadeusza Różewicza
AutorTadeusz Różewicz

Varia
pokaż

Patrz także:
schowaj

2024.03.01 00:40:14
© 1998-2024 Państwowa Wyższa Szkoła Filmowa, Telewizyjna i Teatralna im. Leona Schillera w Łodzi.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl jest bazą danych chronioną przepisami Ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych (Dz. U. 2001 nr 128 poz. 1402). Kopiowanie treści zawartych w serwisie bez zgody redakcji zabronione. Kopiowanie i wykorzystywanie fotosów oraz materiałów audiowizualnych zamieszczonych w serwisie bezwzględnie zabronione, z zastrzeżeniem wyjątków przewidzianych przez prawo. Cytowanie fragmentów treści zawartych w serwisie wymaga zgody redakcji. W każdym przypadku konieczne jest podanie źródła w podpisie pod cytowanym fragmentem. W przypadku portali internetowych żródło musi być linkiem do serwisu filmpolski.pl.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl działa na podstawie art. 2 Ustawy z dnia 10 maja 2018 r. o ochronie danych osobowych (Dz.U. 2018 poz. 1000).
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl współpracuje z TVN w zakresie publikacji promocyjnych materiałów audiowizualnych. Administratorem danych pozyskanych w związku z emisją tych materiałów jest TVN.

Informacja o zasadach publikacji linków i danych adresowych w serwisie filmpolski.pl w ramach pakietu premium.

Ta strona używa plików cookie. Zapisywanie plików cookies można zablokować, zmieniając ustawienia przeglądarki.