Wyszukiwaniex

Proszę wpisać poszukiwane słowo lub jego fragment.

Opcja fragment pozwala wyszukać każde wystąpienie poszukiwanego wyrażenia.

Opcja początek pozwala wyszukać wszystkie tytuły i nazwiska rozpoczynające się od wyszukiwanego wyrażenia.

Opcja dokładnie wyszukuje tylko te filmy i osoby, których tytuły, imiona i/lub nazwiska są takie same jak wyszukiwane wyrażenie.

WAŻNE! Proszę pamiętać, że każda osoba wpisana jest do bazy w formie „nazwisko, imię”. Wyszukując osoby w opcji początek należy wpisać jej nazwisko lub jego początkowy fragment, w opcji dokładnie należy wpisać np. Kowalski, Jan (nie Jan Kowalski). W tej opcji wpisanie przecinka i spacji JEST KONIECZNE.

Szukaj w bazie

KTO JEST KTO?

  • Spektakl telewizyjny
  • Rok produkcji:
    1994
  • Premiera:
    1994. 10. 01
  • 47 min

Współczesny dramatopisarz rosyjski Grigorij Gorin (ur. 1940), autor chętnie grywanych komedii, z powodzeniem nawiązuje do klimatu i tonu twórczości Ilfa i Pietrowa. Jest z wykształcenia lekarzem. Cztery lata pracował w moskiewskim pogotowiu ratunkowym - jak sam mówi, zanurzył się wtedy w gąszcz życia, trafiając do najprzeróżniejszych ludzi i środowisk. Współpracował z prasą, drukował felietony satyryczne i humorystyczne opowiadania m.in. w "Junosti", "Literaturnoj gazetie" (wiele osób właśnie od jego tekstów zaczynało lekturę pisma). Jego pierwszą sztukę "Wesele na całą Europę" (1966) wystawiły z sukcesem teatry w Moskwie i Leningradzie. Wtedy dwudziestosześcioletni autor postanowił, że będzie żył z pisania. "Zrozumiałem, że jako dramatopisarz mam więcej do powiedzenia niż jako lekarz" - stwierdził. Gorin podkreśla, że jest "pisarzem miejskim", jego żywiołem jest miasto, przede wszystkim Moskwa. Częstym motywem w jego utworach jest demaskowanie fałszu w codziennym życiu i stosunkach między ludźmi. Choć wszystkie jego sztuki określane są mianem komedii, sam autor nie uważa się za komediopisarza czy satyryka - "Jeśli ludzie się śmieją, to zasługa życia, nie moja". Polskie teatry wystawiały wiele sztuk Gorina, m.in. "Zapomnieć o Herostratesie" (1972; szlagier sceniczny połowy lat siedemdziesiątych), rzadko grywane w Rosji "Fenomeny" (1979; światowa prapremiera w warszawskim Teatrze Rozmaitości), "Dom, który zbudował Jonathan Swift" (1983), a także "Prawdomówny kłamca", "Dyl Sowizdrzał" i mało znaną komedię "Kto jest kto".
Właśnie to pytanie zadają sobie bohaterowie sztuki. W dniu czterdziestych urodzin pewnego pracownika naukowego pojawia się w jego domu nieznajomy. Oznajmia, że wszystkie gratulacje i splendory spłynęły na niego niezasłużenie. Jubilat jest zaskoczony - nie bardziej jednak, niż będą widzowie w finale widowiska. Celne portrety psychologiczne, dowcip, żywa akcja to walory tego oryginalnego spektaklu. [PAT]

Ekipa
pełna | skrócona | schowaj

Pierwowzory
schowaj

Pierwowzór
KTO JEST KTO?
AutorGrigorij Gorin
PrzekładRene Śliwowski
2017.02.11 01:34:55
© 1998-2019 Państwowa Wyższa Szkoła Filmowa, Telewizyjna i Teatralna im. Leona Schillera w Łodzi.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl jest bazą danych chronioną przepisami Ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych (Dz. U. 2001 nr 128 poz. 1402). Kopiowanie treści zawartych w serwisie bez zgody redakcji zabronione. Kopiowanie i wykorzystywanie fotosów oraz materiałów audiowizualnych zamieszczonych w serwisie bezwzględnie zabronione, z zastrzeżeniem wyjątków przewidzianych przez prawo. Cytowanie fragmentów treści zawartych w serwisie wymaga zgody redakcji. W każdym przypadku konieczne jest podanie źródła w podpisie pod cytowanym fragmentem. W przypadku portali internetowych żródło musi być linkiem do serwisu filmpolski.pl.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl działa na podstawie art. 2 Ustawy z dnia 10 maja 2018 r. o ochronie danych osobowych (Dz.U. 2018 poz. 1000).
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl współpracuje z TVN w zakresie publikacji promocyjnych materiałów audiowizualnych. Administratorem danych pozyskanych w związku z emisją tych materiałów jest TVN.
Ta strona używa plików cookie. Zapisywanie plików cookies można zablokować, zmieniając ustawienia przeglądarki.
Fotos-Art Robert PakaPiotr LitwicMuzeum KinematografiiMakuFly Marcin Makowski