Wyszukiwaniex

Proszę wpisać poszukiwane słowo lub jego fragment.

Opcja fragment pozwala wyszukać każde wystąpienie poszukiwanego wyrażenia.

Opcja początek pozwala wyszukać wszystkie tytuły i nazwiska rozpoczynające się od wyszukiwanego wyrażenia.

Opcja dokładnie wyszukuje tylko te filmy i osoby, których tytuły, imiona i/lub nazwiska są takie same jak wyszukiwane wyrażenie.

WAŻNE! Proszę pamiętać, że każda osoba wpisana jest do bazy w formie „nazwisko, imię”. Wyszukując osoby w opcji początek należy wpisać jej nazwisko lub jego początkowy fragment, w opcji dokładnie należy wpisać np. Kowalski, Jan (nie Jan Kowalski). W tej opcji wpisanie przecinka i spacji JEST KONIECZNE.

Szukaj w bazie

TRUCIZNA TEATRU

  • Spektakl telewizyjny
  • Rok produkcji:
    1995
  • Premiera:
    1995. 12. 11
  • 46 min

Jednoaktówka współczesnego dramatopisarza hiszpańskiego, w polskim przekładzie wystawiona m.in. w poznańskim Teatrze Nowym oraz Teatrze Polskim w Warszawie - tu łącznie z "Apage, Satana!" Fermina Cabala (obie premiery 1993). Przedstawienie warszawskie było popisem gry aktorskiej dwóch indywidualności polskiego teatru, Jana Englerta i Zbigniewa Zapasiewicza. Podobnie zresztą jak telewizyjny spektakl Gustawa Holoubka, gdzie też można śledzić i podziwiać aktorstwo najwyższej próby. Pełny tytuł utworu "Trucizna teatru, czyli dialog między arystokratą i komediantem", najlepiej oddaje charakter kameralnego, rozpisanego na dwa głosy dramatu. Markiz zaprasza do swego pałacu w Paryżu słynnego aktora. Gabriel de Beaumont jest zniecierpliwiony, że gospodarz każe mu tak długo czekać na siebie. Wyniośle traktuje lokaja, który podejmuje go szlachetnym trunkiem i wypytuje o wszystko, co ma związek z teatrem, ze sztuką aktorską, prawdą i udawaniem. To pierwsza mistyfikacja, która wkrótce się wydaje. Lokaj nie jest służącym, jest markizem w przebraniu sługi. Wyrafinowany arystokrata odnosi pierwszy triumf nad komediantem - odegrał postać, a znakomity aktor mimo swego doświadczenia tego nie odkrył. Markiz drąży problem prawdy i fałszu - w teatrze i w życiu. Prosi aktora, by zagrał w napisanej przez niego swobodnej adaptacji "Żywota Sokratesa". Odegrana przez Gabriela de Beaumont scena śmierci filozofa budzi gwałtowny protest Markiza - jego zdaniem, aktor zupełnie nie potrafi przekazać czegoś, czego nigdy nie doświadczył. Komediant czuje się znieważony - zmarli na scenie zmartwychwstają co wieczór, to jest istota teatru. Chce odejść, ale ogarnia go dziwna niemoc, przypomina sobie niezwykły smak wina... Markiz proponuje mu nowy układ - przedstawienie w zamian za życie. Jedynym sposobem pokazania śmierci jest umieranie. Jeśli aktor jeszcze raz wcieli się w Sokratesa konającego, jeżeli nie będzie udawał, lecz stanie się nim - w nagrodę dostanie odtrutkę. Wielki Gabriel de Beaumont, przekonany, że naprawdę przeżywa własną agonię, zdruzgotany i przerażony, gra rolę swego życia. I dowiaduje się, że znów padł ofiarą mistyfikacji. [PAT]

Ekipa
pełna | skrócona | schowaj

Pierwowzory
schowaj

Pierwowzór
TRUCIZNA TEATRU
AutorRodolfo Sirera
PrzekładMarceli Mino
2018.09.24 00:00:47
© 1998-2019 Państwowa Wyższa Szkoła Filmowa, Telewizyjna i Teatralna im. Leona Schillera w Łodzi.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl jest bazą danych chronioną przepisami Ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych (Dz. U. 2001 nr 128 poz. 1402). Kopiowanie treści zawartych w serwisie bez zgody redakcji zabronione. Kopiowanie i wykorzystywanie fotosów oraz materiałów audiowizualnych zamieszczonych w serwisie bezwzględnie zabronione, z zastrzeżeniem wyjątków przewidzianych przez prawo. Cytowanie fragmentów treści zawartych w serwisie wymaga zgody redakcji. W każdym przypadku konieczne jest podanie źródła w podpisie pod cytowanym fragmentem. W przypadku portali internetowych żródło musi być linkiem do serwisu filmpolski.pl.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl działa na podstawie art. 2 Ustawy z dnia 10 maja 2018 r. o ochronie danych osobowych (Dz.U. 2018 poz. 1000).
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl współpracuje z TVN w zakresie publikacji promocyjnych materiałów audiowizualnych. Administratorem danych pozyskanych w związku z emisją tych materiałów jest TVN.
Ta strona używa plików cookie. Zapisywanie plików cookies można zablokować, zmieniając ustawienia przeglądarki.
MakuFly Marcin MakowskiKrzysztof WellmanKrzysztof WiktorGlinka Agency