Wyszukiwaniex

Proszę wpisać poszukiwane słowo lub jego fragment.

Opcja fragment pozwala wyszukać każde wystąpienie poszukiwanego wyrażenia.

Opcja początek pozwala wyszukać wszystkie tytuły i nazwiska rozpoczynające się od wyszukiwanego wyrażenia.

Opcja dokładnie wyszukuje tylko te filmy i osoby, których tytuły, imiona i/lub nazwiska są takie same jak wyszukiwane wyrażenie.

WAŻNE! Proszę pamiętać, że każda osoba wpisana jest do bazy w formie „nazwisko, imię”. Wyszukując osoby w opcji początek należy wpisać jej nazwisko lub jego początkowy fragment, w opcji dokładnie należy wpisać np. Kowalski, Jan (nie Jan Kowalski). W tej opcji wpisanie przecinka i spacji JEST KONIECZNE.

Szukaj w bazie

O SZEWCZYKU I PIĘKNEJ KRÓLEWNIE

  • Spektakl telewizyjny
  • Rok produkcji:
    1995
  • 24 min

Teatr Odbitego Światła "Małe i" powstał z inicjatywy Tadeusza Wierzbickiego - mieszkańca wsi Majaczewice koło Sieradza. Twórca tej oryginalnej sceny sam konstruuje lalki "występujące" w jego spektaklach. W inscenizacjach kluczową rolę odgrywają lustra i powstające dzięki ich wykorzystaniu różnorodne plamy świetlne. Bezpośrednim impulsem, który zainspirował Tadeusza Wierzbickiego, było zwykłe lusterko i dziecięca zabawa w puszczanie "zajączków" na ścianie. Gdy wziął do ręki dwa lusterka - jedno prostokątne, drugie okrągłe - kształt światła odbitego od nich utworzył na ścianie literę, małe "i". Stąd nazwa teatru.
Baśń "O Szewczyku i Pięknej Królewnie" nawiązuje do często wykorzystywanego w tego typu utworach motywu niesłusznego posądzenia. Tym razem Szewc wpada gniew z powodu rzekomej winy swego syna. Szewczyk musi opuścić rodzinny dom. Jego dalsze przygody składają się na treść spektaklu. [PAT]

Ekipa
pełna | skrócona | schowaj

Pierwowzory
schowaj

Pierwowzór
O SZEWCZYKU I PIĘKNEJ KRÓLEWNIE
AutorTadeusz Wierzbicki
2019.03.03 23:52:21
© 1998-2019 Państwowa Wyższa Szkoła Filmowa, Telewizyjna i Teatralna im. Leona Schillera w Łodzi.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl jest bazą danych chronioną przepisami Ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych (Dz. U. 2001 nr 128 poz. 1402). Kopiowanie treści zawartych w serwisie bez zgody redakcji zabronione. Kopiowanie i wykorzystywanie fotosów oraz materiałów audiowizualnych zamieszczonych w serwisie bezwzględnie zabronione, z zastrzeżeniem wyjątków przewidzianych przez prawo. Cytowanie fragmentów treści zawartych w serwisie wymaga zgody redakcji. W każdym przypadku konieczne jest podanie źródła w podpisie pod cytowanym fragmentem. W przypadku portali internetowych żródło musi być linkiem do serwisu filmpolski.pl.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl działa na podstawie art. 2 Ustawy z dnia 10 maja 2018 r. o ochronie danych osobowych (Dz.U. 2018 poz. 1000).
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl współpracuje z TVN w zakresie publikacji promocyjnych materiałów audiowizualnych. Administratorem danych pozyskanych w związku z emisją tych materiałów jest TVN.
Ta strona używa plików cookie. Zapisywanie plików cookies można zablokować, zmieniając ustawienia przeglądarki.
Muzeum KinematografiiMakuFly Marcin MakowskiKrzysztof WellmanKrzysztof Wiktor