Wyszukiwaniex

Proszę wpisać poszukiwane słowo lub jego fragment.

Opcja fragment pozwala wyszukać każde wystąpienie poszukiwanego wyrażenia.

Opcja początek pozwala wyszukać wszystkie tytuły i nazwiska rozpoczynające się od wyszukiwanego wyrażenia.

Opcja dokładnie wyszukuje tylko te filmy i osoby, których tytuły, imiona i/lub nazwiska są takie same jak wyszukiwane wyrażenie.

WAŻNE!
W tytułach filmów w wyszukiwarce nie uwzględniamy występujących w nich znaków przestankowych.
Proszę pamiętać, że każda osoba wpisana jest do bazy w formie „nazwisko, imię”. Wyszukując osoby w opcji początek należy wpisać jej nazwisko lub jego początkowy fragment, w opcji dokładnie należy wpisać np. Kowalski, Jan (nie Jan Kowalski). W tej opcji wpisanie przecinka i spacji JEST KONIECZNE.

Szukaj w bazie

POTĘGA SMAKU

  • Film dokumentalny
  • Produkcja:
    Polska
  • Rok produkcji:
    1995
  • Gatunek:
    Film biograficzny
  • Barwny, 3 części. 48 min + 46 min + 39 min

Dzieciństwo we Lwowie, tajne komplety gimnazjalne i konspiracyjne studia na Uniwersytecie Jana Kazimierza, doświadczenia dwóch okupacji - sowieckiej i hitlerowskiej, służba w szeregach Armii Krajowej, powojenne studia filozoficzne w Krakowie, Toruniu i w Warszawie, podczas których słuchał wykładów Henryka Elzenberga, wybitnego autorytetu w dziedzinach etyki i estetyki... Te właśnie aspekty biografii, kształtujące osobowość poety i odciskające się mocno w jego twórczości, przedstawia pierwsza część filmu poświęconego postaci i dziełu Zbigniewa Herberta. Debiutował późno, dopiero w 1956 roku, tomem "Struna światła", choć publikował już wcześniej na łamach prasy, pisał zaś już w czasie okupacji. Wszedł do poezji polskiej jako człowiek już ukształtowany - doświadczeniami życiowymi, studiami filologicznymi, fillozoficznymi, prawno-ekonomicznymi, nawet artystycznymi w krakowskiej ASP, pracą w różnych zawodach. Ów biograficzny bagaż i naturalna wrażliwość na moralne konflikty współczesności pozwoliły mu dokonać niełatwych i wcale niepowszechnych wśród elit intelektualnych tamtych lat wyborów życiowych i artystycznych. Druga część filmu ukazuje główne przyczyny tego spóźnionego debiutu jednego z najwybitniejszych polskich poetów współczesnych. Doświadczenia życiowe: lwowskie dzieciństwo, sowiecka okupacja, konspiracyjne studia na Uniwersytecie Jana Kazimierza, służba w szeregach Armii Krajowej, powojenne studia filozoficzne - nakazały twórcy zajęcie takiej właśnie postawy wobec ówczesnej rzeczywistości, politycznego i artystycznego zakłamania. Herbert nie dał się zwieść - wzorem jakże licznych - przedstawicielom elit intelektualnych tamtych lat, umizgom władz. Październik roku 1956 wydawał się pierwszym krokiem na drodze do suwerenności naszego kraju, drodze, jak się wkrótce okazało, niezmiernie jeszcze długiej, której, zdaniem poety, nie przeszliśmy jeszcze do dziś. W filmie biorą udział m.in Jerzy Turowicz, Tadeusz Chrzanowski, Jan Józef Szczepański, Wiktor Woroszylski i Przemysław Gintrowski.

Ekipa
pełna | skrócona | schowaj

2024.03.01 01:15:44
© 1998-2024 Państwowa Wyższa Szkoła Filmowa, Telewizyjna i Teatralna im. Leona Schillera w Łodzi.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl jest bazą danych chronioną przepisami Ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych (Dz. U. 2001 nr 128 poz. 1402). Kopiowanie treści zawartych w serwisie bez zgody redakcji zabronione. Kopiowanie i wykorzystywanie fotosów oraz materiałów audiowizualnych zamieszczonych w serwisie bezwzględnie zabronione, z zastrzeżeniem wyjątków przewidzianych przez prawo. Cytowanie fragmentów treści zawartych w serwisie wymaga zgody redakcji. W każdym przypadku konieczne jest podanie źródła w podpisie pod cytowanym fragmentem. W przypadku portali internetowych żródło musi być linkiem do serwisu filmpolski.pl.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl działa na podstawie art. 2 Ustawy z dnia 10 maja 2018 r. o ochronie danych osobowych (Dz.U. 2018 poz. 1000).
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl współpracuje z TVN w zakresie publikacji promocyjnych materiałów audiowizualnych. Administratorem danych pozyskanych w związku z emisją tych materiałów jest TVN.

Informacja o zasadach publikacji linków i danych adresowych w serwisie filmpolski.pl w ramach pakietu premium.

Ta strona używa plików cookie. Zapisywanie plików cookies można zablokować, zmieniając ustawienia przeglądarki.