Wyszukiwaniex

Proszę wpisać poszukiwane słowo lub jego fragment.

Opcja fragment pozwala wyszukać każde wystąpienie poszukiwanego wyrażenia.

Opcja początek pozwala wyszukać wszystkie tytuły i nazwiska rozpoczynające się od wyszukiwanego wyrażenia.

Opcja dokładnie wyszukuje tylko te filmy i osoby, których tytuły, imiona i/lub nazwiska są takie same jak wyszukiwane wyrażenie.

WAŻNE! Proszę pamiętać, że każda osoba wpisana jest do bazy w formie „nazwisko, imię”. Wyszukując osoby w opcji początek należy wpisać jej nazwisko lub jego początkowy fragment, w opcji dokładnie należy wpisać np. Kowalski, Jan (nie Jan Kowalski). W tej opcji wpisanie przecinka i spacji JEST KONIECZNE.

Szukaj w bazie

KOCK

 • Film dokumentalny
 • Produkcja:
  Polska
 • Rok produkcji:
  1997
 • Gatunek:
  Reportaż
 • 28 min

Film z cyklu MAŁE OJCZYZNY.
Sennymi uliczkami wędrują krowy. Małe domki przycupnęły wzdłuż szosy. Właściwie na pierwszy rzut oka trudno uwierzyć, że to miejsce ma za sobą długą i bogatą historię, ważną dla dwóch narodów - Polaków i Żydów. Kock, leżący w widłach Tyśmienicy i Czarnej, w XV wieku należał do biskupów płockich. Prawa miejskie otrzymał w 1437 roku. Z czasem przeszedł w ręce Firlejów, którzy w XVIII w. zbudowali klasycystyczny pałac, istniejący do dziś i pięknie odrestaurowany. Potem władała w nim księżna Anna Jabłonowska. Urodził się tu Berek Joselewicz, pułkownik wojsk Księstwa Warszawskiego, uczestnik powstania kościuszkowskiego, zabity w 1809 roku przez Austriaków w pobliżu rodzinnego miasta. Do wojny zgodnie żyli tu obok siebie Polacy i Żydzi. Wojna skończyła wszystko. Dziś Polacy żyją tu już niemal sami. Co roku jednak z całego świata zjeżdżają do Kocka Żydzi, by pomodlić się w miejscu życia i tragicznej śmierci świątobliwego rabina. O tym miejscu klęsk, w którym upadały wszystkie powstania, gdzie w 1939 roku podpisał kapitulację gen. Kleeberg, opowiadają:domorosły kronikarz miasta, działacz kultury, przedsiębiorca gospodarujący na tysiącu hektarów stawów, znawca żydowskiej obyczajowości i mieszkańcy Kocka.

Ekipa
pełna | skrócona | schowaj

2017.02.11 02:54:35
© 1998-2019 Państwowa Wyższa Szkoła Filmowa, Telewizyjna i Teatralna im. Leona Schillera w Łodzi.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl jest bazą danych chronioną przepisami Ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych (Dz. U. 2001 nr 128 poz. 1402). Kopiowanie treści zawartych w serwisie bez zgody redakcji zabronione. Kopiowanie i wykorzystywanie fotosów oraz materiałów audiowizualnych zamieszczonych w serwisie bezwzględnie zabronione, z zastrzeżeniem wyjątków przewidzianych przez prawo. Cytowanie fragmentów treści zawartych w serwisie wymaga zgody redakcji. W każdym przypadku konieczne jest podanie źródła w podpisie pod cytowanym fragmentem. W przypadku portali internetowych żródło musi być linkiem do serwisu filmpolski.pl.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl działa na podstawie art. 2 Ustawy z dnia 10 maja 2018 r. o ochronie danych osobowych (Dz.U. 2018 poz. 1000).
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl współpracuje z TVN w zakresie publikacji promocyjnych materiałów audiowizualnych. Administratorem danych pozyskanych w związku z emisją tych materiałów jest TVN.
Ta strona używa plików cookie. Zapisywanie plików cookies można zablokować, zmieniając ustawienia przeglądarki.
MakuFly Marcin MakowskiKrzysztof WellmanKrzysztof WiktorGlinka Agency