Wyszukiwaniex

Proszę wpisać poszukiwane słowo lub jego fragment.

Opcja fragment pozwala wyszukać każde wystąpienie poszukiwanego wyrażenia.

Opcja początek pozwala wyszukać wszystkie tytuły i nazwiska rozpoczynające się od wyszukiwanego wyrażenia.

Opcja dokładnie wyszukuje tylko te filmy i osoby, których tytuły, imiona i/lub nazwiska są takie same jak wyszukiwane wyrażenie.

WAŻNE! Proszę pamiętać, że każda osoba wpisana jest do bazy w formie „nazwisko, imię”. Wyszukując osoby w opcji początek należy wpisać jej nazwisko lub jego początkowy fragment, w opcji dokładnie należy wpisać np. Kowalski, Jan (nie Jan Kowalski). W tej opcji wpisanie przecinka i spacji JEST KONIECZNE.

Szukaj w bazie

INWOKACJA 2000

  • Film dokumentalny
  • Rok produkcji:
    1997
  • 24 min

Atakujące barwami reklamy, tłumy rozkrzycznych szalikowców, migocące światłami lunaparki, rozgardiasz, wrzawa, rytm. Agresywne dźwięki zagłuszają muzykę klasyczną. Rozbawione, hałaśliwe miejsca - wykwit i kwintesencję kultury masowej - autor filmu zderza z ciszą i skupieniem studiów programu II Polskiego Radia S.A. Pośród tych ścierających się apokaliptycznie obrazów i dźwięków, psycholog Michał Duda i dyrektor radiowej Dwójki Edward Pałłasz snują swe rozważania o kulturze masowej i wysokiej. Ten pierwszy stwierdza np., że masowa propaguje wzorce nie do osiągnięcia, budzi więc złość, agresję. Ten drugi zauważa, że w wielu krajach w Europie, jak we Francji, Włoszech, Niemczech czy Szwecji, dawno już dostrzeżono zagrożenie narodowej kultury wysokiej i stara się ją chronić, najwyższy więc czas, by to samo robili Polacy. Bardzo sugestywnie zmontowany i udźwiękowiony film zmusza do refleksji. Powstał w sytuacji, gdy programowi II Polskiego Radia, właściwie jedynej już w eterze ostoi kultury wysokiej i narodowej, groziła likwidacja. Kończy się optymistycznie: słuchacze obronili swoją Dwójkę. Jednakże, co aż nadto wyraźnie wynika z tego filmu, zagrożenia pozostały - w Polskim Radiu i poza nim. (źródło: www.tvp.com.pl)

Ekipa
pełna | skrócona | schowaj

2017.02.11 02:54:22
© 1998-2017 Państwowa Wyższa Szkoła Filmowa, Telewizyjna i Teatralna im. Leona Schillera w Łodzi. Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl jest bazą danych chronioną przepisami Ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych (Dz. U. 2001 nr 128 poz. 1402). Kopiowanie treści zawartych w serwisie bez zgody redakcji zabronione. Kopiowanie i wykorzystywanie fotosów oraz materiałów audiowizualnych zamieszczonych w serwisie bezwzględnie zabronione, z zastrzeżeniem wyjątków przewidzianych przez prawo. Cytowanie fragmentów treści zawartych w serwisie wymaga zgody redakcji. W każdym przypadku konieczne jest podanie źródła w podpisie pod cytowanym fragmentem. W przypadku portali internetowych żródło musi być linkiem do serwisu filmpolski.pl.
Ta strona używa plików cookie. Zapisywanie plików cookies można zablokować, zmieniając ustawienia przeglądarki.
Piotr LitwicMuzeum KinematografiiMakuFly Marcin MakowskiKrzysztof Wellman