Wyszukiwaniex

Proszę wpisać poszukiwane słowo lub jego fragment.

Opcja fragment pozwala wyszukać każde wystąpienie poszukiwanego wyrażenia.

Opcja początek pozwala wyszukać wszystkie tytuły i nazwiska rozpoczynające się od wyszukiwanego wyrażenia.

Opcja dokładnie wyszukuje tylko te filmy i osoby, których tytuły, imiona i/lub nazwiska są takie same jak wyszukiwane wyrażenie.

WAŻNE! Proszę pamiętać, że każda osoba wpisana jest do bazy w formie „nazwisko, imię”. Wyszukując osoby w opcji początek należy wpisać jej nazwisko lub jego początkowy fragment, w opcji dokładnie należy wpisać np. Kowalski, Jan (nie Jan Kowalski). W tej opcji wpisanie przecinka i spacji JEST KONIECZNE.

Szukaj w bazie

JAN WEDŁUG HIMILSBACHA

  • Film dokumentalny
  • Produkcja:
    Polska
  • Rok produkcji:
    2011
  • Barwny, 20 min

Dokument powstał na kanwie radiowego reportażu "Jan bez Ziemi" zrealizowanego w latach 80. przez Irenę Linkiewicz z Polskiego Radia w Zielonej Górze. To prawdopodobnie jedyny zarejestrowany wywiad-rzeka z Janem Himilsbachem. "Kamieniarz z zawodu, pisarz z talentu, aktor z przypadku". Tadeusz Konwicki nazwał Himilsbacha Marcelem Proustem spod budki z piwem. A on nie porzucił swojego fachu tłumacząc, że "dziełem granitowym nikt sobie d... nie podetrze". Świadectwem jego samorodnego talentu jest przeszło 70 ról filmowych i nimb aktora kultowego. Wydał trzy tomy opowiadań, kilka zostało zekranizowanych przez Antoniego Krauzego, Jerzego Gruzę czy Andrzeja Kondratiuka. Himilsbach urodził się w Mińsku Mazowieckim, w jego metryce wpisano 31 listopada 1931 roku. Nie tylko data jest niepewna. Całe jego życie pełne było nieprawdopodobnych sytuacji, o których za każdym razem opowiadał inaczej, aby - jak mawiał - nie zanudzić słuchacza. Jest bohaterem setek legend i anegdot. W filmie opowieść bohatera ilustruje artystyczny montaż fragmentów filmów, materiałów archiwalnych i scen nakręconych specjalnie do tej produkcji. W sekwencjach fabularyzowanych wystąpili dawni znajomi, biesiadnicy SPATiFu: Jerzy Celiński, Andrzej Wałek, Janusz Zaparta, Andrzej Bohdanowicz. Całości dopełnia oryginalna grafika i animacja. Wszystko po to, by zobaczyć świat takim, jakim go widział pisarz-kamieniarz. Powstaje unikatowy przekaz - zawieszony w czasie między współczesnością a ówczesnością. To zaskakująca pochwała urody życia. Bohater opowiada o swoich najlepszych latach. Przelicza dniówkę robotnika budowlanego na pęta kiełbasy, flaszki wódki. To także okres erupcji talentów pisarskich, aktorskich, czasy brylowania, przyjaźni z osobistościami świata kultury i sztuki. Himilsbach streszcza swoją filozofię, mnoży anegdoty. Widz nigdy do końca się nie dowie, ile w nich prawdy, a ile bujdy.

Ekipa
pełna | skrócona | schowaj

2017.02.11 04:21:52
© 1998-2019 Państwowa Wyższa Szkoła Filmowa, Telewizyjna i Teatralna im. Leona Schillera w Łodzi.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl jest bazą danych chronioną przepisami Ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych (Dz. U. 2001 nr 128 poz. 1402). Kopiowanie treści zawartych w serwisie bez zgody redakcji zabronione. Kopiowanie i wykorzystywanie fotosów oraz materiałów audiowizualnych zamieszczonych w serwisie bezwzględnie zabronione, z zastrzeżeniem wyjątków przewidzianych przez prawo. Cytowanie fragmentów treści zawartych w serwisie wymaga zgody redakcji. W każdym przypadku konieczne jest podanie źródła w podpisie pod cytowanym fragmentem. W przypadku portali internetowych żródło musi być linkiem do serwisu filmpolski.pl.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl działa na podstawie art. 2 Ustawy z dnia 10 maja 2018 r. o ochronie danych osobowych (Dz.U. 2018 poz. 1000).
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl współpracuje z TVN w zakresie publikacji promocyjnych materiałów audiowizualnych. Administratorem danych pozyskanych w związku z emisją tych materiałów jest TVN.
Ta strona używa plików cookie. Zapisywanie plików cookies można zablokować, zmieniając ustawienia przeglądarki.
Krzysztof WellmanKrzysztof WiktorGlinka Agencye-teatr.pl