Wyszukiwaniex

Proszę wpisać poszukiwane słowo lub jego fragment.

Opcja fragment pozwala wyszukać każde wystąpienie poszukiwanego wyrażenia.

Opcja początek pozwala wyszukać wszystkie tytuły i nazwiska rozpoczynające się od wyszukiwanego wyrażenia.

Opcja dokładnie wyszukuje tylko te filmy i osoby, których tytuły, imiona i/lub nazwiska są takie same jak wyszukiwane wyrażenie.

WAŻNE!
W tytułach filmów w wyszukiwarce nie uwzględniamy występujących w nich znaków przestankowych.
Proszę pamiętać, że każda osoba wpisana jest do bazy w formie „nazwisko, imię”. Wyszukując osoby w opcji początek należy wpisać jej nazwisko lub jego początkowy fragment, w opcji dokładnie należy wpisać np. Kowalski, Jan (nie Jan Kowalski). W tej opcji wpisanie przecinka i spacji JEST KONIECZNE.

Szukaj w bazie

MARIA I ANNA

  • Film dokumentalny
  • Produkcja:
    Polska
  • Rok produkcji:
    2008
  • Barwny, 27 min

Bohaterka dokumentu, Maria Dworzecka, miała dwa lata, kiedy w 1943 roku opuściła getto. Wraz z matką, Polą Pakulską, wyjechała do Tykocina. Ze strzępów pamięci doświadczonej przez los kobiety wyłaniają się mgliste obrazy z dzieciństwa. Maria wspomina dzień, kiedy wraz z matką znalazła się na tykocińskim placu Czarnieckiego, trzymając rodzicielkę kurczowo za rękę. Podczas wywózki mieszkańców Tykocina do obozów zagłady Niemcy zabrali wszystkich, także jej matkę, która w ostatniej chwili oczami wskazała córce stojący nieopodal dom. Żydowska dziewczynka czekała tam na schodkach, aż zjawiła się jakaś pani. Jak się później okazało, od niechybnej śmierci uratowała ją Lucyna Białowarczyk, która dla obcego dziecka ryzykowała życie własne i swojej rodziny. Dla Marii Dworzeckiej to był prawdziwy cud, nigdy nie zapomni tamtej chwili. Dzięki Białowarczykom - przybranej cioci i wujkowi - mogła zaznać ciepła, miłości, rodzinnego szczęścia. Kiedy wojna się skończyła, Pola Pakulska wróciła z obozu koncentracyjnego w Ravensbruck. Marysia nie pamiętała dobrze matki, ale pojechała z nią do Warszawy, gdzie po raz kolejny okrutny los je rozdzielił, tym razem na zawsze. W 1948 r. matka zginęła w wypadku samochodowym, kiedy dziewczynka miała właśnie iść do pierwszej klasy. Przygarnął ją brat matki, ale nigdy nie czuła się dobrze w jego rodzinie. Miała 10 lat, kiedy wyjechali na wakacje do Zakopanego, gdzie byli także Ala i Adek Dworzeccy. Kiedy zapytali, czy chciałaby mieć rodziców, nie wahała się ani chwili. Maria Dworzecka ukończyła studia, uzyskała doktorat. Młoda, zdolna pani adiunkt wyjechała na stypendium do Indii, kiedy w 1967 r. wybuchła wojna izraelsko - arabska. Dostała telegram z Warszawy, że ma natychmiast wracać. Po roku nieobecności w kraju nie miała pojęcia, co się dzieje. W samolocie przeczytała "Trybunę Ludu", w której było coś o syjonistach i studentach. W końcu dowiedziała się, że Polska już jej nie chce: miała kilka tygodni na opuszczenie kraju, a w paszporcie dostała adnotację: narodowość żydowska. Dziś Maria Dworzecka mieszka w pobliżu Waszyngtonu, zrobiła karierę naukową na amerykańskiej uczelni. Nie ma własnych dzieci, ale dwadzieścia parę lat temu adoptowała 5 - letnią wówczas Anię z sierocińca w Polsce. Chciała jej dać szansę, tak jak jej kiedyś dano. Dziś Ania pracuje w biurze patentowym, lubi fotografować. Odwiedza z matką Polskę i wciąż mieszkającą tam 95 - letnią babcię. W Ameryce czuje się bardzo szczęśliwa, jest wdzięczna za uratowanie jej życia i za wszystko, co dał jej los. Na grobie Lucyny i Wacława Białowarczyków Maria Dworzecka postawiła pomnik, na którym widnieje napis: "Ten, który uratował jedno życie, uratował cały świat - Marysia z córką Anią". [TVP]

Ekipa
pełna | skrócona | schowaj

Nagrody
schowaj

  • 2008
    Wrocław (Międzynarodowy Festiwal Filmowy "Nowe Horyzonty"; do roku 2010 "Era Nowe Horyzonty")-Nagroda Publiczności w Konkursie Polskich Filmów Krótkometrażowych
  • 2010
    Łódź (Festiwal Filmów o Rodzinie FOR)-II Nagroda
    za "ciepły i wzruszający obraz bohaterek"
2024.03.01 01:47:05
© 1998-2024 Państwowa Wyższa Szkoła Filmowa, Telewizyjna i Teatralna im. Leona Schillera w Łodzi.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl jest bazą danych chronioną przepisami Ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych (Dz. U. 2001 nr 128 poz. 1402). Kopiowanie treści zawartych w serwisie bez zgody redakcji zabronione. Kopiowanie i wykorzystywanie fotosów oraz materiałów audiowizualnych zamieszczonych w serwisie bezwzględnie zabronione, z zastrzeżeniem wyjątków przewidzianych przez prawo. Cytowanie fragmentów treści zawartych w serwisie wymaga zgody redakcji. W każdym przypadku konieczne jest podanie źródła w podpisie pod cytowanym fragmentem. W przypadku portali internetowych żródło musi być linkiem do serwisu filmpolski.pl.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl działa na podstawie art. 2 Ustawy z dnia 10 maja 2018 r. o ochronie danych osobowych (Dz.U. 2018 poz. 1000).
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl współpracuje z TVN w zakresie publikacji promocyjnych materiałów audiowizualnych. Administratorem danych pozyskanych w związku z emisją tych materiałów jest TVN.

Informacja o zasadach publikacji linków i danych adresowych w serwisie filmpolski.pl w ramach pakietu premium.

Ta strona używa plików cookie. Zapisywanie plików cookies można zablokować, zmieniając ustawienia przeglądarki.