Wyszukiwaniex

Proszę wpisać poszukiwane słowo lub jego fragment.

Opcja fragment pozwala wyszukać każde wystąpienie poszukiwanego wyrażenia.

Opcja początek pozwala wyszukać wszystkie tytuły i nazwiska rozpoczynające się od wyszukiwanego wyrażenia.

Opcja dokładnie wyszukuje tylko te filmy i osoby, których tytuły, imiona i/lub nazwiska są takie same jak wyszukiwane wyrażenie.

WAŻNE!
W tytułach filmów w wyszukiwarce nie uwzględniamy występujących w nich znaków przestankowych.
Proszę pamiętać, że każda osoba wpisana jest do bazy w formie „nazwisko, imię”. Wyszukując osoby w opcji początek należy wpisać jej nazwisko lub jego początkowy fragment, w opcji dokładnie należy wpisać np. Kowalski, Jan (nie Jan Kowalski). W tej opcji wpisanie przecinka i spacji JEST KONIECZNE.

Szukaj w bazie

GODZINA ŻYCIA - GODZINA ŚMIERCI

  • Film dokumentalny
  • Produkcja:
    Polska
  • Rok produkcji:
    1986
  • Barwny, 25 min

Dwa dni z życia poety Stanisława Grochowiaka (1934-1976).
Dzień urodzin - 24 stycznia, realizowany był właśnie 24 stycznia w Lesznie. O swoim synu opowiada matka Pelagia Grochowiak. Mówi o tym, że był trzecim ukochanym dzieckiem, chociaż, gdy się urodził, był grubą kuleczką z oczami, jak szparki, a służąca na jego widok zareagowała słowami "taka ładna pani, a takie brzydkie dziecko urodziła"... Matka opowiada, że grał na pianinie, rysował, pisał śliczne wypracowania i wiersze, że dzieciństwo jego przypadło na czas wojny, powodując trwałe stany lękowe (do końca życia palił w nocy światło). O dniu śmierci Stanisława Grochowiaka opowiada przyjaciółka, autorka ilustracji do jego tomiku wierszy pt. "Biały bażant" - Maria Sołtyk. Ta część filmu została zrealizowana 2 września w Pustych Łąkach pod Warszawą, gdzie razem pod koniec życia poety zamieszkali, lecz niestety, nie dane było im cieszyć się tym domem. Maria Sołtyk wspomina wizytę w szpitalu, w Warszawie, 1 września. Mówi, że traciło się już ze Stanisławem Grochowiakiem kontakt, że wracając ulubionym jego Parkiem Łazienkowskim, czuła, iż jest to spacer ostatni... Rano 2 września, za pięć czwarta rano dostała ze szpitala telefon.

Ekipa
pełna | skrócona | schowaj

2024.03.03 00:26:49
© 1998-2024 Państwowa Wyższa Szkoła Filmowa, Telewizyjna i Teatralna im. Leona Schillera w Łodzi.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl jest bazą danych chronioną przepisami Ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych (Dz. U. 2001 nr 128 poz. 1402). Kopiowanie treści zawartych w serwisie bez zgody redakcji zabronione. Kopiowanie i wykorzystywanie fotosów oraz materiałów audiowizualnych zamieszczonych w serwisie bezwzględnie zabronione, z zastrzeżeniem wyjątków przewidzianych przez prawo. Cytowanie fragmentów treści zawartych w serwisie wymaga zgody redakcji. W każdym przypadku konieczne jest podanie źródła w podpisie pod cytowanym fragmentem. W przypadku portali internetowych żródło musi być linkiem do serwisu filmpolski.pl.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl działa na podstawie art. 2 Ustawy z dnia 10 maja 2018 r. o ochronie danych osobowych (Dz.U. 2018 poz. 1000).
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl współpracuje z TVN w zakresie publikacji promocyjnych materiałów audiowizualnych. Administratorem danych pozyskanych w związku z emisją tych materiałów jest TVN.

Informacja o zasadach publikacji linków i danych adresowych w serwisie filmpolski.pl w ramach pakietu premium.

Ta strona używa plików cookie. Zapisywanie plików cookies można zablokować, zmieniając ustawienia przeglądarki.