Wyszukiwaniex

Proszę wpisać poszukiwane słowo lub jego fragment.

Opcja fragment pozwala wyszukać każde wystąpienie poszukiwanego wyrażenia.

Opcja początek pozwala wyszukać wszystkie tytuły i nazwiska rozpoczynające się od wyszukiwanego wyrażenia.

Opcja dokładnie wyszukuje tylko te filmy i osoby, których tytuły, imiona i/lub nazwiska są takie same jak wyszukiwane wyrażenie.

WAŻNE!
W tytułach filmów w wyszukiwarce nie uwzględniamy występujących w nich znaków przestankowych.
Proszę pamiętać, że każda osoba wpisana jest do bazy w formie „nazwisko, imię”. Wyszukując osoby w opcji początek należy wpisać jej nazwisko lub jego początkowy fragment, w opcji dokładnie należy wpisać np. Kowalski, Jan (nie Jan Kowalski). W tej opcji wpisanie przecinka i spacji JEST KONIECZNE.

Szukaj w bazie

GOLDEN HORN

  • Film dokumentalny
  • Produkcja:
    Polska
  • Rok produkcji:
    2007
  • Barwny, 48 min

Film "Golden Horn" zrodził się z poczucia bezsilności wobec tego, co dzieje się w naszym kraju. A jednocześnie z głębokiego przekonania, że my Polacy, mamy w sobie ogromny potencjał, który tak perfekcyjnie potrafimy marnować. Nikt chyba nie opowiedział o tym lepiej niż Stanisław Wyspiański w swoim "Weselu" W 100 lat od jego śmierci Monika Górska - wielokrotnie nagradzana dokumentalistka - przygląda się współczesnym Polakom: co nas pęta, a co uskrzydla. Z oddalenia widzi się wyraźniej - dlatego reżyserka jako tło zdjęć wybrała Irlandię, która stała się w filmie "pars pro toto" całej Europy. A kamerę skierowała na młodych - rówieśników Jaśka z "Wesela" Na uwagę zasługuje pomysł filmu: 11 bohaterom mieszkającym w Dublinie ekipa filmowa pokazała 11 fragmentów z historycznych realizacji "Wesela", w reżyserii Lidii Zamkow, Jana Kulczyńskiego, i Andrzeja Wajdy. Wszystkie rozwijają temat filmu - napięcie między chocholim tańcem niemocy i wielkim możliwościom, które w nas, Polakach drzemią. Jak mówi jedna z bohaterek filmu, Ania, "paradoksalnie polskie talenty najpełniej ujawniają się dopiero na emigracji". Młodzi ludzie komentują te fragmenty "Wesela", ale widz nie znajdzie tu polonistycznej ani historycznej interpretacji dramatu. Reżyser pokazuje ich osobiste, własne słabości i moce, które szkicują portret pokolenia Jaśków. Tytułowy Złoty Róg - według tradycji symbolizuje moc i siłę, a także światło. Dzisiaj, w wolnej i uczącej się demokracji Polsce ten symbol nabiera jeszcze większego znaczenia. Pamiętamy, co się przydarzyło Jaśkowi w "Weselu". Ten esej dokumentalny stawia pytanie, o młodych, którym nasza ostatnia historia podarowała prawdziwy Złoty Róg. Czy odnajdą oni w sobie tyle mocy, by dopisać nowe zakończenie do "Wesela"? [TVP]

Ekipa
pełna | skrócona | schowaj

2024.03.01 01:44:01
© 1998-2024 Państwowa Wyższa Szkoła Filmowa, Telewizyjna i Teatralna im. Leona Schillera w Łodzi.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl jest bazą danych chronioną przepisami Ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych (Dz. U. 2001 nr 128 poz. 1402). Kopiowanie treści zawartych w serwisie bez zgody redakcji zabronione. Kopiowanie i wykorzystywanie fotosów oraz materiałów audiowizualnych zamieszczonych w serwisie bezwzględnie zabronione, z zastrzeżeniem wyjątków przewidzianych przez prawo. Cytowanie fragmentów treści zawartych w serwisie wymaga zgody redakcji. W każdym przypadku konieczne jest podanie źródła w podpisie pod cytowanym fragmentem. W przypadku portali internetowych żródło musi być linkiem do serwisu filmpolski.pl.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl działa na podstawie art. 2 Ustawy z dnia 10 maja 2018 r. o ochronie danych osobowych (Dz.U. 2018 poz. 1000).
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl współpracuje z TVN w zakresie publikacji promocyjnych materiałów audiowizualnych. Administratorem danych pozyskanych w związku z emisją tych materiałów jest TVN.

Informacja o zasadach publikacji linków i danych adresowych w serwisie filmpolski.pl w ramach pakietu premium.

Ta strona używa plików cookie. Zapisywanie plików cookies można zablokować, zmieniając ustawienia przeglądarki.