Wyszukiwaniex

Proszę wpisać poszukiwane słowo lub jego fragment.

Opcja fragment pozwala wyszukać każde wystąpienie poszukiwanego wyrażenia.

Opcja początek pozwala wyszukać wszystkie tytuły i nazwiska rozpoczynające się od wyszukiwanego wyrażenia.

Opcja dokładnie wyszukuje tylko te filmy i osoby, których tytuły, imiona i/lub nazwiska są takie same jak wyszukiwane wyrażenie.

WAŻNE!
W tytułach filmów w wyszukiwarce nie uwzględniamy występujących w nich znaków przestankowych.
Proszę pamiętać, że każda osoba wpisana jest do bazy w formie „nazwisko, imię”. Wyszukując osoby w opcji początek należy wpisać jej nazwisko lub jego początkowy fragment, w opcji dokładnie należy wpisać np. Kowalski, Jan (nie Jan Kowalski). W tej opcji wpisanie przecinka i spacji JEST KONIECZNE.

Szukaj w bazie

NIEZALEŻNI

  • Film dokumentalny
  • Produkcja:
    Polska
  • Rok produkcji:
    2007
  • Barwny, 52 min

Niezależne Zrzeszenie Studentów to organizacja o niezwykłej historii. Przez pierwsze dziesięciolecia swojego istnienia tylko przez kilka miesięcy była organizacją "legalną", ale to przede wszystkim dzięki NZS kształtowała się reforma wyższych uczelni. Strajki studenckie stały się politycznie decydujące dla ostatecznego zniesienia urzędu cenzury. To w strajkach studenckich pojawiały się postulaty dotyczące takich spraw, których Solidarność w ogóle nie poruszała jak np. szkolenie wojskowe. Największym praktycznym sukcesem NZS była wielka reforma akademicka w 1981 roku. Uniwersytety w Polsce zreformowane przez NZS, a nie przez Solidarność już nigdy potem nie wróciły do tak bardzo skostniałej i zideologizowanej struktury, jaką miały wcześniej. O czym marzyli wtedy członkowie NZS? W jakiej Polsce pragnęli żyć? Czego domagali się oni i pozostali studenci? Na jakich uczelniach chcieli studiować? Jak organizowali protesty? Jakie były reakcje społeczeństwa na strajki studenckie? Ale również jakie wysiłki podejmowały władze PRL, aby zdławić rewoltę studentów? Autorzy filmu pokazują, z jakim potencjałem młodych Polaków walczyły wówczas komunistyczne władze. Film obejmuje okres od końca lat 70. do czasu drugiej rejestracji NZS w 1989 roku. Warstwę wizualną filmu stanowią zdjęcia nigdzie do tej pory niepublikowane, bogate materiały filmowe, fotograficzne i dźwiękowe utrwalone w czasie strajków w 1981 roku, materiały IPN i TVP. Istotnym elementem filmu są również dzisiejsze refleksje uczestników wydarzeń. [TVP]

Ekipa
pełna | skrócona | schowaj

Nagrody
schowaj

  • 2008
    Lublin (Międzynarodowe Dni Filmu Dokumentalnego "Rozstaje Europy")-Nagroda Specjalna dla Najlepszego Filmu Polskiego
    za "archiwalia i świadków, za precyzję syntezy historycznej, za nostalgię i energię"
2024.03.01 01:43:46
© 1998-2024 Państwowa Wyższa Szkoła Filmowa, Telewizyjna i Teatralna im. Leona Schillera w Łodzi.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl jest bazą danych chronioną przepisami Ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych (Dz. U. 2001 nr 128 poz. 1402). Kopiowanie treści zawartych w serwisie bez zgody redakcji zabronione. Kopiowanie i wykorzystywanie fotosów oraz materiałów audiowizualnych zamieszczonych w serwisie bezwzględnie zabronione, z zastrzeżeniem wyjątków przewidzianych przez prawo. Cytowanie fragmentów treści zawartych w serwisie wymaga zgody redakcji. W każdym przypadku konieczne jest podanie źródła w podpisie pod cytowanym fragmentem. W przypadku portali internetowych żródło musi być linkiem do serwisu filmpolski.pl.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl działa na podstawie art. 2 Ustawy z dnia 10 maja 2018 r. o ochronie danych osobowych (Dz.U. 2018 poz. 1000).
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl współpracuje z TVN w zakresie publikacji promocyjnych materiałów audiowizualnych. Administratorem danych pozyskanych w związku z emisją tych materiałów jest TVN.

Informacja o zasadach publikacji linków i danych adresowych w serwisie filmpolski.pl w ramach pakietu premium.

Ta strona używa plików cookie. Zapisywanie plików cookies można zablokować, zmieniając ustawienia przeglądarki.