Wyszukiwaniex

Proszę wpisać poszukiwane słowo lub jego fragment.

Opcja fragment pozwala wyszukać każde wystąpienie poszukiwanego wyrażenia.

Opcja początek pozwala wyszukać wszystkie tytuły i nazwiska rozpoczynające się od wyszukiwanego wyrażenia.

Opcja dokładnie wyszukuje tylko te filmy i osoby, których tytuły, imiona i/lub nazwiska są takie same jak wyszukiwane wyrażenie.

WAŻNE!
W tytułach filmów w wyszukiwarce nie uwzględniamy występujących w nich znaków przestankowych.
Proszę pamiętać, że każda osoba wpisana jest do bazy w formie „nazwisko, imię”. Wyszukując osoby w opcji początek należy wpisać jej nazwisko lub jego początkowy fragment, w opcji dokładnie należy wpisać np. Kowalski, Jan (nie Jan Kowalski). W tej opcji wpisanie przecinka i spacji JEST KONIECZNE.

Szukaj w bazie

TO NASZA MŁODOŚĆ

  • Film dokumentalny
  • Produkcja:
    Polska
  • Rok produkcji:
    2006
  • Barwny, 28 min

Przejmujący dokument ukazujący traumę dzieci wywiezionych podczas wojny z Poznańskiego oraz z Warszawy w czasie i po upadku powstania 1944 r., do obozu koncentracyjnego Gross Rosen (dzisiejsza Rogoźnica, miasto między Wrocławiem a Wałbrzychem, koło Strzegomia). Pierwszy dzień w obozie małego Zenka Cickiego. Na tzw. kwarantannie szukał jedzenia w śmietniku koło krematorium. Nie wiedział, gdzie się znalazł. Przyłapał go esesman i pokazał mu palące się zwłoki jakiegoś więźnia ostrzegając, że chłopiec też tak skończy, jeśli się będzie tam kręcił. Przerażony Zenek wrócił do baraku, przytulił się do swego ojca i rozpłakał się. Ojciec głaskał go po głowie, próbując go uspokoić i nagle dostrzegł w jego włosach siwe pasemko. Zenek miał wtedy równe 14 lat. Marian Marciniak (Maniek) miał 15 lat, kiedy trafił do słynnych kamieniołomów w Gross Rosen. Cudem udało mu się po paru miesiącach wydostać stamtąd do innego kommando. Norbert Widok (Bercik) miał 18 lat. Zanim trafił do Gross Rosen, spędził już jednak 3 lata w innych obozach. Wacław Bryjanowski (Wacuś) miał 17 lat. Wcześniej spędził 3 lata w dzisiejszym wrocławskim "Pafawagu" jako robotnik przymusowy, gdzie dopisano mu parę lat, by mógł stanąć przy tokarce. Był gońcem w tajnej podziemnej organizacji "Wrocław będzie polski", za co trafił jako więzień polityczny do Gross Rosen. Mieczysław Ścieżyński (Mietek) miał 16 lat, kiedy po powstaniu i przesłuchaniu w gestapo w Wałbrzychu został więźniem obozu. Na film składają się wspomnienia ówczesnych przeżyć i dramatycznych doświadczeń bohaterów. Mimo upływu lat ich relacje są wciąż tak świeże, jakby wszystko zdarzyło się wczoraj. Wszyscy mówią z ogromnymi emocjami, ale prawie bez poczucia krzywdy: nie narzekają, nie oskarżają, chociaż odebrano im dzieciństwo i młodość. [TVP]

Ekipa
pełna | skrócona | schowaj

Nagrody
schowaj

  • 2006
    Łódź (Festiwal Mediów "Człowiek w zagrożeniu")-Nagroda Wytwórni Filmów Oświatowych i Programów Edukacyjnych
2024.03.01 01:42:42
© 1998-2024 Państwowa Wyższa Szkoła Filmowa, Telewizyjna i Teatralna im. Leona Schillera w Łodzi.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl jest bazą danych chronioną przepisami Ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych (Dz. U. 2001 nr 128 poz. 1402). Kopiowanie treści zawartych w serwisie bez zgody redakcji zabronione. Kopiowanie i wykorzystywanie fotosów oraz materiałów audiowizualnych zamieszczonych w serwisie bezwzględnie zabronione, z zastrzeżeniem wyjątków przewidzianych przez prawo. Cytowanie fragmentów treści zawartych w serwisie wymaga zgody redakcji. W każdym przypadku konieczne jest podanie źródła w podpisie pod cytowanym fragmentem. W przypadku portali internetowych żródło musi być linkiem do serwisu filmpolski.pl.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl działa na podstawie art. 2 Ustawy z dnia 10 maja 2018 r. o ochronie danych osobowych (Dz.U. 2018 poz. 1000).
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl współpracuje z TVN w zakresie publikacji promocyjnych materiałów audiowizualnych. Administratorem danych pozyskanych w związku z emisją tych materiałów jest TVN.

Informacja o zasadach publikacji linków i danych adresowych w serwisie filmpolski.pl w ramach pakietu premium.

Ta strona używa plików cookie. Zapisywanie plików cookies można zablokować, zmieniając ustawienia przeglądarki.