Wyszukiwaniex

Proszę wpisać poszukiwane słowo lub jego fragment.

Opcja fragment pozwala wyszukać każde wystąpienie poszukiwanego wyrażenia.

Opcja początek pozwala wyszukać wszystkie tytuły i nazwiska rozpoczynające się od wyszukiwanego wyrażenia.

Opcja dokładnie wyszukuje tylko te filmy i osoby, których tytuły, imiona i/lub nazwiska są takie same jak wyszukiwane wyrażenie.

WAŻNE! Proszę pamiętać, że każda osoba wpisana jest do bazy w formie „nazwisko, imię”. Wyszukując osoby w opcji początek należy wpisać jej nazwisko lub jego początkowy fragment, w opcji dokładnie należy wpisać np. Kowalski, Jan (nie Jan Kowalski). W tej opcji wpisanie przecinka i spacji JEST KONIECZNE.

Szukaj w bazie

POWOŁANI

  • Film dokumentalny
  • Produkcja:
    Polska
  • Rok produkcji:
    2005
  • Barwny, 24 min

"Za mundurem panny sznurem" - powiadano przez lata. Dzisiaj panny od munduru wolą raczej luksusowy samochód, a i młodzi mężczyźni kierują się w życiu najczęściej pragmatyzmem i chłodną kalkulacją. Co myślą o obowiązkowej służbie wojskowej 18-19-latkowie, którzy właśnie wchodzą w dorosłe życie i zostali wezwani do stawienia się przed komisją wojskową? Czy ewentualny pobyt w wojsku ich przeraża, czy raczej traktują go jako normalny etap w życiu? Czy boją się trudów codziennej służby czy raczej tzw. fali? Autorzy reportażu postanowili o to spytać samych zainteresowanych, odwiedzając Wojskową Komisję Uzupełnień w podwarszawskim Mińsku Mazowieckim, gdzie lekarze i oficerowie kwalifikują kolejną grupę młodych ludzi. Rafał, Piotr, Paweł, Mateusz, Krzysztof - niektórzy z nich pochodzą z Mińska, inni z okolicznych wsi. Jedni chcą dalej się uczyć, inni szukają pracy, jeszcze inni nie mają na razie konkretnego pomysłu na życie. Różne życiorysy, dotychczasowe doświadczenia, charaktery i różne w związku z tym podejście do służby wojskowej. Dla tych z rozległymi planami naukowymi i zawodowymi to na ogół strata czasu, chyba że wojsko stworzyłoby im możliwości rozwijania swoich pasji i umiejętności, w co raczej powątpiewają, dla innych - zwłaszcza synów zawodowych wojskowych - to miejsce jak każde inne. Są oczywiście i entuzjaści armii, którym marzy się zdobycie umiejętności godnych prawdziwego komandosa, służba w jednostkach specjalnych i życie niczym w filmie sensacyjnym. W czasach, gdy trudno o stałe zajęcie, coraz więcej młodych ludzi rozważa karierę wojskową lub pracę w służbach pokrewnych: policji, straży pożarnej, służbach granicznych. Praca stała, pewna, a po 25 latach emerytura - wyliczają. Ubyło więc symulantów, ale niemały na to wpływ miało też skrócenie czasu odbywania zasadniczej służby wojskowej. Niemało jest jednak i takich, dla których wojsko jest synonimem "fali", łamania charakterów, traumatycznych przejść. Nasłuchali się o tym od kolegów, którzy mają to już za sobą i nie chcieliby przechodzić tego samego. Oficerowie i lekarze zasiadający w komisji i dokonujący selekcji przyszłych szeregowców przyznają, że wymagania w armii wzrosły: dziś stawia się raczej na jakość niż na ilość żołnierzy: odpadają nie tylko chorzy, którzy niekiedy dopiero stając przed komisją dowiadują się o istnieniu niektórych swoich dolegliwości i wad, ale i osoby karane w przeszłości. Zarówno członkowie komisji, jak i poborowi stwierdzają jednak dość zgodnie, że obowiązkowa służba to przeżytek: najlepszy żołnierz na dzisiejsze czasy to ochotnik, dla którego wojsko to zawód, świadomy wybór. Związany z wojskiem romantyzm młodzi zostawiają swoim ojcom i dziadkom. [TVP]

Ekipa
pełna | skrócona | schowaj

2017.02.11 04:02:26
© 1998-2019 Państwowa Wyższa Szkoła Filmowa, Telewizyjna i Teatralna im. Leona Schillera w Łodzi.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl jest bazą danych chronioną przepisami Ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych (Dz. U. 2001 nr 128 poz. 1402). Kopiowanie treści zawartych w serwisie bez zgody redakcji zabronione. Kopiowanie i wykorzystywanie fotosów oraz materiałów audiowizualnych zamieszczonych w serwisie bezwzględnie zabronione, z zastrzeżeniem wyjątków przewidzianych przez prawo. Cytowanie fragmentów treści zawartych w serwisie wymaga zgody redakcji. W każdym przypadku konieczne jest podanie źródła w podpisie pod cytowanym fragmentem. W przypadku portali internetowych żródło musi być linkiem do serwisu filmpolski.pl.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl działa na podstawie art. 2 Ustawy z dnia 10 maja 2018 r. o ochronie danych osobowych (Dz.U. 2018 poz. 1000).
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl współpracuje z TVN w zakresie publikacji promocyjnych materiałów audiowizualnych. Administratorem danych pozyskanych w związku z emisją tych materiałów jest TVN.
Ta strona używa plików cookie. Zapisywanie plików cookies można zablokować, zmieniając ustawienia przeglądarki.
Piotr LitwicMuzeum KinematografiiMakuFly Marcin MakowskiKrzysztof Wellman