Wyszukiwaniex

Proszę wpisać poszukiwane słowo lub jego fragment.

Opcja fragment pozwala wyszukać każde wystąpienie poszukiwanego wyrażenia.

Opcja początek pozwala wyszukać wszystkie tytuły i nazwiska rozpoczynające się od wyszukiwanego wyrażenia.

Opcja dokładnie wyszukuje tylko te filmy i osoby, których tytuły, imiona i/lub nazwiska są takie same jak wyszukiwane wyrażenie.

WAŻNE!
W tytułach filmów w wyszukiwarce nie uwzględniamy występujących w nich znaków przestankowych.
Proszę pamiętać, że każda osoba wpisana jest do bazy w formie „nazwisko, imię”. Wyszukując osoby w opcji początek należy wpisać jej nazwisko lub jego początkowy fragment, w opcji dokładnie należy wpisać np. Kowalski, Jan (nie Jan Kowalski). W tej opcji wpisanie przecinka i spacji JEST KONIECZNE.

Szukaj w bazie

POZOSTANIE PO MNIE FILM...

  • Podtytuł: WSPOMNIENIE O MACIEJU SZUMOWSKIM
  • Film dokumentalny
  • Produkcja:
    Polska
  • Rok produkcji:
    2004
  • Gatunek:
    Reportaż
  • Barwny, 24 min

Wspomnienie o zmarłym 2 lutego 2004 r. Macieju Szumowskim - dziennikarzu, reportażyście i dokumentaliście, redaktorze naczelnym "Gazety Krakowskiej", działaczu społecznym, człowieku o niezwykle barwnej osobowości, entuzjaście swojego zawodu, zawsze szukającym prawdy, bezgranicznie uczciwym, wrażliwym na ludzką krzywdę. Szumowski był jednym z założycieli pisma "Student" - głosu pokolenia lat 60. i twórcą krakowskiej szkoły reportażu telewizyjnego. Stowarzyszenie Dziennikarzy Polskich dwukrotnie uhonorowało go swoją najwyższą nagrodą im. Bolesława Prusa. Jego cykl "Polska zza siódmej miedzy", realizowany na przełomie lat 60. i 70., stał się przełomem w filmowym reportażu, udowodnił, że nawet w trudnych czasach można było pokazywać rzeczywistość bez propagandowych zafałszowań. Jego działalność w "Gazecie Krakowskiej" była właściwie przedłużeniem i inną formą wnikliwego spojrzenia dokumentalisty. Pod jego kierunkiem pismo zyskało niecodzienny charakter, stało się żywe i wiarygodne. Za sprawą nowego naczelnego wiadomości "z terenu" nie pochodziły z oficjalnych serwisów PAP, ale od wysyłanych w teren własnych korespondentów. W stanie wojennym objęty zakazem publikacji, Maciej Szumowski pracował jako stróż nocny i palacz, współpracując z mediami podziemnego obiegu. Wrócił wówczas do filmu jako twórca niezależny. Znów był tam, gdzie kipiało życie, gdzie tworzyły się zręby nowej rzeczywistości. Założył niezależną telewizję NTV i w 1989 r. był jednym z tych, którzy w ogromnym stopniu przyczynili się do sukcesu wyborczego "Solidarności". Był producentem telewizyjnego cyklu "Polski poślizg kontrolowany", który obrazował przemiany zachodzące w naszym kraju w latach 90. Pracował też wówczas nad innymi cyklami ukazującymi różne oblicza III Rzeczpospolitej - "Wschodnia ściana płaczu", "Czy w Oświęcimiu Bóg jest jeden". Ostatni jego cykl dokumentalny - "Oddam życie za pracę" stanowił wnikliwą, przejmującą analizę losów ludzi zdeterminowanych przez trudną aktualną sytuację gospodarczo-społeczną. Autorzy filmu poświęconego tej nietuzinkowej postaci kreślą portret Macieja Szumowskiego jako człowieka i twórcy, uzupełniając go fragmentami jego najgłośniejszych cykli i filmów: "Polska zza siódmej miedzy", "Polski poślizg kontrolowany", "Wschodnia ściana płaczu", "Wiosna Solidarności". O bohaterze filmu opowiadają jego najbliżsi oraz ludzie, którzy się z nim przyjaźnili i pracowali, m.in. Zbigniew Regucki, Mieczysław Czuma, Artur Janicki, Tadeusz Pikulicki, Krzysztof Konarzewski, prof. Jan Jerszina, Jan Ciesielski, Zbigniew Grzywacz, Piotr Matusiak. Dla uczczenia pamięci Macieja Szumowskiego w Akademii Telewizyjnej TVP powstał pomysł przyznawania co roku nagrody jego imienia dla najlepszego reportażysty. [PAT]

Ekipa
pełna | skrócona | schowaj

2024.03.01 01:38:21
© 1998-2024 Państwowa Wyższa Szkoła Filmowa, Telewizyjna i Teatralna im. Leona Schillera w Łodzi.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl jest bazą danych chronioną przepisami Ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych (Dz. U. 2001 nr 128 poz. 1402). Kopiowanie treści zawartych w serwisie bez zgody redakcji zabronione. Kopiowanie i wykorzystywanie fotosów oraz materiałów audiowizualnych zamieszczonych w serwisie bezwzględnie zabronione, z zastrzeżeniem wyjątków przewidzianych przez prawo. Cytowanie fragmentów treści zawartych w serwisie wymaga zgody redakcji. W każdym przypadku konieczne jest podanie źródła w podpisie pod cytowanym fragmentem. W przypadku portali internetowych żródło musi być linkiem do serwisu filmpolski.pl.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl działa na podstawie art. 2 Ustawy z dnia 10 maja 2018 r. o ochronie danych osobowych (Dz.U. 2018 poz. 1000).
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl współpracuje z TVN w zakresie publikacji promocyjnych materiałów audiowizualnych. Administratorem danych pozyskanych w związku z emisją tych materiałów jest TVN.

Informacja o zasadach publikacji linków i danych adresowych w serwisie filmpolski.pl w ramach pakietu premium.

Ta strona używa plików cookie. Zapisywanie plików cookies można zablokować, zmieniając ustawienia przeglądarki.