Wyszukiwaniex

Proszę wpisać poszukiwane słowo lub jego fragment.

Opcja fragment pozwala wyszukać każde wystąpienie poszukiwanego wyrażenia.

Opcja początek pozwala wyszukać wszystkie tytuły i nazwiska rozpoczynające się od wyszukiwanego wyrażenia.

Opcja dokładnie wyszukuje tylko te filmy i osoby, których tytuły, imiona i/lub nazwiska są takie same jak wyszukiwane wyrażenie.

WAŻNE! Proszę pamiętać, że każda osoba wpisana jest do bazy w formie „nazwisko, imię”. Wyszukując osoby w opcji początek należy wpisać jej nazwisko lub jego początkowy fragment, w opcji dokładnie należy wpisać np. Kowalski, Jan (nie Jan Kowalski). W tej opcji wpisanie przecinka i spacji JEST KONIECZNE.

Szukaj w bazie

PRYWATNE CENTRUM ŚWIATA

 • Film dokumentalny
 • Produkcja:
  Polska
 • Rok produkcji:
  2002
 • Gatunek:
  Film o sztuce, Film biograficzny
 • 29'

Biografia artystyczna katowiczanina Lecha Majewskiego - poety, pisarza, reżysera i scenografa. Obok Romana Polańskiego jest to drugi polski reżyser, który zaistniał w Hollywood. Po filmach tam zrealizowanych oraz inscenizacjach na wielu scenach Europy (od niemieckich poprzez włoskie do wileńskiej) powrócił na rodzinny Śląsk, gdzie odnalazł autentyczne źródła inspiracji, których rezultaty to "Wojaczek" (nagroda za najlepszą reżyserię na Festiwalu w Gdyni) i "Angelus" (nagroda Felliniego). W filmie widzowie poznają rodzinny dom Lecha Majewskiego, dzielnicę, w której wyrastał - owo prywatne centrum świata (w opozycji do "Oficjalnego centrum świata" L. Majewskiego). Z rozmowy o realizacji "Opery za trzy grosze" można poznać tajemnice warsztatu twórczego reżysera (jak pracuje z aktorami,jak buduje sceny). O pracy z Lechem Majewskim mówią Janusz Kapusta, Krzysztof Siwczyk (filmowy Rafał Wojaczek) oraz rzadko udzielający wywiadów Józef Skrzek. Krytyk filmowy Feliks Netz, a zarazem o kilka lat starszy kolega Lecha Majewskiego z młodzieńczych czasów, wzbogaca swoją relację o osobiste wspólne doświadczenia.
[www.tvp.com.pl]

Ekipa
pełna | skrócona | schowaj

2017.02.11 03:45:15
© 1998-2019 Państwowa Wyższa Szkoła Filmowa, Telewizyjna i Teatralna im. Leona Schillera w Łodzi.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl jest bazą danych chronioną przepisami Ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych (Dz. U. 2001 nr 128 poz. 1402). Kopiowanie treści zawartych w serwisie bez zgody redakcji zabronione. Kopiowanie i wykorzystywanie fotosów oraz materiałów audiowizualnych zamieszczonych w serwisie bezwzględnie zabronione, z zastrzeżeniem wyjątków przewidzianych przez prawo. Cytowanie fragmentów treści zawartych w serwisie wymaga zgody redakcji. W każdym przypadku konieczne jest podanie źródła w podpisie pod cytowanym fragmentem. W przypadku portali internetowych żródło musi być linkiem do serwisu filmpolski.pl.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl działa na podstawie art. 2 Ustawy z dnia 10 maja 2018 r. o ochronie danych osobowych (Dz.U. 2018 poz. 1000).
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl współpracuje z TVN w zakresie publikacji promocyjnych materiałów audiowizualnych. Administratorem danych pozyskanych w związku z emisją tych materiałów jest TVN.
Ta strona używa plików cookie. Zapisywanie plików cookies można zablokować, zmieniając ustawienia przeglądarki.
Krzysztof WiktorGlinka Agencye-teatr.plAnna Gostkowska