Wyszukiwaniex

Proszę wpisać poszukiwane słowo lub jego fragment.

Opcja fragment pozwala wyszukać każde wystąpienie poszukiwanego wyrażenia.

Opcja początek pozwala wyszukać wszystkie tytuły i nazwiska rozpoczynające się od wyszukiwanego wyrażenia.

Opcja dokładnie wyszukuje tylko te filmy i osoby, których tytuły, imiona i/lub nazwiska są takie same jak wyszukiwane wyrażenie.

WAŻNE!
W tytułach filmów w wyszukiwarce nie uwzględniamy występujących w nich znaków przestankowych.
Proszę pamiętać, że każda osoba wpisana jest do bazy w formie „nazwisko, imię”. Wyszukując osoby w opcji początek należy wpisać jej nazwisko lub jego początkowy fragment, w opcji dokładnie należy wpisać np. Kowalski, Jan (nie Jan Kowalski). W tej opcji wpisanie przecinka i spacji JEST KONIECZNE.

Szukaj w bazie

ZŁY

  • Film dokumentalny
  • Rok produkcji:
    1992
  • Barwny (negatyw: Agfa-Gevaert), 54 min

"Zły" to tytuł najgłośniejszej książki Leopolda Tyrmanda - powieści łotrzykowskiej napisanej w dobie obowiązywania socrealistycznych kanonów sztuki i literatury. Prozaik, dziennikarz, publicysta i krytyk muzyczny był symbolem buntu przeciw odgórnie narzuconym wartościom, nakazom i zakazom. Przeszedł do legendy jako zajadły i nieugięty wróg nowego ładu i miłośnik jazzu w czasach, gdy granie i słuchanie tego gatunku muzyki było niemal aktem wywrotowym. W 1964 roku Tyrmand znalazł się na liście pisarzy objętych zakazem druku. Nie mogąc opublikować powieści "Życie towarzyskie i uczuciowe", w przekonaniu, że jako pisarz nie zdoła w Polsce do niczego dojść, postanowił opuścić kraj. W 1966 roku wyemigrował najpierw do Francji, a rok później znalazł się w Stanach Zjednoczonych. Osiadł na Florydzie. Tam w The Rockford Conservative Institute wydawał dwa czasopisma społeczno-kulturalne. Z admiratora jazzu, Hollywoodu, wielbiciela kobiet przeobraził się w przeciwnika aborcji i najwybitniejszych amerykańskich pisarzy i gwiazd muzyki pop, oskarżając ich o zepsucie i niszczenie podstawowych wartości. Zmarł w Rockford na atak serca w 1985 roku. Film o Leopoldzie Tyrmandzie jest intelektualnym portretem jednego z najpopularniejszych polskich pisarzy, a zarazem studium nonkonformisty, któremu udało się w czasach stalinowskich zachować poczucie własnej odrębności. Przed kamerą mówią o nim jego przyjaciele i znajomi, m.in. Jerzy Turowicz, Stefan Kisielewski, Agnieszka Osiecka, Tadeusz Konwicki, Roman Zimand.

Ekipa
pełna | skrócona | schowaj

2024.03.01 01:34:58
© 1998-2024 Państwowa Wyższa Szkoła Filmowa, Telewizyjna i Teatralna im. Leona Schillera w Łodzi.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl jest bazą danych chronioną przepisami Ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych (Dz. U. 2001 nr 128 poz. 1402). Kopiowanie treści zawartych w serwisie bez zgody redakcji zabronione. Kopiowanie i wykorzystywanie fotosów oraz materiałów audiowizualnych zamieszczonych w serwisie bezwzględnie zabronione, z zastrzeżeniem wyjątków przewidzianych przez prawo. Cytowanie fragmentów treści zawartych w serwisie wymaga zgody redakcji. W każdym przypadku konieczne jest podanie źródła w podpisie pod cytowanym fragmentem. W przypadku portali internetowych żródło musi być linkiem do serwisu filmpolski.pl.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl działa na podstawie art. 2 Ustawy z dnia 10 maja 2018 r. o ochronie danych osobowych (Dz.U. 2018 poz. 1000).
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl współpracuje z TVN w zakresie publikacji promocyjnych materiałów audiowizualnych. Administratorem danych pozyskanych w związku z emisją tych materiałów jest TVN.

Informacja o zasadach publikacji linków i danych adresowych w serwisie filmpolski.pl w ramach pakietu premium.

Ta strona używa plików cookie. Zapisywanie plików cookies można zablokować, zmieniając ustawienia przeglądarki.