Wyszukiwaniex

Proszę wpisać poszukiwane słowo lub jego fragment.

Opcja fragment pozwala wyszukać każde wystąpienie poszukiwanego wyrażenia.

Opcja początek pozwala wyszukać wszystkie tytuły i nazwiska rozpoczynające się od wyszukiwanego wyrażenia.

Opcja dokładnie wyszukuje tylko te filmy i osoby, których tytuły, imiona i/lub nazwiska są takie same jak wyszukiwane wyrażenie.

WAŻNE!
W tytułach filmów w wyszukiwarce nie uwzględniamy występujących w nich znaków przestankowych.
Proszę pamiętać, że każda osoba wpisana jest do bazy w formie „nazwisko, imię”. Wyszukując osoby w opcji początek należy wpisać jej nazwisko lub jego początkowy fragment, w opcji dokładnie należy wpisać np. Kowalski, Jan (nie Jan Kowalski). W tej opcji wpisanie przecinka i spacji JEST KONIECZNE.

Szukaj w bazie

MAMA MASZA

  • Film dokumentalny
  • Produkcja:
    Polska
  • Rok produkcji:
    2002
  • 34' dla Redakcji Filmu Dokumentalnego Programu II TVP

Gwałtowne przemiany polityczne w Rosji pociągnęły za sobą wielkie przemiany obyczajowe i kulturowe. Na początku lat 90. zaczęto organizować w Moskwie i Petersburgu konferencje i różnego rodzaju akcje na rzecz rozwijającego się ruchu gejowskiego. Duży w tym udział miał Zachód.Bohaterka filmu Michała Bukojemskiego, Masza, jest lesbijką. Urodziła się w 1967 roku, jak sama mówi: "w rodzinie moskiewskiej inteligencji żydowskiej". Miała 14 lat, gdy wyemigrowała do Stanów Zjednoczonych. Karierę zawodową związała z dziennikarstwem. Nigdy nie myślała, że kiedykolwiek wróci do rodzinnego kraju. W 1991 roku zadzwonił przyjaciel, wspominając o moskiewskich i petersburskich konferencjach. Reprezentował Międzynarodowe Stowarzyszenie Gejów i Lesbijek, zaprosił ją do współpracy. I tak po latach Masza Gessen znalazła się znowu w Moskwie. Jako dziennikarka przyjeżdżała tu jeszcze kilkakrotnie na reportaże, w końcu wróciła na stałe. Przyjaciółka i życiowa partnerka Maszy, Kate Griffin, urodziła się w 1965 roku w Anglii. Później mieszkała w Brukseli. Gdy jednak postanowiły być razem, zdecydowała się przenieść do Moskwy. W wieku 22 lat Kate urodziła córkę, która została przy ojcu. Dziewczyna nie chciała zamieszkać w Rosji, a matka musiała się z tym pogodzić. Masza i Kate tworzyły udany związek, rozumiały się doskonale, były ze sobą szczęśliwe. W końcu też zapragnęły mieć dziecko. O Maszy i Kate i ich życiowych planach Michał Bukojemski dowiedział się od pewnej rodziny, z którą utrzymywał w Moskwie kontakty towarzyskie. Spotkał się z Maszą. Przystała na propozycję reżysera, by ekipa filmowa towarzyszyła z kamerą przy realizacji planów. Brat Maszy, Kostia, student Harvardu, zgodził się zostać dawcą nasienia. Dziecko miała urodzić Kate. Kolejne próby nie przynosiły jednak rezultatu. Szukały więc innych dawców. Zdjęcia do filmu Michał Bukojemski realizował przez sześć lat, przy okazji kolejnych wyjazdów do Moskwy. Był świadkiem usilnych starań o dziecko, ale także rozpadu związku. W 2000 roku Kate i Masza postanowiły się rozstać. W życiu tytułowej bohaterki pojawiła się nowa partnerka, Swienja Generałowa. Podczas kręcenia materiałów do reportażu o porzuconych dzieciach, Masza zwróciła uwagę na 3-letniego chłopca. Podjęła starania o adopcję, a jej wysiłki nie poszły na marne. Ale wraz ze Swienją chciały mieć jeszcze jedno "własne" dziecko. Tym razem matką miała zostać Masza.
[www.tvp.com.pl]

Ekipa
pełna | skrócona | schowaj

Nagrody
schowaj

  • 2003
    Lublin (Międzynarodowe Dni Filmu Dokumentalnego "Rozstaje Europy")
    Wyróżnienie
  • 2003
    Kraków (Krakowski Festiwal Filmowy - Konkurs Polski; do roku 2000 Ogólnopolski Festiwal Filmów Krótkometrażowych)-Dyplom Honorowy
    za odważne spojrzenie na nowy model rodziny
2024.03.01 01:34:22
© 1998-2024 Państwowa Wyższa Szkoła Filmowa, Telewizyjna i Teatralna im. Leona Schillera w Łodzi.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl jest bazą danych chronioną przepisami Ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych (Dz. U. 2001 nr 128 poz. 1402). Kopiowanie treści zawartych w serwisie bez zgody redakcji zabronione. Kopiowanie i wykorzystywanie fotosów oraz materiałów audiowizualnych zamieszczonych w serwisie bezwzględnie zabronione, z zastrzeżeniem wyjątków przewidzianych przez prawo. Cytowanie fragmentów treści zawartych w serwisie wymaga zgody redakcji. W każdym przypadku konieczne jest podanie źródła w podpisie pod cytowanym fragmentem. W przypadku portali internetowych żródło musi być linkiem do serwisu filmpolski.pl.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl działa na podstawie art. 2 Ustawy z dnia 10 maja 2018 r. o ochronie danych osobowych (Dz.U. 2018 poz. 1000).
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl współpracuje z TVN w zakresie publikacji promocyjnych materiałów audiowizualnych. Administratorem danych pozyskanych w związku z emisją tych materiałów jest TVN.

Informacja o zasadach publikacji linków i danych adresowych w serwisie filmpolski.pl w ramach pakietu premium.

Ta strona używa plików cookie. Zapisywanie plików cookies można zablokować, zmieniając ustawienia przeglądarki.