Wyszukiwaniex

Proszę wpisać poszukiwane słowo lub jego fragment.

Opcja fragment pozwala wyszukać każde wystąpienie poszukiwanego wyrażenia.

Opcja początek pozwala wyszukać wszystkie tytuły i nazwiska rozpoczynające się od wyszukiwanego wyrażenia.

Opcja dokładnie wyszukuje tylko te filmy i osoby, których tytuły, imiona i/lub nazwiska są takie same jak wyszukiwane wyrażenie.

WAŻNE!
W tytułach filmów w wyszukiwarce nie uwzględniamy występujących w nich znaków przestankowych.
Proszę pamiętać, że każda osoba wpisana jest do bazy w formie „nazwisko, imię”. Wyszukując osoby w opcji początek należy wpisać jej nazwisko lub jego początkowy fragment, w opcji dokładnie należy wpisać np. Kowalski, Jan (nie Jan Kowalski). W tej opcji wpisanie przecinka i spacji JEST KONIECZNE.

Szukaj w bazie

JAROSŁAW IWASZKIEWICZ - JAKIM POZOSTAŁ W LUDZKIEJ PAMIĘCI?

  • Film dokumentalny
  • Produkcja:
    Polska
  • Rok produkcji:
    1993
  • Gatunek:
    Film o sztuce, Film biograficzny
  • Barwny, 69 min

Urodził się w 1894 roku na Ukrainie. Studiował prawo na Uniwersytecie Kijowskim, ukończył też konserwatorium. W 1915 roku zadebiutował jako poeta na łamach kijowskiego miesięcznika "Pióro". W 1918 roku osiadł w Warszawie. Był jednym z twórców grupy poetyckiej "Skamander", kierował działem literackim "Kuriera Polskiego", sekretarzował marszałkowi Sejmu. Od 1927 roku do wybuchu wojny działał w dyplomacji: był sekretarzem poselstwa w Kopenhadze, a potem w Brukseli, później urzędnikiem prasowym MSZ. W czasie wojny działał w podziemiu, a w jego domu w Stawisku znajdowało schronienie wielu ludzi ze świata kultury. W 1954 roku został naczelnym miesięcznika "Twórczość" i funkcję tę piastował aż do śmierci w 1980 roku. Przez długie lata był też prezesem ZLP. Od 1952 roku posłował na Sejm. Przede wszystkim jednak był prozaikiem, poetą, dramaturgiem, eseistą, krytykiem muzycznym i tłumaczem z sześciu języków. Film ten jednak nie jest prostym przypomnieniem życiorysu Jarosława Iwaszkiewicza, a raczej próbą przełamania obowiązującego w PRL, pomnikowego kanonu przedstawiania jego postaci. Autor, nie negując tego, że był on pisarzem utalentowanym i niezwykle płodnym, ukazuje go jako człowieka - z jego słabościami i zaletami. Przedstawia go jednocześnie jako stać uwikłaną w życie polityczne i społeczne, twórcę umiejętnie flirtującego z władzą, i to przez kilka dziesięcioleci, mimo zmieniających się ekip rządzących i koniunktur politycznych. Poprzez wypowiedzi kilkunastu osób - a wśród nich Czesława Miłosza, Włodzimierza Sokorskiego, Jacka Trznadla - stara się zrekonstruować filozofię życiową pisarza, która znajduje odbicie, zarówno w jego twórczości, jak i postawie politycznej oraz życiu prywatnym. Przez pryzmat losów Iwaszkiewicza ukazuje też - z uwzględnieniem spraw na ogół zakulisowych - panoramę życia intelektualnego i artystycznego od początków naszego stulecia po początek lat 80. [PAT]

Ekipa
pełna | skrócona | schowaj

2024.03.01 01:01:01
© 1998-2024 Państwowa Wyższa Szkoła Filmowa, Telewizyjna i Teatralna im. Leona Schillera w Łodzi.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl jest bazą danych chronioną przepisami Ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych (Dz. U. 2001 nr 128 poz. 1402). Kopiowanie treści zawartych w serwisie bez zgody redakcji zabronione. Kopiowanie i wykorzystywanie fotosów oraz materiałów audiowizualnych zamieszczonych w serwisie bezwzględnie zabronione, z zastrzeżeniem wyjątków przewidzianych przez prawo. Cytowanie fragmentów treści zawartych w serwisie wymaga zgody redakcji. W każdym przypadku konieczne jest podanie źródła w podpisie pod cytowanym fragmentem. W przypadku portali internetowych żródło musi być linkiem do serwisu filmpolski.pl.
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl działa na podstawie art. 2 Ustawy z dnia 10 maja 2018 r. o ochronie danych osobowych (Dz.U. 2018 poz. 1000).
Internetowa Baza Filmu Polskiego filmpolski.pl współpracuje z TVN w zakresie publikacji promocyjnych materiałów audiowizualnych. Administratorem danych pozyskanych w związku z emisją tych materiałów jest TVN.

Informacja o zasadach publikacji linków i danych adresowych w serwisie filmpolski.pl w ramach pakietu premium.

Ta strona używa plików cookie. Zapisywanie plików cookies można zablokować, zmieniając ustawienia przeglądarki.